Reklama

Zapłodnienie może trwać od kilkunastu godzin nawet do kilku dni. Plemniki, które mogą przetrwać w ciele kobiety nawet do 7 dni, muszą dotrzeć do komórki jajowej maksymalnie w ciągu 48 godzin – w czasie, kiedy będzie ona gotowa do zapłodnienia. Do implantacji zarodka dochodzi jednak po około 6-12 dniach po połączeniu się komórek rozrodczych.

Reklama

Ile trwa proces zapłodnienia?

Między 13 a 15 dniem przed miesiączką rozpoczyna się owulacja (nie zawsze jednak występuje ona w połowie cyklu). To właśnie wtedy w jajniku pęka pęcherzyk Graafa, a z niego uwalnia się komórka jajowa. Następnie trafia ona do jajowodów, gdzie w ciągu 24 godzin (maksymalnie 48 godzin) będzie gotowa do zapłodnienia. W tym czasie muszą dotrzeć do niej plemniki, które znajdują się w nasieniu.

Gdy komórka jajowa połączy się z plemnikiem, po ok. 24 godzinach powstaje zygota. Przez następne 3-4 doby wędruje ona do macicy, w tym czasie następują podziały komórkowe. Następnie rozpoczyna się proces zagnieżdżania zarodka. Jest to końcowy etap zapłodnienia.

Ciąża zaczyna się rozwijać dopiero w momencie, gdy zarodek znajdzie się w macicy i zagnieździ się w błonie śluzowej, co zajmuje ok. 72 godziny.

Ile dni po stosunku dochodzi do zapłodnienia?

Plemniki potrafią przetrwać w ciele kobiety trzy dni, a najsilniejsze osobniki – nawet od pięciu do siedmiu dniu. To, ile godzin lub dni trwa zapłodnienie, zależne jest od wielu zmiennych i może nieco inaczej przebiegać u każdej kobiety. Zwykle od momentu wniknięcia plemnika do komórki jajowej do chwili zagnieżdżenia się zarodka może minąć nawet 7-12 dni.

To, że doszło do zapłodnienia, nie oznacza jednak, że kobieta za dziewięć miesięcy zostanie mamą. Część zarodków obumiera, wskutek czego nie dochodzi do ciąży. Zazwyczaj dzieje się tak w przypadku zarodków, które nie rozwijają się prawidłowo.

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, możesz obliczyć, kiedy doszło do zapłodnienia. Pomoże ci w tym nasz kalkulator zapłodnienia.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama