Czkawkę u dziecka w ciąży łatwo pomylić ze zwykłą aktywnością płodu w brzuchu. Ciężarna od około 18–20 tygodnia ciąży uczy się rozpoznawać ruchy dziecka. Dopiero później, gdy już wie, na co zwracać uwagę, może dostrzec nietypowe sygnały dochodzące z brzucha. Jednym z nich jest czkawka u płodu.

Reklama

Wyjaśniamy:
Czkawka u dziecka w ciąży – jak rozpoznać?
Kiedy pojawia czkawka u płodu?
Jak często dziecko w brzuchu ma czkawkę?
Co oznacza czkawka u płodu?
Czy czkawka u dziecka w ciąży jest groźna?

Jak rozpoznać czkawkę u dziecka w ciąży?

Czkawka płodu jest opisywana jako rytmiczne pulsowanie dochodzące z jednego miejsca w brzuchu. Na podstawie zapisu tętna płodu badaczom udało się ustalić, że w ciągu minuty dziecko może czknąć od 10 nawet do 40 razy. W czasie ataku czkawki rośnie częstość akcji serca. Atak czkawki u płodu jest dość silny, skurcz przepony może powodować gwałtowny ruch klatki piersiowej i brzucha dziecka, a czasem także kończyn.

Co pomoże odróżnić czkawkę płodu od typowych ruchów dziecka, takich jak kopanie, obroty czy prostowanie się? Jeśli ciężarna zmienia pozycję, wstaje lub siada, ruchy dziecka powinny ustać. Gdy tak się nie dzieje, aktywność dochodzącą z brzucha należy traktować jak objaw czkawki płodu.

Kiedy pojawia się czkawka u płodu?

Czkawka płodu jest odczuwana przez ciężarne w II lub III trymestrze ciąży, często np. ok. 23. tygodnia ciąży. Pojawia się jednak u dziecka o wiele wcześniej. Pierwszą czkawkę większość płodów ma już około 10 tygodnia ciąży. Na tym etapie życia płodowego dziecko jest zbyt małe, żeby ciężarna mogła poczuć atak czkawki w brzuchu.

Zobacz także

Jak często dziecko w brzuchu ma czkawkę?

Nie ma jednej reguły – niektóre dzieci miewają czkawkę bardzo często, u innych pojawia się rzadko. Część ciężarnych odczuwa czkawkę płodu codziennie, czasem nawet kilka razy w ciągu dnia. Częsta czkawka nie powinna występować w późniejszej ciąży.

Co oznacza czkawka u płodu?

Przyczyny czkawki płodu nie są znane. Przypuszcza się, że atak czkawki u dziecka w czasie ciąży może mieć związek z rozwojem płuc płodu. Niektórzy lekarze tłumaczą, że przyczyną czkawki jest połykanie przez dziecko wód płodowych. Jeśli dziecko robi to łapczywie, skutkiem jest atak czkawki. Wiadomo, że nie jest groźna. Na pewnym etapie ciąży dziecko może mieć czkawkę dość często i nie wpływa to na jego rozwój.

Czy czkawka u dziecka w ciąży jest groźna?

Powodem do niepokoju powinna być częsta czkawka u dziecka po 28 tygodniu ciąży. Zgłoś się do lekarza, jeśli czkawka płodu trwa dłużej niż 15 minut lub pojawia się 3 razy dziennie w końcówce ciąży. Częsta czkawka w ostatnich tygodniach przed porodem może świadczyć o problemach z pępowiną (pępowina może być uciśnięta), dlatego należy o tym koniecznie powiedzieć lekarzowi.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama