Reklama

Decyzja ta zapada już w chwili zapłodnienia. Jajeczko i plemnik jako jedyne komórki ludzkie zawierają tylko po połowie garnituru chromosomów.
Plemnik może zawierać chromosom X lub Y, zaś jajeczko – tylko X. Jeśli komórkę jajową zapłodnił plemnik Y, będziesz miała chłopaczka. A gdy X – urodzi Ci się dziewczynka!

Reklama

Jakie są ważne etapy w kształtowaniu się płci nienarodzonego dziecka?

Do 7. tygodnia ciąży narządy płciowe u maluchów nie różnią się między sobą. Do tego momentu, a nawet jeszcze trochę dłużej, żeby nie wiadomo jak dokładna i nowoczesna była aparatura USG Twojego lekarza – i tak nikt nic nie zobaczy!
Jako pierwsze, około 9. tygodnia, zaczynają powstawać narządy męskie. Żeńskie kształtują się od 10.–11. tygodnia. Gdyby sporządzić uproszczony kalendarzyk rozwoju „klejnocików” u chłopczyka i dziewczynki, wyglądałoby to mniej więcej tak:
- W 7. tydzień ciąży: powstają gruczoły płciowe.
- W 9. tydzień: jeśli to chłopiec, kształtują się jąderka.
- W 10. tydzień: u maleńkiej dziewczynki rozwijają się jajniki.
- W 12. tydzień: genitalia, czyli zewnętrzne narządy płciowe, stają się męskie lub żeńskie.
- W 14. tydzień: u chłopca pojawia się gruczoł prostaty, u dziewczynki jajniki zstępują do miednicy.
- W 18. tydzień: jąderka zaczynają powoli przemieszczać się z brzuszka do worka mosznowego.

Kiedy to będzie można zobaczyć u maluszka?

Pierwsze nieomylne oznaki, czy urodzi Ci się synek, czy córeczka, powinny już być dostrzegalne na USG w 14. tygodniu ciąży. Czasem nawet udaje się to w 13. tygodniu! Wiarygodność takiej oceny zależy nie tylko od doświadczenia lekarza, ale też od warunków badania – ułożenia płodu, jakości ultrasonografu.
Jeśli ciąża przebiega bez powikłań, ginekolog zwykle zleca wykonanie pierwszego USG w 11.–14. tygodniu, a kolejnego w 20.–24. Podczas pierwszego często jest więc za wcześnie na określenie płci. Większe szanse są podczas drugiego badania, w 5. lub 6. miesiącu ciąży.

W jaki sposób można uzyskać pewność w kwestii płci nienarodzonego malca?

Da się to określić ze stuprocentową pewnością na podstawie badania płynu owodniowego pobranego z macicy. Jednak takie badanie wykonuje się tylko w pewnych sytuacjach, np. żeby wykluczyć wady genetyczne u płodu. W innych przypadkach warto chyba zostawić odrobinę miejsca na tajemnicę...

Miłość dwa dni przed owulacją? szansa na córeczkę!

Plemniki „żeńskie” (czyli X) są wolniejsze, bardziej wytrzymałe na warunki panujące w drogach rodnych i dłużej żyją. Dlatego mogą poczekać na moment uwolnienia komórki jajowej. „Męskie” (Y) są szybsze, ale mniej odporne i żyją krócej. Docierają na miejsce jako pierwsze, lecz nie mogą długo na jajeczko czekać.

Reklama

Zobacz, jak wygląda: Rozwój zarodka – video

Bede mama
Reklama
Reklama
Reklama