Reklama

Krem na rozstępy to w ciąży must-have każdej kobiety. Nadmierne rozciąganie się skóry prowadzi do zerwania sieci włókien kolagenowych tworzących strukturę skórną. W efekcie powstają na ciele sine i czerwone pręgi − rozstępy. Takie ślady pojawiają się u ok. 60 proc. ciężarnych. Jeśli spodziewasz się dziecka i czujesz, że skóra jest napięta lub swędzi, koniecznie zacznij działać! Kremy i maści na rozstępy mają działanie silnie nawilżające. Stosowanie ich na zdrową skórę może zapobiegać powstawaniu blizn! Jeśli jednak masz już świeże rozstępy, możesz je spłycić, wygładzić i sprawić, by były o wiele mniej widoczne.

Reklama

Jaki krem na rozstępy w ciąży kupić?

Kremy na świeże rozstępy w ciąży

Rozstępy, czyli sine i czerwone kreseczki na ciele, najczęściej pojawiają się na brzuchu, biodrach i piersiach, czyli tych częściach ciała, na których skóra w ciąży jest najbardziej napięta. To tym miejscom poświęć najwięcej uwagi. Niektórzy uważają, że skłonność do rozstępów jest genetyczna. Jest w tym wiele prawdy, ale zawsze warto poprawić elastyczność skóry, by skutecznie zapobiec powstaniu rozstępów. Zacznij smarować się kremami na rozstępy, zanim zauważysz pierwsze zmiany, najlepiej po 3. miesiącu ciąży. I obowiązkowo wtedy, gdy masz świeże rozstępy.

Ważne! Rozciągająca się w ciąży skóra może swędzieć (to tam zwykle powstają rozstępy). Ale koniecznie zgłoś się do lekarza, jeśli swędzenie obejmuje całe ciało. Lekarz sprawdzi, czy nie jest to objaw cholestazy ciążowej.

Nie tylko kremy: maści i olejki na rozstępy w ciąży

Do zapobiegania rozstępom przydadzą się specjalne kremy na rozstępy, żele lub olejki. Takie kosmetyki zawierają najczęściej masło kakaowe, witaminę E, kolagen, elastynę i masło Shea. Ostatnio bardzo popularny w walce z rozstępami jest olej kokosowy, który zasługuje na miano superkosmetyku, gdyż ma wiele różnych zastosowań. W składzie kosmetyków na rozstępy w ciąży szukaj także olejków:

  • z jojoby,
  • migdałowego,
  • z zarodków pszennych,
  • oliwy z oliwek.

Te substancje zapewnią skórze nawilżenie oraz sprawią, że stanie się ona elastyczna i miękka. Jeśli spodziewasz się dziecka, upewnij się, że kosmetyk jest przeznaczony dla kobiet w ciąży lub mam karmiących.

Oprócz kremu na rozstępy: masaż

Jeśli chcesz zlikwidować rozstępy powstałe w ciąży, pamiętaj: nawet superkosmetyk to za mało. Bardzo ważnym elementem ujędrniania skóry jest masaż ciała, np. podczas kąpieli pod prysznicem albo tuż po niej. W ciąży pamiętaj, by omijać górną część brzucha, żeby niechcący nie wywołać przedwczesnych skurczów macicy. Możesz masować skórę, wcierając w nią kosmetyk, albo robić to na sucho, posługując się szczotką. Ewentualnie – wykonując masaż punktowy. W takim przypadku dwoma palcami chwytaj skórę i unoś ją lekko kawałek po kawałku, poruszaj i puszczaj. Nie bez znaczenia jest także zdrowa dieta i picie dużej ilości wody!

Jaki krem na blizny po rozstępach?

Jeśli nie udało ci się zapobiec pękaniu skóry i rozstępom w ciąży, nie poddawaj się. Możesz sprawić, by rozstępy były jak najmniej widoczne. Warto wiedzieć, że im później zaczniesz walczyć z rozstępami, tym gorzej, bo blizna będzie coraz bardziej narastać. Rozróżniamy dwie fazy rozstępów:

  • różową (wczesną), gdy kremy bogate w kolagen oraz masaż powinny dać sobie radę z likwidacją problemu,
  • białą (bliznowatą, późną), gdy w miejscu pęknięcia pojawia się tkanka bliznowata. Jedyną metodą zwalczania rozstępów będą wtedy zabiegi i preparaty na blizny.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama