Reklama

Chociaż pomysłów na to, ile trwa ciąża donoszona, jest kilka, lekarze trzymają się tylko jednej wersji: trwa ona 40 tygodni. Nieporozumienia dotyczące prawidłowej liczby ciążowych tygodni wynikają z tego, że niektóre mamy wolą liczyć ciążę od orientacyjnego dnia zapłodnienia (czyli mniej więcej połowy cyklu miesiączkowego), tymczasem ginekolodzy liczą inaczej. „Ciążę liczymy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, pamiętając oczywiście przy tym, że to tylko data umowna” – tłumaczy dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik.

Reklama

Spis treści:

Ciąża donoszona – co to znaczy?

Ciąża donoszona to ciąża, która trwa określoną liczbę skończonych tygodni, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Lekarze przyjmują, że ciąża donoszona powinna trwać 40 tygodni, choć dziecko nie będzie już wcześniakiem, gdy urodzi się po skończonym 37. tygodniu ciąży. Co się więc dzieje między 37. a 40. tygodniem ciąży? Dziecko w tym czasie gromadzi tkankę tłuszczową konieczną do utrzymania ciepła, ćwiczy wdech i wydech, pobiera przeciwciała odpornościowe z krwi matki. Rozwija się także jego mózg i odruchy. Ciąża donoszona to zatem ciąża o optymalnej długości dla rozwoju dziecka – liczy się dosłownie każdy dzień.

Kiedy ciąża jest donoszona?

Aby określić wiek ciąży, trzeba przyjąć, że jej początkiem jest pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Dlaczego nie liczyć tego od daty zapłodnienia? To proste: ponieważ pierwszy dzień miesiączki jest łatwiejszy do zaobserwowania. Nawet jeśli dokładnie wiemy, kiedy odbył się stosunek seksualny, to i tak nie jesteśmy w stanie dokładnie policzyć, kiedy doszło do zapłodnienia.

Źródłem nieporozumień może być też to, że przyszłe mamy lubią wybiegać do przodu i – jak tłumaczy ginekolog – mają tendencję do liczenia zaczętych tygodni. „Tymczasem my, lekarze, liczymy wyłącznie tygodnie skończone” – mówi dr Malinowski. A zatem na pytanie: kiedy ciąża jest donoszona, jest tylko jedna odpowiedź: gdy liczona od pierwszego dnia ostatniej miesiączki trwa ukończone 40 tygodni.

Dziecko donoszone – co to znaczy?

Nieco inaczej lekarze podchodzą do wieku rodzącego się dziecka – tu 40. tydzień ciąży nie ma znaczenia. O dziecku donoszonym mówi się wtedy, gdy urodziło się ono po ukończonym 37. tygodniu ciąży. Wtedy jest na tyle rozwinięte, że po przyjściu na świat bez problemu powinno sobie poradzić – nie jest już wcześniakiem. Płuca dziecka są rozwinięte i zdolne do samodzielnej pracy, podobnie jak inne narządy, np. serce, nerki i układ nerwowy.

O wcześniactwie mówi się wtedy, gdy ciąża kończy się miedzy 22. a 37. tygodniem ciąży. Zwykle dzieci urodzone przed 34. tygodniem ciąży wymagają pobytu w inkubatorze, te starsze (urodzone w 35.-37. tygodniu ciąży) takiego wsparcia wymagają rzadziej.

Ciąża donoszona – kiedy poród?

Skoro ciąża donoszona trwa 40 tygodni, to w idealnych warunkach poród powinien nastąpić po skończonym 40. tygodniu. W rzeczywistości za poród w terminie lekarze uznają rozwiązanie między 37. a 42. tygodniem.

Konsultacja: dr n. med. Marian Malinowski ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie, Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama