Reklama

Wiele kobiet twierdzi, że w trzecim miesiącu ciąży spłynął na nie spokój wewnętrzny i pewność, że są w stanie poradzić sobie z wszelkimi wyzwaniami, jakie przyniesie im macierzyństwo. Ty też tak masz?

Reklama

3 miesiąc ciąży – który to tydzień?

3 miesiąc ciąży zaczyna się od 9 tygodnia ciąży i trwa do końca 13 tygodnia. 3 miesiąc ciąży to dalszy intensywny rozwój płodu, który rośnie, rusza się i odbiera już z otoczenia dźwięki, a ty zaczynasz zauważać, że brzuch zaczyna robić się większy.

Objawy w 3 miesiącu ciąży

Poza powoli zwiększającym się obwodem talii i ustępującymi dolegliwościami, które dokuczają często w pierwszym trymetrze ciąży, w 3 miesiącu ciąży możesz zacząć u siebie obserwować:

  • przyrost masy ciała,
  • częste oddawanie moczu,
  • zmiany w pigmentacji skóry,
  • upławy,
  • mniejszą senność i przyrost energii,
  • „pajączki” na nogaach (mogą też pojawić się żylaki),
  • zawroty głowy,
  • roztargnienie.

Jeśli pod koniec 3 miesiąca ciąży nie mija złe samopoczucie i zmęczenie, nie ustępują zaparcia, a waga szybuje w górę, zastanów się nad sposobem odżywiania oraz sprawdź poziom hormonu tarczycy – tyroksyny. Być może cierpisz na nadczynność lub niedoczynność tego gruczołu. Jeśli zauważyłaś u siebie:
• zmęczenie,
• nadmierne i szybkie tycie lub przeciwnie – chudnięcie
• złe samopoczucie i drażliwość,
• łuszczenie się skóry,
• bóle i skurcze mięśni,
• obrzęki
– koniecznie powiedz o tym lekarzowi prowadzącemu ciążę, a prawdopodobnie skieruje cię na badania w kierunku chorób tarczycy.

Brzuch w 3 miesiącu ciąży

W trzecim miesiącu ciąży możesz poczuć, że spodnie i spódnice robią się w talii ciasne. Jeśli jednak w pierwszym trymestrze ciąży przytyłaś więcej niż 2 kg, przyjrzyj się swojej diecie. To, ile przytyjesz w ciąży, zależy również od tego, ile ważyłaś przed ciążą. Jeśli miałaś niedowagę, organizm może teraz chcieć „nadrobić” brakujące kilogramy. Jeśli ważyłaś więcej – możesz przytyć nieco mniej. Jedz nie za duże porcje – obfite posiłki mogą znacznie zwiększać uczucie wzdęcia. Zamiast dwóch, trzech posiłków dziennie, jadaj pięć lub sześć.

W 3 miesiącu ciąży brzuch jeszcze nie jest widoczny dla obcych ludzi, choć ty już wiesz, że zaczyna się powiększać. Możesz mieć wrażenie, że nasila się potrzeba częstego oddawania moczu. To rosnąca macica uciska na pęcherz i powoduje, że mogłabyś odwiedzać toaletę niemal co chwila – niestety także w nocy. Nic na to nie poradzisz, staraj się przebywać w miejscach z dobrym dostępem do łazienki. W najbliższych tygodniach macica uniesie się ponad spojenie łonowe i nie będzie już uciskać na pęcherz. Możesz także odczuwać ból brzucha w ciąży – teraz wynika on ze zmian, jakie zaczynają zachodzić w miednicy mniejszej i rozciągania się więzadeł.

3 miesiąc ciąży brzuch bokiem
Adobe Stock
3 miesiąc ciąży brzuch przodem
Adobe Stock

Brzuch w 3 miesiącu ciąży, fot. Adobe Stock

Choć macica rośnie, to brzuch nie jest na tyle duży, żeby utrudniał ci normalne poruszanie się. Dlatego pamiętaj, że sport to zdrowie – także w ciąży. Jeśli przed ciążą regularnie się ruszałaś, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś dalej była aktywna. Na początku ciąży dla aktywnych mam możliwe jest nawet bezpieczne bieganie w ciąży. Obowiązuje jednak jedna zasada – przyszła mama gimnastykuje się dla przyjemności i zaprzestaje wysiłku, kiedy jest zbyt intensywny, czyli zaczyna męczyć lub wiąże się z bólami w dole brzucha. W kolejnych trymestrach ćwiczenia w ciąży umiarkowany wysiłek nie stanowią już dla dziecka takiego zagrożenia.

3 miesiąc ciąży – wymiary i rozwój dziecka

Pod koniec 3 miesiąca ciąży twoje dziecko ma ok. 6,3 cm długości, licząc od czubka głowy do pośladków (to tzw. odległość ciemieniowo-siedzeniowa), a waży ok. 14 g.

Pod koniec pierwszego trymestru ciąży dziecko umie złapać się za nóżki czy rączki, ściska dla zabawy pępowinę. Co jeszcze robi dziecko w brzuchu? Uwielbia na przykład ssać swój kciuk. Ponieważ rozwijają się już jego mięśnie twarzy, zaczyna też robić różne miny – otwiera usta, krzywi się i marszczy.

Dziecko jest już bardzo wrażliwe na dotyk. Kiedy pływając, muśnie ścianki macicy, gwałtownie reaguje na ten dotyk ruchem całego ciała. Maluch wykonuje pierwsze ruchy oczyma i reaguje na dźwięk, choć uszy nie są jeszcze w pełni ukształtowane (czuje wibracje poprzez skórę).

Rozwój płodu w 3 miesiącu ciąży jest niezwykle intensywny – zmienia się wielkość dziecka, a choć większość układów jest już w pełni ukształtowana, wiele narządów musi jednak jeszcze dojrzeć. Układ pokarmowy „ćwiczy” ruchy perystaltyczne umożliwiające przesuwanie się jedzenia, a szpik kostny wytwarza białe krwinki – to właśnie dzięki nim i przeciwciałom otrzymanym od ciebie dziecko po urodzeniu będzie w stanie walczyć z zarazkami.

USG i inne badania w 3 miesiącu ciąży

W 3 miesiącu ciąży, między początkiem 12 a końcem 14 tygodnia ciąży, powinnaś zrobić pierwsze USG prenatalne. Nazywane jest USG genetycznym, gdyż pozwala przyjrzeć się płodowi i stwierdzić, czy nie wystąpiły cechy, które mogą wskazywać na wady genetyczne dziecka.

USG w 3 miesiącu ciąży pozwala:

  • sprawdzić liczbę płodów (ciąża pojedyncza czy mnoga),
  • wykonać pomiary biometryczne płodu,
  • ocenić anatomię dziecka (budowę czaszki i mózgu, kręgosłupa, kończyn, klatki piersiowej i serca, jamy brzusznej),
  • ocenić pracę serca płodu (FHR),
  • sprawdzić przezierność karku płodu (NT),
  • ocenić kosmówkę.

W 3 miesiącu ciąży powinnaś zrobić wszystkie badania, jakie zleci ci lekarz prowadzący ciążę. Najprawdopodobniej będzie to badanie moczu, być może też morfologia krwi, do tego zmierzone zostanie ciśnienie krwi oraz sprawdzona waga.

Sprawdź także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama