29 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko
Fotolia

29 tydzień ciąży – co się dzieje u mamy i dziecka?

29 tydzień ciąży to siódmy miesiąc ciąży. Dziecko ma ok. 40 cm długości i gromadzi tkankę tłuszczową. Widzi światło i coraz lepiej słyszy. Kobieta może zaś miewać twardy brzuch i bóle w podbrzuszu. W 29 tygodniu ciąży obwód brzucha znacznie się powiększa.
dr n. med. Marian Malinowski
Konsultacja merytoryczna

Spis treści:


29 tydzień ciąży – który to miesiąc?

29 tydzień ciąży to siódmy miesiąc ciąży, a dokładnie – drugi tydzień siódmego miesiąca i trzeci (czyli ostatni) trymestr ciąży. Do porodu pozostało jeszcze 11 tygodni. Dziecko w brzuchu nadal bardzo szybko rośnie. Z każdym dniem coraz bardziej dojrzewa i doskonali nabyte umiejętności. 

29 tydzień ciąży – brzuch

W 29 tygodniu płód szybko przybiera na wadze, dlatego brzuch szybko się powiększa. W 29 tygodniu ciąży rośnie także waga mamy − w ciągu całego siódmego miesiąca ciąży możesz przytyć ok. 4-6 kg. Spora część dodatkowych kilogramów to waga dziecka, wód płodowych i łożyska. Obwód brzucha w 29 tygodniu ciąży może wynosić około 100 cm (ale pamiętaj, że u każdej kobiety brzuszek może być inny!).

Dbaj teraz o odpowiednią dietę dla mózgu dziecka. Jedz produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3: ryby morskie (a ze słodkowodnych pstrąga), orzechy włoskie, siemię lniane, olej rzepakowy.

Tłuszcze omega-3 w ciąży

29 tydzień ciąży – USG

29 tydzień ciąży to czas na kolejne USG. Celem tego badania USG, które robi się między 28 a 32 tygodniem ciąży, jest:

 • szczegółowa ocena budowy ciała płodu oraz jego ułożenia,
 • ocena tego, w jakim tempie wzrasta płód,
 • ocena tego, gdzie znajduje się łożysko,
 • ocena ilości płynu owodniowego.

Podczas badania USG będziesz mogła zobaczyć, jak wygląda dziecko, a także upewnisz się, że ciąża przebiega prawidłowo.

29 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

29-tygodniowe dziecko waży 1,3-1,4 kg i mierzy 40-42 cm. To sporo, ale wielkość dziecka jeszcze znacząco odbiega od tej, jaką maluch będzie miał w dniu narodzin. Waga płodu do tego czasu jeszcze podwoi się lub nawet potroi. Do porodu dziecko powinno urosnąć jeszcze ok. 10 cm.

Twarz nienarodzonego dziecka wygląda niemal tak jak twarz noworodka. W 29 tygodniu ciąży dziecko ma prawie w pełni ukształtowane i rozwinięte narządy. Gromadzi teraz tkankę tłuszczową i doskonali swoje umiejętności. Pewnie już nie możesz się doczekać waszego spotkania, prawda?

Jak rozwija się dziecko w 29 tygodniu ciąży?

29 tydzień ciąży to dla dziecka czas intensywnego wzrostu i przybierania na wadze. Poza tym maluszek:

 • Widzi. Gdy jesteś na dworze, światło słoneczne jest dla dziecka widoczne jako ciepły, pomarańczowy blask.
 • Coraz lepiej słyszy. Lubi delikatne, łagodne dźwięki. Puszczaj mu spokojną, relaksującą muzykę, mów do niego jak najczęściej. Muzyka działa na dziecko odprężająco i kojąco.
 • Bawi się pępowiną.
 • Mniej kopie. Rzadsze ruchy dziecka mogą być spowodowane mniejszą ilością miejsca w brzuchu.

29 tydzień ciąży – ułożenie dziecka

W siódmym miesiącu ciąży większość dzieci przekręca się już na stałe główką do dołu, powoli przygotowując się w ten sposób do przyjścia na świat. Tylko niektóre dzieci pozostają w ułożeniu pośladkowym aż do dnia porodu.

Ruchy dziecka w 29 tygodniu ciąży są już bardziej ograniczone. Z każdym dniem dziecko staje się coraz większe, a więc ma mniej miejsca w brzuchu swojej mamy na fikanie koziołków. Maluch jednak jest już na tyle duży i silny, że z pewnością poczujesz, gdy będzie się ruszał.

29 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości

W 29 tygodniu ciąży twoje ciało wyraźnie się zaokrągla. Cały trzeci trymestr to czas, w którym możesz czuć się coraz bardziej i częściej zmęczona. Spróbuj nieco zwolnić tempo. Zaplanuj codziennie trochę czasu na relaks (najlepiej aktywny, np. spacer). Powiększony brzuch to także duże obciążenie dla serca, które musi przepompować dodatkowe 1,5 litra krwi. Nie forsuj się!

Inne objawy i dolegliwości, które możesz odczuwać w 29 tygodniu ciąży:

 • Puchnięcie stóp i kostek. Na obrzęki pomogą łagodne masaże i ćwiczenia. Odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry. Jeśli opuchlizna jest bardzo silna albo cierpisz na bóle głowy i zaburzenia widzenia, powiedz o tym lekarzowi.
 • Puchnięcie dłoni. Zdejmij pierścionki i/lub obrączkę i odłóż w bezpieczne miejsce do czasu, gdy znów będziesz miała szczupłe palce. Jeśli już masz problem z jej ściągnięciem, spróbuj zrobić to rano i po schłodzeniu dłoni (ręce im cieplejsze, tym bardziej opuchnięte).
 • Żylaki na nogach. Są spowodowane uciskiem żył odprowadzających krew z nóg do serca. Jak najczęściej wypoczywaj z nogami uniesionymi do góry.
 • Duszności. Powiększająca się macica coraz bardziej napiera na przeponę, ta zaś zaczyna uciskać na płuca i serce. Staraj się oszczędzać siły i unikać zadyszki.

29 tydzień ciąży – ból w dole brzucha

W 29 tygodniu ciąży coraz bardziej doskwiera ci powiększająca się macica i rosnący brzuch. Możesz odczuwać ból w dole brzucha i miewać twardy brzuchBól podbrzusza może być też spowodowany coraz większym naciskiem rosnącego dziecka na okolice kanału rodnego. O ile twardnienie brzucha mija, a skurcze nie nasilają się, nie ma powodów do obaw.

UWAGA! Jeśli poza bólem w dole brzucha towarzyszy ci także bardzo złe samopoczucie, omdlenie – nie lekceważ tego i pilnie skontaktuj się z lekarzem! Mogą to być objawy przedwczesnego odklejenia się łożyska.

Poród w 29 tygodniu ciąży

Dziecko urodzone na tym etapie ciąży nie jest jeszcze dostatecznie przygotowane do życia poza twoim brzuchem. Lekarze potrafią jednak zdziałać cuda − przyjmuje się, że szanse na przeżycie wcześniaka urodzonego w 29 tygodniu ciąży wynoszą ok. 90 proc.

Oto objawy, które mogą zwiastować poród przedwczesny. Natychmiast dzwoń do lekarza, gdy:

 • Masz silne skurcze macicy, które przypominają bardzo silne bóle miesiączkowe (mogą towarzyszyć im: biegunka, nudności, niestrawność).
 • Masz regularne, bolesne skurcze macicy występujące co 10 minut lub częściej, które nie mijają po zmianie pozycji (nie należy ich mylić ze skurczami przepowiadającymi Braxtona-Hicksa).
 • Czujesz ból i ucisk w dolnej części pleców lub zmianę charakteru dolegliwości bólowych w tej części ciała.
 • Obserwujesz drastyczną zmianę charakteru upławów – stają się wodniste, podbarwione krwią lub brunatne.
 • Czujesz ból lub ucisk w dolnej części miednicy, w udach bądź w pachwinie.
 • Masz wyciek z pochwy − to może być sączenie się lub gwałtowne odejście wód płodowych (płynu owodniowego).

29 tydzień ciąży bliźniaczej

W 29 tygodniu ciąży dzieci w ciąży mnogiej nadal rosną; jednak z braku miejsca mogą rosnąć nieco wolniej niż dzieci w ciąży pojedynczej. Tym samym, waga dzieci w 29 tygodniu ciąży mnogiej może być nieco mniejsza, niż w przypadku ciąży pojedynczej. Za to już teraz zaczynają ćwiczyć umiejętności społeczne – zdarza im się np. bawić pępowiną brata lub siostry.

Zobacz także: