Zasada numer jeden, naszym zdaniem, brzmi tak: to właśnie przyszły tata, a nie koleżanki z pracy czy nawet własna mama, powinien dowiedzieć się o ciąży jako pierwszy. Jak powiedzieć o ciąży? Oto garść rad, jak przekazać informację, że spodziewasz się dziecka najbliższym ci osobom.

Reklama

Jak powiedzieć o ciąży:

Jak powiedzieć mężowi lub partnerowi, że zostanie tatą?

Sposób poinformowania o ciąży jest dowolny i zależy głównie od fantazji i pomysłowości. To sprawdzone pomysły, dla par, które wspólnie starały się o dziecko.

 • Możesz zabrać męża lub partnera w miejsce, gdzie ci się oświadczył i w podobnych okolicznościach przyrody oświadczyć mu, że zostanie ojcem.
 • Przez żołądek do serca? Możesz przygotować mu smaczną kolację i w trakcie jej trwania poinformować go o tej wspaniałej nowinie np. że jecie ją już we trójkę.
 • Jeżeli w niedalekiej przyszłości twój mąż lub partner obchodzi jakieś święto (imieniny, urodziny), zrób mu prezent, a do środka włóż test ciążowy.
 • Dobrym pomysłem jest ukrycie w domu np. smoczka, śpioszków lub malutkich bucików i zabawa w zimno-ciepło.
 • Planujecie kolejne wakacje lub romantyczny wypad? Możesz powiedzieć półżartem, że tym razem powinniście wybrać miejsce przyjazne dzieciom.
 • Zabawnym pomysłem będzie narysowanie na swoim brzuchu dzidziusia lub umieszczenie napisu: jestem tu, tato. Gdy partner lub mąż zobaczy twój brzuszek, na pewno nie będzie miał wątpliwości.

Jak powiedzieć partnerowi o nieplanowanej ciąży?

Sytuacja wygląda trudniej, gdy ciąża to naprawdę niespodzianka. W takim wypadku zrezygnuj z zaskakiwania kupnem skarpetek czy też maleńkich bucików. Bardziej wskazana jest szczera rozmowa.

 • Jeżeli spotykasz się z partnerem długo i wiesz, że jesteście ze sobą szczęśliwi, możesz spodziewać się, że postąpi odpowiedzialnie. Musisz mu jednak uświadomić, że sytuacja jest tak samo niezwykła i zaskakująca dla ciebie, jak i dla niego. Pokaż mu, że ty także masz obawy, ale wierzysz, że razem dacie sobie radę ze wszystkim.
 • Sprawa komplikuje się, gdy tworzycie luźny związek. Przed podzieleniem się wieścią z partnerem warto najpierw samej się z tym oswoić. Przysłowiowa „wpadka” to szok dla ciebie, więc i po partnerze możesz spodziewać się każdej reakcji.

Bywa, że kobiety w pierwszych tygodniach starają się ukryć ciążę. Twierdzą, że to one winne są całej zaistniałej sytuacji. Jest to podstawowy błąd. Po pierwsze nie obwiniaj się, do poczęcia przyczyniły się dwie osoby w równej mierze. Po drugie, musisz jak najwcześniej poinformować o tym partnera, by mógł się z całą sytuacją oswoić. Jeżeli jest odpowiedzialnym mężczyzną, to podejmiecie wspólną decyzję o waszym dalszym życiu. Jeżeli natomiast stchórzy, to znak dla ciebie, że musisz przygotować się do samotnego macierzyństwa i zapewnić sądownie alimenty. Ale nie zakładajmy od razu czarnych scenariuszy...

Zobacz także

Jak powiedzieć rodzicom o ciąży?

Zazwyczaj rodzice, czyli przyszli dziadkowie są kolejnymi, zaraz po ojcu dziecka, osobami, które dowiadują się, że niebawem na świecie pojawi się kolejna osoba w rodzinie. Jak zabawnie powiedzieć o ciąży rodzicom lub teściom?

 • Jeśli zbliżają się Dzień Babci lub Dziadka, możesz w tym dniu złożyć im pierwsze życzenia. Rodzice z pewnością będą zaskoczeni!
 • Sporo osób czeka z tą wiadomością do wyjątkowej okazji, takiej jak Boże Narodzenie czy urodziny mamy – a właściwie już babci. To dopiero prezent, prawda?
 • A może zbliżają się twoje urodziny lub imieniny? To doskonała okazja, żeby zaprosić rodziców na wspólny obiad lub podwieczorek i poinformować o ciąży, np. wręczając im maciupkie skarpetki lub smoczek.

Czujesz się skrępowana i nie wiesz, jak powiedzieć przyszłym dziadkom o ciąży? Często przyszli rodzice kupują na tę okazję swoim rodzicom kwiaty, szampana czy jakiś drobiazg – mała rzecz, a cieszy! Warto pamiętać, że niejedni rodzice, a właściwie już dziadkowie, mogą czuć się pokrzywdzeni, że nie dowiedzieli się o ciąży jako pierwsi. Może im się wydawać, że nie są już tak ważni czy że dzieci mają przed nimi tajemnice. Dlatego lepiej mieć w zanadrzu dobry powód, dlaczego dowiadują się o tym dopiero teraz.

Jak powiedzieć o ciąży dalszej rodzinie?

Większość par decyduje się powiedzieć najbliższym o ciąży dopiero po jakimś czasie. Dlaczego? Wolą przeczekać pierwszy trymestr, by mieć pewność, że wszystko jest w porządku i dziecko rozwija się prawidłowo. Chcą też sami nacieszyć się tą wiadomością, a potem móc zaskoczyć rodzinę, że już za pół roku pojawi się nowy człowiek.

Często przyszli rodzice są już oswojeni z myślą o powiększeniu rodziny, a informację przekazują w sposób naturalny i spontaniczny. Najczęściej przyszli rodzice dzielą się tą wiadomością podczas wspólnych spotkań rodzinnych takich jak: Wigilia, Wielkanoc czy chrzciny. Jednak w tym przypadku należy pamiętać, aby informacja o ciąży nie przyćmiła imprezy, w której uczestniczycie. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku: ślubów, wesel czy wieczorów panieńskich.

Mniej „odważni” informowanie bliskich o ciąży odkładają aż do momentu, gdy brzuszek będzie widoczny i sami się domyślą.

Jak powiedzieć pracodawcy o ciąży?

Kodeks pracy nie precyzuje, kiedy należy poinformować pracodawcę o ciąży. Mało tego, poinformowanie pracodawcy o ciąży to twój przywilej, a nie obowiązek. Jednak im szybciej dostarczysz lekarskie zaświadczenie o tym, że spodziewasz się dziecka, tym szybciej będziesz mogła skorzystać z praw, jakie przysługują przyszłej mamie. Zazwyczaj jednak ciężarne informują pracodawcę o ciąży po 12., a nawet po 14. tygodniu ciąży. Po zakończeniu I trymestru ciąży występuje mniejsze ryzyko poronienia, wykonane jest też pierwsze badanie prenatalne. Jak poinformować przełożonego o ciąży? Przede wszystkim nie czuj się winna i nie przepraszaj, że jesteś w ciąży. Mówiąc, postaw na konkrety. Powiedz:

 • w którym tygodniu ciąży jesteś,
 • kiedy przypada planowany termin rozwiązania,
 • do kiedy planujesz pracować: co samego terminu porodu a czy może chcesz wykorzystać jeszcze w ciąży 6 tygodni przysługującego ci urlopu macierzyńskiego,
 • zapewnij pracodawcę, że doki twój stan zdrowia na to pozwoli, będziesz wykonywać swoje obowiązki jak do tej pory.

Jak poinformować o ciąży na Facebooku lub innych mediach społecznościowych?

Wiele młodych mam chce podzielić się z całym światem radosną nowiną i przekazuje tę informację za pośrednictwem mediów społecznościowych. Możesz po prostu wrzucić zdjęcie USG twojego dziecka lub pokusić się o przygotowanie:

 • kolażu zdjęć z USG twojego dziecka, możesz dodać też animacje,
 • kolażu zdjęć zarówno twoich, przyszłego taty, jak i tych z USG – to będzie także wspaniała pamiątka!,
 • filmiku, który przedstawia historię waszego związku i kończy informacją, że spodziewacie się powiększenia rodziny,
 • filmku, który pokazuje, w jaki sposób przyszły tata zareagował na wiadomość o powiększeniu się rodziny. Jeśli to nie jest twoje pierwsze dziecko, możesz nagrać reakcję rodzeństwa.

Publikując w przestrzeni publicznej, musisz liczyć się z tym, że nie zawsze ciąża będzie miała taki przebieg, jaki sobie wymarzyłaś. Zapraszając bliższych lub dalszych znajomych do swojego życia, musisz liczyć się z tym, że mogą oni oczekiwać aktualizacji informacji dotyczących ciąży. Mogą także mieć poczucie, że dajesz im przyzwolenie na pouczanie i udzielanie rad. Dlatego też pamiętaj, że poinformowanie o ciąży nie jest twoim obowiązkiem!

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama