Droga przyszła mamo, ćwicz w ciąży! Specjaliści są zgodni: podczas ciąży możesz korzystać ze wszystkich dobrodziejstw lata, czyli kąpieli słonecznych i wodnych. Oczywiście w granicach zdrowego rozsądku – możesz bezpiecznie biegać, pływać, spacerować... Ale wylegiwanie się przez cały dzień na plaży nie wchodzi w grę! Jednak w cieniu parasola, w fajnym kostiumie jednoczęściowym odpoczniesz i... przy odrobinie wysiłku pożytecznie spędzisz urlop.

Reklama

Pożytecznie, bo pływanie i ćwiczenia w wodzie to najlepsze przygotowanie do porodu naturalnego. Tak działa na przykład pływanie żabką. Jeśli potrafisz pływać tym stylem, często układaj nogi „do żabki”, leżąc na plecach. Pamiętaj też, że ciało w wodzie traci połowę swej masy. To dlatego w czasie kąpieli czujesz się odprężona i rozluźniona, a później mniej dokuczają ci bóle krzyża i kręgosłupa.

Nie rezygnuj więc z wypraw na basen czy kąpieli w jeziorze! Zmniejszenie siły ciążenia, towarzyszące temu uczucie lekkości oraz łatwość zmiany pozycji w wodzie to dla pływającej mamy przyjemność sama w sobie. Ale nawet jeśli nie potrafisz utrzymać się na wodzie, ćwicz, trzymając się brzegu basenu lub ramion męża. To bardzo proste!

1. Przysiady przy brzegu

Ustaw się twarzą do ściany basenu, a rękami mocno trzymaj się brzegu. Stojąc na całych stopach w niewielkim rozkroku, wykonaj kilka głębokich przysiadów. Nie musisz przy tym zanurzać głowy. Jeśli odpoczywasz nad jeziorem, możesz ćwiczyć dokładnie tak samo, trzymając się ramion męża. To ćwiczenie dobrze rozciąga mięśnie miednicy.

Zobacz także

2. Przysiady w rozkroku

Stań w szerokim rozkroku, koniecznie na całych stopach. Trzymając się ściany basenu, przenieś ciężar ciała na prawą nogę, mocno uginając przy tym prawe kolano. Spróbuj lekko pogłębić przysiad na prawej nodze. Ćwiczenie wykonaj potem na lewej nodze. Również to zadanie możesz wykonać razem z mężem. W ten sposób wzmocnisz oraz rozciągniesz mięśnie dna miednicy.

3. Wydech pod wodą

To dobre ćwiczenie dla kobiet umiejących pływać lub tych, które nie boją się zanurzyć głowy. Stojąc przy ścianie pływalni, najlepiej w szerokim rozkroku, wykonaj głęboki wdech przez nos, zrób przysiad i zanurz głowę pod wodę, powoli wypuszczając powietrze ustami. Ćwiczenie wzmacnia mięśnie dna miednicy, przeponę i uczy oddychania podczas parcia.

4. Ćwiczenie z deskami

Połóż się na plecach. Cztery deski do pływania ułóż pod udami i ramionami, głowę połóż na wodzie. Zamknij oczy i pozwól, by woda swobodnie cię uniosła. Poleż tak nawet kilka minut, a na pewno poczujesz się lekka i bardziej wypoczęta. Uwaga – ktoś bliski powinien w tym czasie czuwać nad twoim bezpieczeństwem. To ćwiczenie pomoże ci się pozbyć stresu, zmniejszy ból krzyża.

Ćwiczenia na bóle kręgosłupa w ciąży – FILM

td_dopisek.gif
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama