Reklama

Seks w ciąży może dać wiele satysfakcji obojgu partnerom. Nie odmawiaj sobie zbliżeń, o ile tylko masz na nie ochotę. Specjaliści podkreślają, że w początkowym okresie prawidłowo rozwijającej się ciąży nie ma żadnego powodu do zaprzestania współżycia seksualnego. Podobnie zresztą jak seks w ciąży w drugim trymestrze i seks w trzecim trymestrze ciąży, w pierwszym trymestrze ciąży zbliżenia są całkowicie bezpieczne.

Reklama

Czy w pierwszym trymestrze ciąży trzeba zrezygnować z seksu?

Przy zdrowo rozwijającej się ciąży nie ma powodu, by rezygnować ze wspólnych zbliżeń. Oczywiście, jeśli jedno z partnerów czuje opór przed zbliżeniem, konieczna jest rozmowa z lekarzem. Warto wyjaśnić wątpliwości i zastanowić się, jakie pozycje seksualne w ciąży najlepiej sprawdzą się w naszym przypadku. Pamiętajmy jednak, że na tym etapie nie ma powodu do zmiany ulubionych pozycji podczas współżycia.

Ważne, żeby do niczego się nie zmuszać. Dolegliwości związane z rozwojem ciąży: nudności, wymioty czy ogólne zmęczenie i senność (które na pewnym etapie pojawiają się niemal u każdej kobiety) nie zachęcają do miłosnych igraszek.

Kiedy należy zrezygnować ze współżycia w pierwszym trymestrze ciąży?

  • W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na ryzyko poronienia (bóle w dole brzucha, plamienie lub krwawienie) należy zrezygnować z uprawiania seksu. W innym wypadku może dość do „urazu” mechanicznego związanego z penetracją. Obecny w męskim nasieniu prostaglandyn może spowodować rozluźnienie mięśniówki szyjki macicy, przyspieszyć rozwieranie kanału szyjki, a w rezultacie doprowadzić do poronienia.
  • Współżycie seksualne jest niewskazane również podczas infekcji dolnego odcinka dróg rodnych, tj. sromu i pochwy. W takim wypadku uprawianie seksu zwiększa ryzyko rozprzestrzenienia się infekcji w drogach rodnych ciężarnej. Istnieje też ryzyko zakażenia partnera, który (kiedy kobieta zostanie już wyleczona) może zarazić ją ponownie (szczególnie gdy jest bezobjawowym nosicielem wirusa).
  • Skontaktuj się z lekarzem, gdy podczas współżycia lub tuż po stosunku pojawi się ból brzucha, krwawienie czy sączenia wodnistego płynu (mogą to być wody płodowe).

Jak sobie radzić ze spadkiem libido?

Czasami wiadomość o ciąży jest szokiem, który wpływa niekorzystnie na męskie libido. Zresztą nie tylko męskie – damskie także. Nieplanowana ciąża zawsze jest zaskoczeniem. I to, że niektóre pary w pierwszej chwili reagują spadkiem zainteresowania seksem, jest naturalne. Gdy zaskoczenie minie, odkrywają one zwykle urok cieszenia się sobą bez lęku o konsekwencje (bo te już nastąpiły).

Pożądanie nie jest stałą, która utrzymuje się na jednym, niezmiennie wysokim poziomie. Ono raz jest większe, raz mniejsze, bywa nawet, że zanika. Jeśli para to wie i buduje swój związek także na innych podstawach: czułości, trosce o partnera, lojalności, to chwilowy zanik zainteresowania seksualnego nie musi się odbić niekorzystnie na wspólnym życiu. Seks to nie tylko pełny stosunek, to także cała gama różnorodnych, ale akceptowanych przez oboje partnerów, zachowań o charakterze erotycznym.

Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące seksu w pierwszym trymestrze ciąży, skonsultuj się z lekarzem. Rozwieje on wszelkie wątpliwości i odpowie na nurtujące pytania.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama