Reklama

7. miesiąc ciąży trwa od 27. tygodnia ciąży do połowy 32 tygodnia. Połowa siódmego miesiąca wypada w 29 tygodniu ciąży. To właśnie 7.miesiąc rozpoczyna trzeci, ostatni trymestr ciąży. Dziecko jest już w pełni uformowane i przypomina noworodka. Na razie jest bardzo drobne i szczupłe, ale w nadchodzących tygodniach zacznie nabierać masy. Sprawdź, jak wygląda 7. miesiąc ciąży.

Reklama

Spis treści:

Rozwój dziecka w 7. miesiącu ciąży

Na tym etapie ciąży dziecko już nie tylko czuje, ale też myśli. W jego mózgu pojawia się sieć połączeń między neuronami. Coraz większy i lepiej funkcjonujący mózg przejmuje role pełnione na wcześniejszym etapie ciąży przez inne części ciała (np. funkcję regulowania temperatury ciała). Pamiętaj, że cały czas nie wolno ci pić alkoholu. Każdajego ilość może zaszkodzić rozwojowi dziecka – w szczególności rozwojowi jego mózgu.

Teraz też trwa budowa systemu odpornościowego. Młodziutki organizm przejmuje od mamy przeciwciała, dzięki którym zaraz po urodzeniu będzie odporny na mnóstwo chorób.

Jeśli spodziewasz się syna, na tym etapie ciąży jego jądra zstępują do moszny kanałem pachwinowym z okolicy nerek. Natomiast u dziewczynek wyraźnie zaznacza się łechtaczka.

Jak wygląda dziecko w 7. miesiącu ciąży?

Ciało dziecka jest już w pełni uformowane. Waga dziecka w 7. miesiącu ciąży wynosi ok. 1,6 kilograma, długość ciała osiąga około 45 cm (plus lub minus kilka centymetrów, bo na tym etapie ciąży między dziećmi są już spore różnice). Na główce płodu pojawia się coraz więcej włosów, za to z ciała znika meszek, czyli tzw. lanugo.

Rekonstrukcja komputerowa płodu na podstawie zdjęć z USG w 7 miesiącu ciąży – 32 tydzień:

jak wygląda dziecko w 7. miesiącu ciąży
SciePro/Adobe Stock

grafika: SciePro/Adobe Stock

Brzuch w 7. miesiącu ciąży

Brzuch w 7. miesiącu ciąży jest już wyraźnie powiększony – na tym etapie raczej trudno ukryć ciążę. Pod koniec 7. miesiąca dno macicy znajduje się mniej więcej w połowie odległości miedzy pępkiem a mostkiem. Macica wypełnia coraz bardziej jamę brzuszną, wymuszając przemieszczanie się narządów wewnętrznych i powodując ucisk. Za cztery tygodnie dno macicy znajdzie się już na wysokości dolnej części mostka.

Ułożenie dziecka w brzuchu w 7. miesiącu ciąży

Wiele dzieci ok. 30 tygodnia ciąży, a więc w 7 miesiącu, właśnie obraca się główką do dołu. To sprawia, że mama może zacząć odczuwać bolesne kopnięcia w żebra. Jeśli dziecko nadal pozostaje ułożone główką w górę, nie ma powodu do niepokoju. Jest jeszcze czas, aby mogło się ustawić prawidłowo do porodu.

Ruchy dziecka w 7. miesiącu ciąży zaczynają nabierać stałego rytmu. Maluch staje się aktywny wtedy, gdy mama jest zrelaksowana – najczęściej wieczorem i w nocy. Uaktywnia się także po jej posiłku, gdyż wyczuwa wzrost ilości glukozy we krwi, a to przekłada się na przypływ energii. Płód reaguje też na adrenalinę we krwi matki, czyli gwałtowniej się porusza, gdy mama jest zdenerwowana. W ciągu dnia występują także okresy bezczynności dziecka, kiedy kopnięcia płodu ustają.

Ważne badania w 7. miesiącu ciąży

Badania, jakie w siódmym miesiącu może zlecić lekarz:

  • badanie ogólne moczu – nie może być w nim białka, cukru, białych ani czerwonych krwinek,
  • morfologia krwi,
  • badanie na nosicielstwo wirusa żółtaczki typu B. Jeśli wynik jest dodatni, trzeba zachować ostrożność w czasie porodu; dziecko będzie miało po urodzeniu wykonane badania w kierunku obecności tego wirusa.
  • posiew z pochwy w kierunku paciorkowców typu B. Mogą one egzystować w drogach rodnych i zarażać dziecko w czasie porodu; jeśli wynik badania będzie pozytywny, konieczne stanie się podanie antybiotyku.

Ponadto lekarz oceni:
• pH wydzieliny pochwowej. Badanie to pozwala ocenić stan bakteriobiologiczny pochwy i szyjki macicy,
• wysokość dna macicy,
• twoje ciśnienie krwi,
• sprawdzi twoją wagę.

Jeśli z poprzednich badań wynikało, że nie masz przeciwciał przeciw toksoplazmozie, lekarz zaleci w siódmym miesiącu wykonanie kolejnego badania, by sprawdzić, czy nie doszło do zarażenia.

Począwszy od 28. tygodnia ciąży warto dwa razy w ciągu każdego dnia sprawdzać aktywność płodu – rano, gdy jest ona mniejsza i wieczorem, gdy wzrasta.

Co oznaczają ruchu płodu? Oznaczają, że dziecko jest zdrowe i dobrze się rozwija.

Jak liczyć ruchy dziecka? Spójrz na zegar i zacznij liczyć każdy ruch, który poczujesz w brzuchu (liczy się kopnięcie, drgnięcie, obrót). Skończ liczyć na dziesiątym ruchu i sprawdź ile minęło czasu od pierwszego ruchu. Zwykle wyczujesz 10 ruchów w ciągu mniej więcej 10 minut (chociaż czasem upłynie więcej czasu). Jeśli nie doliczysz się 10 ruchów w ciągu godziny, wypij sok, przegryź się, zrób kilka kroków, rozluźnij się i licz dalej. Jeśli w ciągu dwóch godzin nie naliczysz dziesięciu ruchów, zadzwoń do lekarza. Choć zwykle brak ruchów nie oznacza nic bardzo niepokojącego, lepiej to sprawdzić.

USG w 7 miesiącu ciąży

Między 28. a 32. tygodniem ciąży, czyli w 7 miesiącu ciąży wykonuje się obowiązkowe USG. dzięki niemu możliwa jest ocena wzrostu płodu oraz jego stanu, a także oszacowanie masy ciała. Podczas USG w 7. miesiącu ciąży lekarz sprawdzi:

  • wymiar dwuciemieniowy główki płodu (BPD),
  • obwód główki płodu (HC),
  • obwód brzucha płodu (AC),
  • długość kości udowej (FL)
  • dodatkowo: długość kości ramiennej (HL) i wymiaru poprzecznego móżdżku (TCD).

Dolegliwości w 7. miesiącu ciąży

W 7. miesiącu ciąży, do dolegliwości dokuczających w poprzednich miesiącach (świąd skóry, skurcze mięśni nóg, obrzęki stóp i dłoni, a czasem nawet twarzy) mogą dołączyć nowe: kłopoty z zasypianiem oraz spłycenie oddechu. To efekt rosnącego brzucha i macicy uciskającej narządy wewnętrzne, w tym przeponę. Mogą też zacząć pojawiać się bezbolesne skurcze brzucha – skurcze Braxtona-Hicksa.

Wiele kobiet w 7. miesiącu ciąży skarży się też na większe zmęczenie oraz częstsze lub silniejsze bóle pleców, które wynikać mogą z ucisku mięśni i nerwów przez macicę oraz główkę lub pośladki dziecka. Z piersi zaczyna kapać mleko (siara) – jest to całkowicie normalne. Mogą także wystąpić zaparcia oraz hemoroidy. Nadal pojawiać się mogą kłopoty z koncentracją. Część kobiet zaczyna też odczuwać niepokój związany z porodem.

Miewasz dziwne, realistyczne sny w ciąży? Większość przyszłych mam też tego doświadcza. Co więcej, kobiety w ciąży mają często podobne sny. To kolejna ciążowa niespodzianka...

7. miesiąc ciąży – na co uważać?

W trzecim trymestrze szczególnie dbaj o to, by w twoim pożywieniu było dużo dobrych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Są one niezbędne dla dobrego rozwoju mózgu dziecka (a właśnie teraz mózg rozwija się najintensywniej). Dużo dobrych kwasów znajduje się w: łososiu, tłustych rybach morskich, orzechach włoskich, rukoli, krewetkach. Ale warto też przyjmować kwasy w preparatach.

Jeżeli nie ćwiczysz, najwyższy czas zapisać się na zajęcia lub zacząć się rozciągać w domu. Poszukaj jogi dla ciężarnych — zajęcia nauczą cię, jak głęboko i mądrze oddychać, pomogą znaleźć wygodną pozycję do porodu. Aktywność fizyczna przed porodem jest szalenie ważna dla ciebie i malucha!

Wiele kobiet obawia się, że seks w ciąży, a zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży, może zaszkodzić dziecku. Tymczasem, jeśli lekarz nie zaleci inaczej, nie ma powodów, by rezygnować ze współżycia w tym czasie. Dziecko może różnie reagować na skurcze macicy podczas orgazmu, jednak zarówno jego spokój, jak i chwilowe ożywienie, to całkiem normalne reakcje. A zatem – cieszcie się sobą, bo kto wie, ile czasu upłynie po porodzie, zanim będziecie mogli znów spokojnie się kochać.

7. miesiąc ciąży, a nawet końcówka 6., to idealny czas, by zapisać się do szkoły rodzenia. Informacje i wsparcie, jakie tam otrzymacie, jest nie do przecenienia podczas porodu i pierwszych dni z dzieckiem w domu. Dlaczego radzimy, by na kurs w szkole rodzenia zapisać się już teraz? Pod koniec drugiego trymestru i na początku trzeciego wciąż jesteś w dobrej formie i dobrze się czujesz, a dziecko nie jest jeszcze zbyt duże, by przeszkadzać w ćwiczeniach.

Film na 7. miesiąc ciąży

Dziecko podczas badania USG 3D – 31. tydzień ciąży

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama