lanugo - kiedy zniknie z ciała dziecka
Adobe Stock
Pielęgnacja

Lanugo – dlaczego dziecko się z nim rodzi, jak się go pozbyć, kiedy zniknie?

Lanugo u noworodka to tzw. meszek płodowy – pozostałość po czasie, kiedy dziecko było w brzuchu mamy. Zwykle lanugo znika samo i nie należy się go samodzielnie pozbywać. Zdarza się jednak, że meszek utrzymuje się na skórze noworodka dłużej – wtedy warto zasięgnąć konsultacji lekarskiej.

Rzadko które dziecko po urodzeniu wygląda jak różowy bobasek z reklam. Z reguły noworodek ma obrzękniętą twarz, opuchnięte oczy, a jego skóra jest mocno zaczerwieniona i pokryta specyficznym meszkiem włosów. To właśnie lanugo, które miało do spełnienia w brzuchu mamy określoną rolę. Lanugo u dziecka nie powinno wzbudzać obaw rodziców.

Spis treści:

  1. Co to jest lanugo?
  2. Jak wygląda lanugo?
  3. Dlaczego na skórze dziecka powstaje lanugo?
  4. Kiedy zniknie lanugo?
  5. Lanugo – niepokojące objawy

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Co to jest lanugo?

Termin lanugo pochodzi od łacińskiego słowa „lana”, które oznacza wełnę. Lanugo to włoski na ciele, które podlegają ciągłej wymianie – stare wpadają do płynu owodniowego, a w ich miejsce wyrastają nowe. Włoski pojawiają się na ciele płodu w okolicach piątego miesiąca ciąży, zaś znikają zwykle pomiędzy siódmym a ósmym miesiącem ciąży. Jest to pierwsze owłosienie pojawiające się na ciele dziecka. Niekiedy maluszek ma je także po urodzeniu.

Jak wygląda lanugo?

Lanugo to malutkie i bardzo delikatne, bezbarwne włoski, które jako meszek płodowy pokrywają ciało płodu. Włoski nie posiadają rdzenia i są w jasnym odcieniu, ponieważ ich pigmentacja jest bardzo słaba. Lanugo u dziecka pokrywa całe ciało z wyjątkiem wewnętrznych powierzchni dłoni, powiek, warg, pępka i podeszwy stóp.

Dlaczego na skórze dziecka powstaje lanugo?

Zadaniem meszka płodowego jest ochrona skóry dziecka przed wodami płodowymi. Płód przebywający w brzuchu mamy cały czas jest poddawany działaniu wody i jego skóra uległaby zbytniej maceracji. Meszek pokrywający ciało chroni je przed tym. W połączeniu z mazią płodową (łój oraz martwe komórki naskórka) tworzy naturalną barierę ochronną przed płynem owodniowym.

Kiedy zniknie lanugo?

Lanugo zaczyna zanikać jeszcze w życiu płodowym. Dziecko połyka włoski z płynem owodniowym. To właśnie z niego oraz ze złuszczonego naskórka powstaje smółka, pierwsza kupka dziecka, która jest wydalana krótko po urodzeniu. Wśród dzieci urodzonych w terminie niewiele rodzi się z lanugo.

O wiele częściej z lanugo rodzą się dzieci urodzone przed terminem, w tym wcześniaki. W takich przypadkach włoski pokrywające ich ciałka są grubsze i dłużej tez utrzymują się po porodzie.

Dzieci urodzone po wyznaczonym terminie porodu często mają pomarszczoną skórę. To właśnie efekt działania wód płodowych na skórę dziecka, gdy nie jest ona chroniona przez lanugo.

Wycieranie się meszka płodowego

Rodzice niekiedy zastanawiają się, jak się pozbyć lanugo u dziecka. Najczęściej jednak zniknie ono samo niedługo po porodzie w wyniku naturalnego wycierania się.

Bardzo pomaga w tym codzienna pielęgnacja skóry noworodka, np. kąpiele, masowanie ciałka. Nie ma sensu tego procesu przyspieszać i na pewno nie można np. golić meszku! Wytrze się sam w ciągu kilku tygodni po narodzinach.

Lanugo – niepokojące objawy

Jeżeli meszek płodowy utrzymuje się znacznie dłużej, warto skonsultować się z lekarzem. W bardzo rzadkich przypadkach może to być objaw:

  • choroby wrodzonej – hipertrichoza meszkowa objawia się nadmiernym owłosieniem, wówczas lanugo nie zanika i może zamienić się w stałe włosy,
  • zaburzeń hormonalnych.


Zobacz też: 

naczyniak u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Naczyniak u dziecka – jak go rozpoznać i leczyć? [ZDJĘCIA]
Naczyniak u dziecka to skupisko nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Pojawia się on u wielu noworodków i niemowląt. Zobacz, jak wygląda i dowiedz się, czy jest groźny i kiedy trzeba je leczyć.

Naczyniak to znamię, które pojawia się zazwyczaj w pierwszym roku życia dziecka. Choć stresuje rodziców, nie zawsze musi być niebezpiecznym objawem. Naczyniaki często znikają samoistnie po kilku latach. Konieczna jest jednak obserwacja takiej zmiany, a w niektórych przypadkach usunięcie naczyniaka, gdy zagraża zdrowiu dziecka.  Spis treści :  Co to jest naczyniak? Naczyniak u dziecka – przyczyny Rodzaje naczyniaków u dziecka Gdzie występują naczyniaki u dziecka? Naczyniak u dziecka – jak wygląda? (ZDJĘCIA) Czy naczyniak znika – leczenie naczyniaków Czy naczyniak jest groźny – możliwe powikłania Naczyniaki a wady naczyniowe Co to jest naczyniak? Naczyniaki wczesnodziecięce są najczęściej spotykanymi niezłośliwymi guzami u dzieci. Występują u 10 proc. niemowląt i u 30 proc. wcześniaków. Guzy naczyniowe zdarzają się częściej u dziewczynek niż u chłopców . Naczyniak to skupisko nieprawidłowo zbudowanych naczyń krwionośnych, które w Polsce rozpoznaje się u ok. 40 tys. dzieci rocznie. Większość naczyniaków jest niewielkich rozmiarów i zanika samoistnie, jednak w 5-10 proc. przypadków mogą wywoływać poważne skutki, łącznie z zagrażaniem życiu dziecka. Naczyniaki zwykle pojawiają się z czasem, ale 10 proc. wszystkich guzów naczyniowych to guzy wrodzone, widoczne u noworodka już przy urodzeniu. T aka zmiana nazywana jest naczyniakiem wrodzonym. Naczyniak pojawiający się później – to naczyniak wczesnodziecięcy. Oprócz naczyniaków u dzieci istnieją też inne rodzaje nieprawidłowości, które są wadami naczyniowymi (bywają mylone z naczyniakami). Naczyniak u dziecka – przyczyny Przyczyna powstawania naczyniaków oraz wad naczyniowych nie jest do końca znana. Badacze przypuszczają, że proces powstawania naczyniaków może zaczynać się od...

odbijanie noworodka
Adobe Stock
Karmienie
Odbijanie noworodka – jak to robić dobrze?
Odbijanie noworodka po karmieniu pomaga zapobiegać kolkom, które często dokuczają najmłodszym niemowlętom. Zabieg ten warto robić zarówno w przypadku maluszków karmionych piersią, jak i butelką. Odbijanie dziecka zazwyczaj wykonuje się od urodzenia do ok. 6. miesiąca życia.

Odbijanie noworodka (niemowlaka także) to jeden ze skutecznych sposobów na pozbycie się połkniętego powietrza. Dzięki niemu dziecko mniej ulewa, nie ma kolki lub jej objawy są słabsze. Gdy powietrze gromadzi się w żołądku, maluch może nie chcieć ssać, a wtedy ty nie będziesz wiedziała, czy się najada. O odbijanie dziecka warto zadbać bez względu na to, w jaki sposób karmisz – piersią czy butelką. Spis treści: Jak odbijać noworodka? Ważne informacje Odbijanie po karmieniu czy w jego trakcie? Pozycje do odbijania noworodka Problemy z odbijaniem u noworodka Jak odbijać noworodka? Ważne informacje Odbijanie powinno odbywać się po każdym karmieniu. Czasem zabiera to kilka sekund, czasem kilka minut. Jeśli tego nie zrobisz, dziecko może być niespokojne, albo będzie płakać z powodu bólu brzuszka. Jeśli dziecku się nie odbije, nie kładź go od razu na wznak . Może zakrztusić się cofniętym mlekiem. Ponoś je trochę na rękach. Kiedy zaśnie, najlepsza będzie pozycja na boczku. Czasem niemowlakowi się nie odbija. Wszystko zależy od tego, czy dziecko je łapczywie. Jeżeli po karmieniu trzymasz niemowlę do odbicia bez efektu przez kilka minut, to znaczy, że tym razem jadło spokojnie i żołądek wypełnia tylko mleko. Jeśli chodzi o odbijanie śpiącego dziecka – senny maluch łyka mniej powietrza, więc na ogół odbijanie dziecka jedzącego przez sen nie jest konieczne. Wybudzony maluszek karmiony w nocy, jeśli je łapczywie, wymaga odbijania tak samo jak w dzień. Odbijanie po karmieniu czy w jego trakcie? Noworodek zwykle powinien pozbyć się połkniętego powietrza po karmieniu. Ale niektórym dzieciom przydaje się też krótka przerwa w trakcie jedzenia, zwłaszcza wtedy, gdy dużo ulewają lub mają silne kolki. Noworodki i niemowlaki karmione butelką mogą...

spacer z noworodkiem zimą
Piotr Ratajski
Aktualności
Spacer z noworodkiem zimą: o czym należy pamiętać?
Spacer z noworodkiem w zimie to dla rodziców większe wyzwanie niż spacer latem. Są sytuacje, w których lepiej z niego zrezygnować i zostać w domu. Podpowiadamy, kiedy można wyjść z niemowlakiem na zimowy spacer, jak długo powinien on trwać i jak ubrać dziecko, by nie zmarzło.

Wychodzić zimą na spacery z noworodkiem czy może lepiej zostać z nim w domu? Werandować czy dać sobie z tym spokój i wyjść na dwór „z marszu”? Smarować dziecku buzię kremem, gdy nie ma mrozu? Wychodzić, gdy ma katar albo kaszle? O odpowiedzi na te najczęściej zadawane przez rodziców dzieci urodzonych zimą pytania poprosiliśmy dr n. med. Małgorzatę Czyżewską, pediatrę-neonatologa. Kiedy iść na spacer z niemowlakiem w zimie? Dzieci, które przyszły na świat zimą, nie powinny tkwić w domu aż do wiosny – trzymanie pod kloszem wcale nie wyjdzie im na zdrowie. Dzięki spacerom organizm hartuje się i przyzwyczaja do niższych temperatur. Kiedyś zalecało się, by poczekać z pierwszym spacerem 3-4 tygodnie, a z domu wyjść dopiero po werandowaniu. Jeśli jednak dziecko jest zdrowe i urodziło się w terminie, możesz z nim wyjść już kilka dni po porodzie , wszakże pierwszy spacer zaliczyliście, wychodząc ze szpitala. Spacer z noworodkiem zimą: jak długo spacerować? Pierwszy spacer powinien trwać ok.15-20 minut, a każdy kolejny może być dłuższy. Na pierwszy spacer lepiej wyjść w ładny, bezwietrzny dzień, koło południa, gdy jest najcieplej i najjaśniej. Jedni pediatrzy uważają, że lepiej zostać w domu, gdy temperatura spada poniżej zera, inni, że dopiero wówczas, gdy na dworze jest 5 czy nawet 10 stopni poniżej zera. Najlepiej po prostu wyjrzeć przez okno i zachować zdrowy rozsądek. Jeśli jest ładnie, nie ma wiatru i świeci słońce, mrozu nie odczuwa się tak bardzo jak wówczas, gdy pada lodowaty deszcz i wieje wiatr. Jak ubrać noworodka na pierwszy spacer zimą? Noworodkowi nie może być ani za zimno, ani za gorąco. Wbrew pozorom to nie z przechłodzenia, ale z przegrzania najczęściej dziecko się przeziębia. To, jak ubrać noworodka zimą , zależy od pogody: najlepiej, jeśli dziecko ma na sobie o jedną warstwę ubranek...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj