Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, warto wykonać test ciążowy. Wszystkie testy działają na prostej zasadzie: wykrywają w moczu hormon, który pojawia się tylko u kobiet w ciąży, gonadotropinę kosmówkową (HCG). Ale jaki test wybrać i kiedy go zrobić? Podpowiadamy!

Reklama

Jaki test ciążowy wybrać?

Obecnie dokładność domowych testów ciążowych sięga aż 99-procent, w aptekach i drogeriach dostępnych jest kilka różnych rodzajów:

 • test ciążowy strumieniowy – nazywa się go też „flamastrowym” (test w kształcie przypomina właśnie flamaster). Aby sprawdzić, czy jesteś w ciąży, na kilka sekund podstaw test (pozbawiony nakładki ochronnej) pod strumień moczu. Następnie nałóż nakładkę z powrotem i połóż test na płaskiej i suchej powierzchni. Po ok. 5 minutach możesz odczytać wynik. Cena to ok. 10-15 zł
 • test ciążowy płytkowy – aby go przeprowadzić, płytkę z testem połóż na płaskiej, suchej powierzchni, a potem pobierz mocz do czystego naczynia. Z próbki moczu za pomocą zakraplacza (zazwyczaj dołączonego do testu) pobierz kilka kropel moczu i zakropl je w odpowiednim miejscu na płytkę. Wynik zobaczysz po ok. 3-5 minutach. Cena to ok. 6-10 zł.
 • test ciążowy paskowy – jeśli chcesz go użyć, pobierz mocz do czystego naczynia, a następnie zanurz pasek testowy w próbce moczu na ok. 4-5 minut. Po upływie tego czasu można już odczytać wynik. Cena to ok. 10 zł.
 • test ciążowy cyfrowy – działa podobnie jak test strumieniowy lub paskowy. Po 3 minutach wynik: plus na wyświetlaczu oznacza ciążę, a minus brak ciąży. Cena to 50-100 zł.

Pamiętaj! Przed wykonaniem testu zawsze należy przeczytać ulotkę. Choć działanie wszystkich testów jest podobne, sposób wykonania może się nieco różnić. Zwróć także uwagę na czułość testów ciążowych. 10mIU/ml może wykryć ciąże dużo wcześniej niż ten o czułości 25mIU/ml.

Zwróć uwagę na czułość testu

Wybierając test ciążowy zwróć uwagę, nie tylko na to, jak się go wykonuje, ale także na jego czułość. Im niższa wartość liczbowa, tym test jest bardziej czuły i wykrywa w moczu niższe stężenie HCG, np.:

 • 500 IU/I wskaże dobry wynik ok. 10 dnia po stosunku;
 • 800 IU/ jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "I — po".---#---Im niższa wartość liczbowa, tym test jest bardziej czuły i wykrywa w moczu niższe stężenie HCG, np.:
  500 IU/I wskaże dobry wynik ok. 10 dnia po stosunku;
  do 800 IU/I - po 14 dniach;
  1000 IU/I poda wiarygodne wyniki dopiero po 3 tygodniach od zapłodnienia.---#---I-po#I — po---#---I - po">I - po 14 dniach;
 • 1000 IU/I poda wiarygodne wyniki dopiero po 3 tygodniach od zapłodnienia.

Kiedy wykonać test ciążowy?

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Kalkulator tygodnia ciąży Czytaj więcej

Choć producenci testów twierdzą, że wykrywają one ciążę już po 6 dniach od zapłodnienia, to zdaniem lekarzy w większości przypadków nie ma sensu ich wykonywać przed terminem spodziewanej miesiączki. Czasami trzeba poczekać kilka dni więcej i ponownie wykonać test, by wynik był miarodajny. Każdy test ciążowy z moczu należy wykonać rano po przebudzeniu.

Zobacz także

Zobacz też: Kiedy najwcześniej można zrobić test ciążowy?

Jak odczytać wynik testu ciążowego?

Zarówno w przypadku testów płytkowych, strumieniowych, jak i paskowych dwie kreski oznaczają, że na 99 proc. jesteś w ciąży. W przypadku testu cyfrowego będzie to plus lub odpowiedni napis. Jeśli w polu odczytu znajduje się tylko jedna kreska, wynik testu ciążowego jest negatywny, ale nie oznacza to, że nie jesteś w ciąży. Warto test powtórzyć za kilka dni lub wykonać badanie hCG z krwi. Czasem zdarza się, że wynik testu jest dodatni, a po kilku dniach ujemny. Może to oznaczać, że doszło do zapłodnienia, ale nie doszło do implantacji zarodka.

Laboratoryjny test ciążowy

Test z moczu możesz także wykonać w przychodni. Poranną próbkę moczu należy zanieść do laboratorium 7-10 dni po zapłodnieniu. Test jest wykonany podobnie jak domowe testy, czyli wykrywa obecność hCG tyle, że jest wykonany przez specjalistę. Możesz również wykonać badanie z krwi. W wynikach testów laboratoryjnych podaje dokładne wartości stężenia hCG. Taki ilościowy wynik pozwala oszacować, który to tydzień ciąży oraz (jeśli test zostanie powtórzony) sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo.

Czy test może się mylić?

Pojawienie się dwóch kresek na teście zazwyczaj oznacza ciążę. Jedna z kresek może być nieco słabsza, co może być interpretowane jako nieprawidłowy wynik, ale zazwyczaj oznacza wynik pozytywny. Możesz go potwierdzić, robiąc drugi test lub idąc na wizytę do ginekologa, który skieruje na badanie USG lub sam je wykona. Test fałszywie dodatni może się przydarzyć, jeśli kobieta przyjmuje pewne leki. Najczęstszym winowajcą są te, które działają na przysadkę mózgową.
Test może być fałszywie negatywny, jeśli mocz pobrany do wykonania testu jest zbytnio rozcieńczony. Aby wynik był bardziej miarodajny, najlepiej wykonaj test ciążowy rano, tuż po przebudzeniu. Mocz, który zbiera się w organizmie przez noc, ma dosyć wysokie stężenie hormonu hCG. Istnieje jeszcze trzecia możliwość, przez którą test ciążowy daje nieprawdziwy wynik (pozytywny lub negatywny), choć jest wykonany prawidłowo. Dzieje się tak wtedy, gdy jest przeterminowany albo źle przechowywany.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama