Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
lanugo - kiedy zniknie z ciała dziecka
Adobe Stock
Pielęgnacja

Lanugo – dlaczego dziecko się z nim rodzi, jak się go pozbyć, kiedy meszek płodowy zniknie?

Lanugo u noworodka to tzw. meszek płodowy – pozostałość po czasie, kiedy dziecko było w brzuchu mamy. Zwykle lanugo znika samo i nie należy się go samodzielnie pozbywać. Zdarza się jednak, że nadmierne owłosienie noworodka utrzymuje się na skórze dłużej – wtedy warto zasięgnąć konsultacji lekarskiej.

Nadmierne owłosienie noworodka zdarza się częściej niż myślisz. Rzadko które dziecko po urodzeniu wygląda jak różowy bobasek z reklam. Z reguły noworodek ma obrzękniętą twarz, opuchnięte oczy, a jego skóra jest mocno zaczerwieniona i pokryta specyficznym meszkiem włosów. To właśnie lanugo (lanugo hair), które miało do spełnienia w brzuchu mamy określoną rolę. Lanugo u dziecka nie powinno wzbudzać obaw rodziców. Wyjątkiem są sytuacje, gdy meszek nie znika po kilku tygodniach po narodzinach.

Spis treści:

  1. Co to jest lanugo?
  2. Jak wygląda lanugo i jakie części ciała pokrywa?
  3. Dlaczego na skórze dziecka powstaje lanugo?
  4. Kiedy zniknie lanugo?
  5. Gdy lanugo nie znika

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Co to jest lanugo?

Termin lanugo pochodzi od łacińskiego słowa „lana”, które oznacza wełnę. Lanugo to włoski na ciele, które podlegają ciągłej wymianie – stare wpadają do płynu owodniowego, a w ich miejsce wyrastają nowe. Włoski pojawiają się na ciele płodu w okolicach piątego miesiąca ciąży, zaś znikają zwykle pomiędzy siódmym a ósmym miesiącem ciąży. Jest to pierwsze owłosienie pojawiające się na ciele dziecka. Niekiedy maluszek ma je także po urodzeniu.

 

Jak wygląda lanugo i jakie części ciała pokrywa?

Lanugo to malutkie, puszyste i bardzo delikatne, bezbarwne włoski, które jako meszek płodowy pokrywają ciało płodu. Włoski nie posiadają rdzenia i są w jasnym odcieniu, ponieważ ich pigmentacja jest bardzo słaba. Lanugo u dziecka pokrywa całe ciało z wyjątkiem wewnętrznych powierzchni dłoni, powiek, warg, pępka i podeszwy stóp. Oznacza to, że lanugo może występować na uszach, plecach, brzuszku, nogach, rękach, szyi czy policzkach. Najczęściej meszek płodowy pokrywa: policzki, ramiona i plecy noworodka. 

Dlaczego na skórze dziecka powstaje lanugo?

Zadaniem lanugo jest ochrona skóry dziecka przed wodami płodowymi. Płód przebywający w brzuchu mamy, cały czas jest poddawany działaniu wody i jego skóra uległaby zbytniej maceracji. Meszek pokrywający ciało chroni go przed tym. W połączeniu z mazią płodową (łój oraz martwe komórki naskórka) tworzy naturalną barierę ochronną przed płynem owodniowym.

Kiedy zniknie lanugo?

Lanugo zaczyna zanikać jeszcze w życiu płodowym. Dziecko połyka włoski z płynem owodniowym. To właśnie z niego oraz ze złuszczonego naskórka powstaje smółka, pierwsza kupka dziecka, która jest wydalana krótko po urodzeniu. Wśród dzieci urodzonych w terminie niewiele rodzi się z lanugo.

O wiele częściej z lanugo rodzą się dzieci urodzone przed terminem, w tym wcześniaki. W takich przypadkach włoski pokrywające ich ciałka są grubsze i dłużej też utrzymują się po porodzie.

Dzieci urodzone po wyznaczonym terminie porodu często mają pomarszczoną skórę. To właśnie efekt działania wód płodowych na skórę dziecka, gdy nie jest ona chroniona przez lanugo.

Wycieranie się meszka płodowego

Rodzice niekiedy zastanawiają się, jak się pozbyć lanugo u dziecka. Najczęściej jednak zniknie ono samo niedługo po porodzie w wyniku naturalnego wycierania się.

Bardzo pomaga w tym codzienna pielęgnacja skóry noworodka, np. kąpiele, masowanie ciałka. Nie ma sensu tego procesu przyspieszać i na pewno nie można np. golić meszku! Wytrze się sam w ciągu kilku tygodni po narodzinach.

Gdy lanugo nie znika

Nadmierne owłosienie noworodka najczęściej zanika ok. 8 miesiąca życia płodowego. Z reguły pozostałości włosków wycierają się w pierwszych tygodniach po przyjściu dziecka na świat. Jeżeli jednak meszek płodowy utrzymuje się znacznie dłużej, warto skonsultować się z lekarzem. W bardzo rzadkich przypadkach może to być objaw:

  • choroby wrodzonej – hipertrichoza meszkowa (tzw. syndrom wilkołaka) objawia się nadmiernym owłosieniem, wówczas lanugo nie zanika i może zamienić się w stałe włosy,
  • zaburzeń hormonalnych.

Lanugo może pojawić się również u starszego dziecka lub osoby dorosłej. Najczęściej jest to wynik problemów z hormonami (przede wszystkim hormonami tarczycy) i termoregulacją, (np. w przypadku anoreksji).
 


Zobacz też: 

AMR, włosy niemowlaka i noworodka
Adobe Stock
Pielęgnacja
Włosy niemowlaka i noworodka: pielęgnacja główki (szczotka, mycie, czesanie)
Włosy u noworodka mogą rosnąć na uszach, plecach, a nawet na ramionach. Z czasem jednak się wycierają. Dermatolog tłumaczy, czy się tym przejmować i jak pielęgnować główkę noworodka oraz niemowlęcia.

Włosy noworodka i niemowlaka na pewno są prostsze w obsłudze niż włosy dorosłych - to jeszcze nie pora na różnorodne żele i odżywki. Co więcej – w pierwszych miesiącach życia dziecka zbędny jest nawet szampon. Mimo to dbanie o włosy wskazane jest od pierwszych dni po narodzinach i to bez względu na to, czy noworodek ma długie włosy czy tylko delikatny puszek. Jak pielęgnować włosy i głowę noworodka oraz starszego niemowlęcia, tłumaczy dr hab. n. med. Dorota Jenerowicz, dermatolog z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Spis treści:  Włosy u noworodka (płodowe) Wycieranie się włosów u niemowlaka Kolor włosów dziecka po urodzeniu Włosy u noworodka na uszach, plecach i policzkach Czym myć włosy noworodka i niemowlaka? Czesanie noworodka i niemowlaka - jaka szczotka? Jak pielęgnować główkę noworodka?  Ciemieniucha - co to takiego? Co wywołuje ciemieniuchę i jak się jej pozbyć? Włosy u noworodka (płodowe) i niemowlęcia  Włosy noworodka to tzw. włosy płodowe. Dziecko przychodzi z nimi na świat, a potem je traci (potocznie mówimy, że włosy te się wycierają). To, czy są ciemne, gęste, kręcone czy proste nie znaczy, że takie dziecko będzie miało również na późniejszych etapach życia.    Największe zmiany dotyczące włosów można zaobserwować w pierwszym roku życia. Po wytarciu się pierwszych włosków rosną kolejne, które mogą zmieniać się pod względem ilość pigmentu czy skrętu. Stopniowe przemiany dotyczące włosów mogą potrwać nawet do 13. roku życia. Jeśli chodzi o samą gęstość włosów - przeważnie będzie ona wyglądać przez większość życia tak, jak w okolicach 5. roku życia. Wycieranie się włosów u niemowlaka Wszystkie niemowlaki tracą swoje pierwsze włoski. U dzieci,...

Odruch Moro
AdobeStock
Noworodek
Odruch Moro: jak wygląda, kiedy zanika?
Występowanie odruchu Moro tuż po narodzinach to objaw zdrowia noworodka. Odruch Moro jest wrodzoną reakcją dziecka na zagrożenie. Zobacz, w jakich sytuacjach występuje i kiedy powinien zaniknąć.

Odruch Moro, określany też jako „odruch obejmowania”, występuje u noworodka i jest fizjologiczną reakcją na nagły i silny bodziec. Dla nowo narodzonego dziecka silnym bodźcem mogą być na przykład naturalne odgłosy pojawiające się w domu. Reakcja noworodka wynika z tego, że środowisko, w jakim przebywał w brzuchu matki, bardzo różni się od otoczenia, w którym znajduje się po narodzinach. Odruch Moro utrzymuje się przez pierwsze tygodnie życia dziecka. Później powinien zaniknąć. Czasem można obserwować go dłużej. Wyjaśniamy, jaką rolę pełni odruch Moro, jak wygląda i co zrobić, kiedy w porę nie wygaśnie.  Spis treści:  Odruch Moro – co to? Odruch Moro – jak wygląda Odruch Moro – kiedy zanika? Jak wygasić odruch Moro u noworodka? Odruch Moro – o czym świadczy? Odruch Moro – czym jest? Odruch Moro to wrodzona i bezwarunkowa reakcja dziecka na nagły hałas, zapalenie ostrego światła, wzrost lub obniżenie temperatury lub gwałtowną zmianę położenia ciała (np. gdy potrząśniesz łóżeczkiem, w którym leży dziecko). Dziecko może zareagować odruchem Moro, gdy czuje, że nie jest dostatecznie mocno trzymane podczas podnoszenia lub noszenia (lub gdy podnosisz je za szybko). Odruch Moro u noworodka jest instynktowną reakcją na zagrożenie. Wiąże się z dojrzewaniem ośrodkowego układu nerwowego. Odruch Moro ułatwia dziecku zaczerpnięcie pierwszego haustu powietrza, a także wpływa na przygotowanie do utrzymywania główki w pozycji siedzącej.  Brak odruchu Moro u dzieci urodzonych w terminie może świadczyć o uszkodzeniu neuronów ruchowych lub innych uszkodzeniach mózgu i ośrodkowego układu nerwowego. Konieczna jest wtedy wizyta u specjalisty.  Odruch Moro występuje także, gdy noworodek...

Do kiedy dziecko jest noworodkiem
Noworodek
Noworodek a niemowlę – do kiedy dziecko jest noworodkiem? A wcześniak?
Określenia noworodek i niemowlę dotyczą dzieci na zupełnie innym poziomie rozwoju, choć wiele osób używa obu terminów wymiennie. Różnice są tak duże, że noworodkom poświęcono nawet specjalny dział medycyny. Wyjaśniamy, do kiedy dziecko jest noworodkiem i czym się cechuje w tym okresie. Sprawdź, co to jest wiek korygowany wcześniaka.

Noworodek a niemowlę – wbrew pozorom różnice między nimi są ogromne. Przede wszystkim organizm noworodka dopiero adaptuje się do samodzielnego życia. Poza tym noworodek i niemowlę różnią się wyglądem oraz sposobem pracy narządów wewnętrznych. Z tego względu dziecko w okresie noworodkowym wymaga szczególnego traktowania. Wyjaśniamy, do kiedy dziecko jest noworodkiem, od kiedy staje się niemowlęciem i czego należy spodziewać się w okresie noworodkowym. Tłumaczymy też, jak długo wcześniak jest noworodkiem i czym jest wiek korygowany wcześniaka. Spis treści: Noworodek a niemowlę: wiek Jak długo wcześniak jest noworodkiem? Okres noworodkowy – charakterystyka Noworodek a niemowlę – różnice w wyglądzie Noworodek a niemowlę: wiek Do kiedy dziecko jest noworodkiem? Okres noworodkowy trwa przez pierwsze 4 tygodnie życia malucha. Od 5. tygodnia dziecko nazywane jest niemowlęciem. Odróżnienie noworodka od niemowlaka ma ważną przyczynę. W pierwszych tygodniach organizm dopiero przystosowuje się do życia poza ustrojem mamy (zmiany przystosowawcze dotyczą m.in. układu krążenia, układu oddechowego, pokarmowego, gospodarki hormonalnej i systemu termoregulacji). Z tego względu ten wyjątkowym czas ma swoją odrębną nazwę – okres noworodkowy. Poświęcono mu osobną specjalizację w medycynie – neonatologię. Lekarz zajmujący się noworodkami to neonatolog. Dawniej noworodkiem nazywano dziecko do końca 6. tygodnia życia. Obecnie okres noworodkowy obejmuje 4 tygodnie, czyli pierwsze 28 dni po narodzinach. Jak długo wcześniak jest noworodkiem? Dla określenia wieku wcześniaków używa się tzw. wieku skorygowanego. To naturalne, bo trudno oczekiwać, by dziecko urodzone przed terminem rozwijało się w tym samym tempie, co dziecko urodzone o czasie. Aby obliczyć wiek korygowany wcześniaka,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz