Rosnący brzuszek to nie jedyna zmiana, jakiej podlega ciało kobiety w ciąży. Pod wpływem hormonów, które intensywnie działają w tym szczególnym czasie oczekiwania na dziecko, inaczej mogą wyglądać i zachowywać się również twoje włosy.

Reklama

1. Moje włosy zaczęły się mocno przetłuszczać. Jak sobie z tym poradzić?

W pierwszych tygodniach ciąży, gdy w organizmie utrzymuje się wysoki poziom estrogenów, włosy zwykle szybciej się przetłuszczają i stają się mniej sprężyste. Hormony powodują, że skóra głowy produkuje więcej sebum. Dlatego w przypadku włosów przetłuszczających się problem się nasila, a zwykle suche i łamliwe stają się mniej kłopotliwe. Nie ma cudownych metod, które usunęłyby problem. Pozostaje czekać, aż sytuacja się unormuje. Dzieje się tak zwykle już na początku drugiego trymestru.
Co może pomóc?

 • Codzienne mycie.
 • Pozostawienie włosów do wyschnięcia. Ale włosy długie i gęste bez pomocy suszarki schną dłużej, trzeba więc bardziej uważać na przeciągi.
 • Suszenie suszarką z chłodnym nawiewem, a jeśli sprzęt nie ma takiej funkcji, to trzymaną z dala od skóry (gorące powietrze powoduje, że sebum szybciej się wydziela).

2. Ciąża mi służy. Włosy są ładniejsze, grubsze, ale bardzo trudno je ułożyć.

W drugiej połowie ciąży, gdy organizm przyzwyczai się do hormonów, stan włosów poprawia się. W trakcie ciąży hormony mogą zmieniać strukturę włosów, wpływać na elastyczność lub skręt, dlatego niektórym przyszłym mamom włosy kręcą się bardziej, a inne mają duży problem ze stylizacją.
Co może pomóc?

 • Skrócenie włosów, jeśli trudno je ułożyć.
 • Używanie delikatniejszego szamponu, który nie wysusza włosów.
 • Stosowanie dobrej odżywki lub szamponu z odżywką, po których włosy łatwo ułożyć.

3. Martwię się, bo od dwóch miesięcy wypada mi bardzo dużo włosów. Dlaczego tak się dzieje?

Suche i łamliwe włosy, które łatwo wypadają, mogą świadczyć o braku witamin lub mikroelementów, a nawet o ciążowej anemii. Powiedz o tym lekarzowi. Czasem do ich gorszej kondycji przyczynia się zły styl życia. Powinnaś teraz sporo wypoczywać.
Co może pomóc?

 • Unikanie czesania gęstym grzebieniem mokrych włosów (są bardziej kruche).
 • Maseczka na wzmocnienie: olej rycynowy (połowa buteleczki), fiolka witaminy E , fiolka witaminy A (na receptę), żółtko i sok z cytryny (jeśli jesteś blondynką). Składniki wymieszać i nałożyć na głowę, zawinąć folią, ręcznikiem (ciepło powoduje, że łuski włosa otwierają się i składniki odżywki mogą wniknąć w głąb włosa).
 • Używanie produktów zwiększających objętość (poproś o radę swojego fryzjera).

4. Rzeczywiście mam teraz więcej włosów. Czy ten efekt utrzyma się też po ciąży?

Włosów nie przybywa, tylko mniej ich wypada, bo pod wpływem hormonów ciążowych mają przedłużony cykl życia. Jednak po urodzeniu dziecka, gdy zaczyna się kolejna huśtawka hormonalna, włosy zaczynają normalnie wypadać – czasem jednak jest to wypadanie nasilone, które po pewnym czasie mija.
Co może pomóc?

Zobacz także
 • Zmiana fryzury na krótszą.
 • Zdrowe odżywianie.
 • Łykanie witamin – niektóre preparaty, które brałaś w ciąży, są przeznaczone również dla mam karmiących. Ich zażywanie uzgodnij z lekarzem.

5. Zawsze farbowałam włosy. Czy mogę robić to także w ciąży?

W pierwszym trymestrze ciąży kształtują się wszystkie narządy wewnętrzne dziecka i jest większe ryzyko, że jakiś składnik chemiczny mógłby źle wpłynąć na ten proces. W drugim i trzecim trymestrze nie ma już takich zagrożeń. Jednak najnowsze badania wskazują, że substancje zawarte w farbach do włosów nie przenikają do płodu. Nie ma więc przeciwskazań do farbowania włosów w ciąży.
Co może pomóc?

 • Zamiast silnej farby lepiej używać szamponów koloryzujących, które są delikatniejsze, lub farb bez amoniaku.
 • Dobra jest henna, która nie wnika w skórę głowy.

Akcja depilacja
Włosy, które odrastają, są mocniejsze i szybciej się pojawiają. W ciąży najlepiej depilować je na zimno, gorący wosk nie jest wskazany, podobnie jak zabiegi elektrolizy i usuwanie włosów laserem.
Uwaga! W ciąży włosy mogą zacząć wyrastać także w miejscach, gdzie ich nie oczekujesz, np. na brzuchu.

Zobacz też:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

dr n. med. Bożena Kowalska-Raczyńska

Specjalistka ginekologii i położnictwa, pracuje w klinice leczenia niepłodności Bocian
Reklama
Reklama
Reklama