Reklama

Joga to zestaw ćwiczeń zarówno dla wysportowanych pań, jak i kobiet, które dotychczas nie uprawiały żadnego sportu. Pomaga rozciągnąć, rozluźnić i wzmocnić ciało, ale i odprężyć umysł. Dzięki jodze można zadbać o sylwetkę, zrelaksować się, ale i przygotować do porodu.

Reklama

- Kobiety w ciąży w sposób szczególny zaczynają dbać o siebie, zmieniają swoje nawyki, dbają o dietę, a joga idealnie wpasowuje się właśnie w taką dbałość nie tylko już o siebie, ale i dziecko – mówi Aleksandra Kunstler, instruktorka i współwłaścicielka pracowni Jogamudra w Warszawie.

Co daje joga kobietom w ciąży?

  • Pobudza krążenie zwiększając przepływ krwi
  • Ułatwia oddychanie a równocześnie przyczynia się do lepszego dotleniania nienarodzonego dziecka
  • Wzmacnia mięśnie i stawy przez co zapobiega bólom kręgosłupa
  • Reguluje układ hormonalny
  • Przygotowuje organizm do porodu wzmacniając dolną część brzucha, krocza i wewnętrznej strony ud

Dobra forma twojego ciała nie tylko wpływa na samopoczucie, ale i pomaga zniwelować dolegliwości ciążowe.
- Joga wzmacnia moje ciało i dzięki niej nie odczuwam bólu pleców, czy spuchniętych nóg – mówi Katarzyna Waśniewska, przyszła mama uprawiająca jogę od 3 lat. – Ćwiczenia jogi mnie relaksują, odprężają, wyciszają umysł.

Kobiety, które dotychczas były aktywne, uprawiały inne sporty a teraz zaszły w ciążę, mogą dalej ćwiczyć wybierając odpowiednie asany (pozycje). Jeśli sama nie masz zbyt rozciągniętego, wygimnastykowanego ciała możesz zacząć ćwiczyć jogę po 12. tygodniu ciąży (po skończeniu pierwszego trymestru). Jeśli masz wątpliwości skonsultuj się z ginekologiem lub położną. Ale przede wszystkim trzeba dostosować ćwiczenia do własnej kondycji i swoich indywidualnych możliwości.

O tym dlaczego warto ćwiczyć jogę w ciąży mówi Aleksandra Kunstler, instruktorka i współwłaścicielka pracowni Jogamudra w Warszawie.

Reklama

Zobacz również: Joga w czasie ciąży - wolno ćwiczyć, czy nie?

Reklama
Reklama
Reklama