Seks w ciąży – najważniejsze informacje, bezpieczeństwo
Jeśli nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby uprawiać seks w ciąży. Rozwiewamy najczęstsze mity dotyczące współżycia w ciąży. Opisujemy pozycje bezpieczne dla ciężarnej i wyjaśniamy najczęstsze wątpliwości na temat seksu w poszczególnych trymestrach ciąży.
Jeśli ciąża nie jest zagrożona, seks jest jak najbardziej dozwolony. Współżycie nie grozi komplikacjami ciążowymi, za to podtrzymuje dobrą relację między partnerami.
Spis treści:
- Seks w ciąży – czy jest bezpieczny
- Seks w ciąży – do kiedy można się kochać
- Współżycie w ciąży – przeciwwskazania
- Seks w ciąży – pozycje
- Problemy z seksem w ciąży
Seks w ciąży – czy jest bezpieczny?
Niektórzy przyszli rodzice rezygnują z seksu w ciąży, obawiając się, że zrobią dziecku krzywdę. A to błąd! Penetracja podczas stosunku nie zrobi dziecku krzywdy. Płód jest dobrze chroniony wewnątrz worka owodniowego – nie wnikną do niego żadne drobnoustroje czy plemniki. Macica jest też szczelnie zamknięta przez warstwę śluzu, który znajduje się w ujściu jej szyjki.
Seks w ciąży – do kiedy?
W zdrowej ciąży można można podejmować współżycie aż do porodu. Stosunek w zaawansowanej ciąży nie grozi poronieniem, jeśli ciąża przebiega prawidłowo. Dziecko jest bezpieczne, mimo że podczas orgazmu dochodzi do skurczów macicy. W ostatnich tygodniach ciąży orgazm może wywołać tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, które mogą się utrzymywać nawet do 30 minut po stosunku.
Ostrożność jest zalecana, gdy kobieta jest w ciąży mnogiej. Zrezygnować ze współżycia trzeba od ok. 20. tygodnia ciąży. Jeśli występują powikłania – należy zrobić to odpowiednio wcześniej. Kluczowa jest rozmowa z lekarzem i jego opinia na ten temat
Seks w 9. miesiącu ciąży jest jedną z metod naturalnego wywołania porodu. Uwalnia on oksytocynę (hormon wywołujący i podtrzymujący akcję porodową) – lekarze więc zalecają niekiedy rodzicom odbycie stosunku, jeśli poród się opóźnia. Co prawda nie ma na to niezbitych dowodów, ale zawsze warto spróbować, jeśli termin porodu już minął. W spermie znajdują się prostaglandyny, czyli substancje, które powodują rozwieranie się szyjki macicy. Oczywiście zadziałają one dopiero wtedy, gdy na poród jest już czas. Szyjka macicy staje się wrażliwa na znajdujące się w nasieniu hormony, dopiero gdy minie 38.-39. tydzień ciąży.
Przeciwwskazania do współżycia w ciąży
Głównym przeciwwskazaniem do uprawiania seksu jest ciąża zagrożona, czyli ciąża wysokiego ryzyka. Lekarz może też wstrzemięźliwość w innych sytuacjach.
Współżycie w ciąży – przeciwwskazania:
- ciąża mnoga
- niewydolność szyjki macicy
- wcześniejszy poród przed terminem.
- krwawienie z pochwy
- odpływanie płynu owodniowego
- łożysko przodujące lub nisko schodzące
- choroba przenoszona drogą płciową u któregoś z partnerów (wówczas zalecane są stosunki w prezerwatywie).
Seks w ciąży – pozycje
- Pierwszy trymestr – seks w pierwszym trymestrze ciąży jest możliwy w dowolnych pozycjach. Na tym etapie brzuch kobiety nie utrudnia jeszcze współżycia. Na początku ciąży ciężarna może jednak nie mieć ochoty na zbliżenia. To czas, gdy jej organizm przechodzi ogromną rewolucję – wskutek tego często jest rozdrażniona, zmęczona i może cierpieć z powodu mdłości.
- Drugi trymestr – seks w ciąży w drugim trymestrze może dawać mnóstwo satysfakcji. Na tym etapie znalezienie komfortowej pozycji do współżycia może być trudniejsze.
- Trzeci trymestr ciąży – to czas, gdy ciężar ciała i duży brzuch sprawiają, że trudno znaleźć komfortową pozycję. Odpadają te, które wymagają położenia się przez kobietę na brzuchu, a te wymagające większej aktywności od kobiety mogą już być zbyt dla niej męczące. W dodatku pojawiają się obawy, czy współżycie nie zaszkodzi dziecku. Uspokajamy: seks w 3. trymestrze ciąży jest całkowicie bezpieczny! Jeśli potrzebujesz fizycznej bliskości, możesz współżyć z partnerem tak często, jak oboje macie na to ochotę. Ciąża musi przebiegać jednak w sposób prawidłowy. Partnerzy muszą zachować ostrożność i unikać pewnych pozycji oraz praktyk seksualnych. Zaleca się m.in. zrezygnowanie z pozycji klasycznej, w której partner mógłby uciskać brzuch oraz piersi kobiety.
Problemy z seksem w ciąży
1. Brak ochoty na seks w ciąży
W czasie ciąży, zwłaszcza w pierwszych miesiącach, część kobiet może uskarżać się na niskie libido. Trudno emanować erotyzmem, gdy zasypia się na stojąco lub nieustannie ma się mdłości. Zdarza się również, że nawet gdy po pierwszym trymestrze miną te nieprzyjemne dolegliwości, pożądanie zaczyna słabnąć z powodu bólu kręgosłupa i... niewygodnego brzucha w rozmiarze XXL. Przyszłe mamy mogą również się obawiać, że przez zmiany zachodzące w ich ciałach stały się nieatrakcyjne – przez co tracą ochotę na zbliżenia.
Pamiętaj, bliskość między partnerami może zapewnić nie tylko seks. Jeśli ty lub twój partner nie czujecie się gotowi na zbliżenie i penetrację, możecie okazywać sobie czułość w inny sposób: pieszcząc się wzajemnie ustami, długo całując, masując się wzajemnie (upewnijcie się, że olejek do masażu może być stosowany przez ciężarne!) czy po prostu przytulając podczas oglądania ulubionego filmu.
Według psychologów wpływ na życie seksualne ciężarnej może mieć to, jak zareagowała na wiadomość o ciąży. Jeśli ciąża ją zaskoczyła, kobieta czuje, że oznacza to koniec wolności i kariery, swoje rozgoryczenie i niechęć może podświadomie przenieść na swojego partnera. Niektóre kobiety mają też mniejsze libido, gdy wreszcie uda im się zajść w upragnioną i długo oczekiwaną ciąży.
2. Obawa o utratę atrakcyjności w oczach partnera
Jeśli boisz się, że przestałaś pociągać swojego partnera, zastanów się, jesteś pewna, że on tak właśnie myśli? Czasem przyszły tata czuje się nieswojo przy ciężarnej partnerce, zwłaszcza jeśli do tej pory nie miał kontaktu z małymi dziećmi lub jesteś pierwszą ciężarną w rodzinie. Mężczyzna może być mniej spontaniczny, bo podświadomie obawia się, że zrobi swojej partnerce lub dziecku. Warto porozmawiać o tym, co się czuje. To zwykle pomaga.
3. Bolesność piersi
Biust ciężarnej jest powiększony i bardzo wrażliwy. Dlatego partner musi o tym pamiętać i powstrzymywać się od śmiałych pieszczot piersi. Kobieta z koli powinna jasno partnerowi dawać znać, jaki dotyk sprawia jej przyjemność, a kiedy pieszczota staje się już zbyt intensywna.
4. Seks oralny w ciąży
Podczas seksu oralnego, który w ciąży nie jest zakazany, partner powinien uważać, aby nie wdmuchać powietrza do pochwy ciężarnej. Powietrze, które pod ciśnieniem dostanie się do pochwy, może spowodować zator powietrzny (bardzo rzadkie powikłanie), który stanowi zagrożenie dla kobiety i dziecka.
5. Seks w ciąży z prezerwatywą
Przed użyciem prezerwatywy należy dokładnie przeczytać ulotkę. Prezerwatywy, które posiadają odpowiednie atesty i zostały przetestowane, są w pełni bezpieczne dla dziecka i mamy (nawet te ze środkiem plemnikobójczym). Środki plemnikobójcze nie mają żadnego wpływu na zagnieżdżony w macicy zarodek.
Jeśli przed ciążą kobiecie nie doskwierały reakcje alergiczne po użyciu danego typu prezerwatyw, w ciąży nadal można z nich korzystać.
Zobacz także: