Odchodzący czop śluzowy to znak dla przyszłej mamy, że niebawem zacznie ona rodzić. Odejście czopu śluzowego jest związane z rozwieraniem się szyjki macicy. Ile przed porodem odchodzi czop śluzowy? Od momentu jego wydalenia do porodu mija od kilku godzin do kilkunastu dni. Nie zawsze jednak przyszła mama dostrzeże to zjawisko, ponieważ czop śluzowy może odchodzić na raty w postaci gęstej wydzieliny.

Reklama

Spis treści:

  1. Odejście czopu śluzowego a rozwarcie
  2. Czop śluzowy: ile przed porodem?
  3. Odejście czopa śluzowego: kiedy poród?
  4. Czop śluzowy z krwią: ile przed porodem

Odejście czopu śluzowego a rozwarcie

Czop śluzowy jest wydzieliną, która zamyka szyjkę macicy podczas ciąży. W ten sposób chroni on płód przed różnego rodzaju infekcjami. Szyjka macicy pod koniec ciąży mięknie i skraca się, przygotowując ciało kobiety do porodu. Wydalony zostaje wtedy też czop śluzowy, robiąc miejsce dla dziecka, które ma się niebawem urodzić. Nie musisz jednak od razu po odejściu czopu śluzowego jechać do szpitala, ponieważ szyjka macicy rozwiera się stopniowo.

Czop śluzowy: ile przed porodem?

„Odpadł czop śluzowy, kiedy poród?” – to pytanie zadaje sobie większość przyszłych mam, obserwując swoje ciało pod koniec trzeciego trymestru. Ciało każdej kobiety może inaczej znosić ciążę. Podobnie dzieje się z odejściem czopu śluzowego – określenie dokładnego czasu jego wydalenia nie jest możliwe.

To, jak wygląda czop śluzowy oraz ile minie czasu od odejścia czopu do rozpoczęcia akcji porodowej, może wyglądać inaczej u każdej kobiety. Obserwuj swoje ciało i pamiętaj, że u niektórych kobiet poród może rozpocząć się w ciągu kilku godzin. U innych – nawet w ciągu kilkunastu dni!

Zobacz także

Odejście czopa śluzowego: kiedy poród?

Kiedy odchodzi czop śluzowy przed porodem? Jeśli wszystko przebiega normalnie – dzieje się to koniec ciąży, jednak nie zawsze w tym samym czasie u każdej kobiety. U niektórych ciężarnych dzieje się to kilkanaście dni przed porodem, u innych zaledwie kilka godzin przed rozpoczęciem akcji porodowej. Oba zjawiska są naturalne i nie powinny budzić niepokoju.

Poza odejściem czopu śluzowego ciężarna przed porodem zaobserwuje u siebie również inne objawy, takie jak np. skurcze przepowiadające lub obniżenie brzucha.

Czop śluzowy z krwią: ile przed porodem

Czop śluzowy niekiedy zabarwiony jest krwią. Nie oznacza to jednak, że dzieje się coś złego. Może się tak zdarzyć, ponieważ podczas rozwierania się macicy pękają drobne naczynia krwionośne. Różowe lub brązowe zabarwienie czopu śluzowego jest zupełnie naturalne.

Uwaga! Niepokój powinno jednak wzbudzić obfite krwawienie. Jeśli zauważysz w czopie śluzowym świeżą krew, koniecznie skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę. Taki stan może to oznaczać odklejenie się łożyska, co stanowi niebezpieczeństwo dla życia dziecka.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama