W każdym tygodniu ciąży dziecko w twoim brzuchu uczy się robić nowe rzeczy. Otwiera oczy, uśmiecha się, ssie kciuk i łapie za pępowinę. Warto wiedzieć, kiedy i dlaczego maluszek będzie bardziej aktywny, co lubi robić i kiedy możesz spodziewać się pierwszych ruchów lub nawet kopniaka w brzuch.

Reklama

10 rzeczy, które robi dziecko w brzuchu mamy

Co robi dziecko podczas 9 miesięcy ciąży w brzuchu mamy? Okazuje się, że bardzo wiele, ale niektóre rzeczy sprawiają mu szczególną przyjemność.

Dziecko degustuje. Smaki docierają do niego przez płyn owodniowy. Najbardziej wyczuwalne są te charakterystyczne, jak np. czosnek, imbir. Od 14. tygodnia ciąży zaczynają się kształtować preferencje smakowe malucha, które zwykle chętniej połyka płyn słodki niż gorzki. Często po zjedzeniu czekolady wzrasta aktywność maluszka w brzuchu. Zrób mu niespodziankę i zjedz coś pysznego!

Dziecko słyszy. Ucho wewnętrzne dziecka jest już w pełni wykształcone w 24. tygodniu ciąży. Jednak maluch słyszy już pod koniec I trymestru, czyli w 12. tygodniu ciąży. Pierwsze dźwięki, które słyszy, to: bicie serca mamy i bulgotanie jelit mamy. Potem słyszy także głos mamy i muzykę docierającą z domu. Poczytaj dziecku! Możesz też opowiedzieć mu bajkę przy relaksującej muzyce.

Dziecko otwiera oczy. Od około 28. tygodnia ciąży nie jest w stanie jeszcze zobaczyć wiele, ale na pewno reaguje na światło. Okazuje się, że promienie słoneczne docierają do płodu i maluch odwraca się do nich tyłem, jeśli światło jest zbyt rażące. Od około 33. tygodnia ciąży źrenice nienarodzonego dziecka zwężają się i rozszerzają w zależności od natężenia światła. Pobaw się z maluszkiem, przykładając do brzucha latarkę.

Zobacz także

Dziecko oddycha. Pępowina zapewnia mu stały dopływ tlenu. Od około 8. tygodnia ciąży zaczyna trenować ruchy pozwalające na złapanie pierwszego oddechu po porodzie. Idź na spacer, najlepiej do lasu, i pooddychaj pełną piersią.

Dziecko siusia. Pod koniec 12. tygodnia ciąży połykany przez maleństwo płyn owodniowy jest trawiony, filtrowany przez nerki, a następnie mocz trafia z powrotem do macicy. W ten sposób odbywa się też wymiana substancji odżywczych między mamą a dzieckiem. Zjedz zdrowy, smaczny posiłek, a maluch tylko na tym skorzysta.

Dziecko uśmiecha się. Niezwykle rzadko, ale zdarza się uchwycić grymas przypominający uśmiech dziecka podczas badania USG. Tę niesamowitą minę możesz zobaczyć u swojego maluszka od 25. tygodnia ciąży na ultrasonografie. Dziecko będzie też podskakiwać ze śmiechu... gdy ciebie coś wyjątkowo rozbawi. Śmiej się jak najczęściej, bo twoje endorfiny wpływają pozytywnie także na malucha.

Dziecko czka. Czkawka u płodu może pojawić się po raz pierwszy już w 10. tygodniu ciąży. Jednak mama może poczuć ją znaczniej później, od 23. tygodnia ciąży. Czkawka nie zagraża dziecku, po prostu ją przeczekaj.

Dziecko płacze. Naukowcy są zdania, że dziecko płacze w łonie matki. Badacze dowiedli, że dziecko marszczy nosek i drży mu dolna warga, co jest charakterystyczne podczas płaczu. Pamiętaj, że twój stres źle wpływ na dziecko w brzuchu. Relaksuj się i odpoczywaj, gdy tylko masz ku temu okazję.

Dziecko rusza się. Naukowcy twierdzą, że już 8-tygodniowy zarodek wykonuje pierwsze ruchy. Mama zaczyna odczuwać ruchy maleństwa między 16. a 20. tygodniem ciąży. W 32. tygodniu ciąży kobieta może doliczyć się ok. 90 ruchów w ciągu 12 godzin u aktywnego dziecka. Połóż się wygodnie i masuj brzuch − dziecko na pewno zareaguje na twój dotyk!

Dziecko bawi się. Maluch potrafi chwytać za pępowinę oraz ssać kciuk. W ostatnim trymestrze od ok. 33. tygodnia ciąży może odpowiedzieć ci kopniakiem na zaczepki polegające na delikatnym uciskaniu brzucha.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama