Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
co ćwiczyć w ciąży
Adobe Stock
Wygląd i samopoczucie

Ćwicz w ciąży dla siebie i dziecka (tylko rób to mądrze!)

Prawidłowo dobrany zestaw ćwiczeń w ciąży nie tylko sprawi, że będziesz lepiej czuła się teraz, kiedy spodziewasz się dziecka, ale także zapewni ci lżejszy poród. Dbaj o formę w ciąży, to lepsze niż dieta!

Przed ciążą prowadziłaś aktywny tryb życia? Uprawiałaś sport lub po prostu gimnastykowałaś się? Nie rezygnuj z ćwiczeń. Jeżeli zaś wcześniej nie udawało ci się znaleźć czasu, by się poruszać, teraz zrób wszystko, aby to zmienić. Zacznij się ruszać dla dobra twojego i dziecka. To sam zysk. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie sporty są wskazane w ciąży.

Jakich sportów nie uprawiać w ciąży?

Sporty, z których powinnaś zrezygnować w ciąży, to:

  • jazda konna 
  • jazda na nartach
  • forsowne biegi długodystansowe
  • większość dyscyplin lekkoatletycznych 
  • w II  i III trymestrze – jazda na rowerze (ale możesz ją zastąpić ćwiczeniami na rowerku stacjonarnym)
  • jazda na rolkach


Zobacz też: Ile sportu dla ciężarnej? Radzi położna

Pływanie w ciąży

Wprost idealne dla zdecydowanej większości kobiet spodziewających się dziecka jest pływanie w ciąży – najlepiej na plecach lub klasyczną żabką. Możesz także pomyśleć o zapisaniu się na aquaaerobik. Podczas pływania lub ćwiczeń w wodzie twój kręgosłup jest odciążony, wytrzymałość mięśni zwiększa się, a ty prawie w ogóle się nie męczysz. W dodatku w wodzie wręcz odpoczywasz od ciężaru swego ciągle rosnącego brzuszka.

Spróbuj poszukać w swoim mieście basenu, gdzie prowadzone są zajęcia dla kobiet w ciąży. Zdarza się też, że w zwykłych zajęciach aquaaerobiku mogą uczestniczyć ciężarne. Prawdopodobnie jednak instruktor będzie chciał, byś przedstawiła zaświadczenie od lekarza prowadzącego twoją ciążę o tym, że możesz pływać i gimnastykować się w wodzie.

Dla zapracowanych przyszłych mam – spacer

Jeśli nie masz zbyt wiele czasu na treningi w grupie, to przynajmniej staraj się codziennie pójść na długi spacer. Ruch na świeżym powietrzu dotleni nie tylko ciebie, ale także twoje dziecko. Dodatkowo regularne spacery mogą sprawić, że niektóre dolegliwości typowe dla ciąży albo będą przebiegały łagodniej, albo wcale nie wystąpią (np. żylaki, zaparcia). 

Joga w ciąży

Przyszłym mamom, które nie znoszą intensywnego ruchu, mogą się spodobać zajęcia joga dla ciężarnych. Łatwe asany (ćwiczenia jogi) będą zapewne świetnie wpływać na twoje samopoczucie i pomogą ci przygotować się do porodu. Dzięki niezbyt intensywnym ćwiczeniom poczujesz się zrelaksowana, a przez to maluszek w twoim brzuchu również będzie miał lepszy nastrój.

Dzięki jodze w ciąży mięśnie dolnej części brzucha, krocza i wewnętrznej strony ud stają się lepiej ukrwione, a cały organizm lepiej przygotowuje się do porodu. W czasie ćwiczeń staraj się skoncentrować, ale nie napinaj niepotrzebnie mięśni. Kręgosłup powinien być wyprostowany. Najlepiej ćwicz rano, nigdy po jedzeniu.

Kiedy zrezygnować z treningów?

W przypadku, gdy bardzo aktywnie uprawiałaś sporty uznawane za niebezpieczne w ciąży lub takie, przy których łatwo o upadki i – choćby niewielkie – urazy, koniecznie zrezygnuj z treningów, dla waszego dobra. Jeżeli właściwie nie jesteś pewna, czy taka lub inna aktywność fizyczna może zaszkodzić twojemu dziecku, zawsze możesz o to spytać swojego ginekologa lub każdego innego lekarza.

Joga w ciąży – asany dozwolone i zakazane [WIDEO]

kobieta, mama, ciąża, brzuszek, piłka, ćwiczyć
Panthermedia
Wygląd i samopoczucie
Jakie sporty możesz uprawiać, gdy jesteś ciąży? 5 najlepszych propozycji
Wbrew pozorom nie powinnaś teraz przestać się ruszać. Twoja aktywność fizyczna to same korzyści – nie tylko dla dziecka, ale i dla ciebie. Zadbaj o to, by być w formie przez całe dziewięć miesięcy ciąży. I wybierz odpowiedni dla siebie rodzaj ruchu.

Jeśli do tej pory uprawiałaś sport, ćwicz i teraz. Powinnaś tylko dostosować rodzaj ćwiczeń do stanu, w którym jesteś, zwłaszcza gdy brzuszek zacznie się już zaokrąglać. Ale przyszłe mamy, które do tej pory niezbyt regularnie ćwiczyły, też mogą zadbać o kondycję – to naprawdę doskonały sposób, by lepiej przygotować się do porodu. Zresztą nie tylko – już podczas ciąży dostrzeżesz znaczne korzyści, bo dzięki ćwiczeniom zminimalizujesz dolegliwości kolejnych miesięcy. Gdy zdecydujesz się poprawić swoją kondycję, najlepiej wybierz zajęcia organizowane specjalnie dla przyszłych mam. Powinnaś też porozmawiać o tym ze swoim lekarzem – on również musi się wypowiedzieć, co wolno ci ćwiczyć. Masz do wyboru kilka rodzajów zajęć. Gimnastyka w ciąży To jeden ze zdrowszych rodzajów aktywności dla ciężarnych, choć tak naprawdę niewiele klubów prowadzi specjalne zajęcia dla przyszłych mam. Każdy z nich ma odmienny program ćwiczeń. Jedno jest wspólne: są one tak dobrane, by nawet mało aktywne i wytrzymałe mamy z nich skorzystały, wzmacniając swoje ciało i przygotowując je do wysiłku związanego z porodem. To forma aktywności dla kobiet wolących zajęcia na lądzie oraz tych, które mają jakiekolwiek przeciwwskazania do ćwiczeń w wodzie. Do treningu potrzebujesz jedynie wygodnego stroju – resztę zapewnia klub. Niektóre ośrodki wymagają zaświadczenia od lekarza o braku przeciwwskazań do ćwiczeń. Jak wygląda trening : takie zajęcia mogą zawierać elementy różnych programów treningowych, które dostosowano do potrzeb kobiet w ciąży, na przykład ćwiczenia z dużymi piłkami, gimnastyka na macie oraz nauka prawidłowego oddychania i relaksu. Trening opracowany przez specjalistę powinien być dostosowany do każdego trymestru ciąży. Co daje: gimnastyka dla kobiet w ciąży usprawnia całe ciało, koryguje postawę, uczy prawidłowego...

joga w ciąży
Adobe Stock
Wygląd i samopoczucie
Joga w ciąży – asany dozwolone i zakazane [WIDEO]
Joga w ciąży to dobry pomysł pod warunkiem, że zajęcia prowadzi doświadczony instruktor, który potrafi dopasować praktykę jogi do potrzeb i możliwości ciężarnych. Dzięki jodze w ciąży można łagodzić ciążowe dolegliwości, zapobiegać im oraz z większą łatwością przetrwać poród. Jednak czy jogę w ciąży można praktykować już w pierwszym trymestrze? Sprawdź, jakie asany są dozwolone, a jakie zakazane oraz dowiedz się więcej o jodze w ciąży.

Joga w ciąży pomaga zadbać o sylwetkę, zrelaksować się, ale i przygotować do porodu . Joga to zestaw ćwiczeń zarówno dla wysportowanych pań, jak i kobiet, które dotychczas nie uprawiały żadnego sportu. Joga w ciąży dla początkujących jest zatem możliwa! Pozycje w jodze, tzw. asany, pomagają rozciągnąć, rozluźnić i wzmocnić ciało, ale i odprężyć umysł. Spis treści: Joga w ciąży Joga w ciąży – od którego tygodnia Joga w ciąży dla początkujących Asany zakazane w ciąży Joga w ciąży – Kobiety w ciąży w sposób szczególny zaczynają dbać o siebie, zmieniają swoje nawyki, stosują zdrową o dietę, a joga w ciąży idealnie wpasowuje się właśnie w taką dbałość nie tylko już o siebie, ale i dziecko – mówi Aleksandra Künstler, instruktorka i współwłaścicielka pracowni Yogamudra w Warszawie.   Jakie zalety ma joga dla kobiet w ciąży? Pobudza krążenie, zwiększając przepływ krwi. Ułatwia oddychanie i przyczynia się do lepszego dotleniania nienarodzonego dziecka. Wzmacnia mięśnie i stawy, przez co zapobiega bólom kręgosłupa. Reguluje układ hormonalny. Uczy kontrolowania rytmu oddychania (przydaje się podczas porodu!). Pozwala nauczyć się technik relaksacyjnych. Przygotowuje organizm do porodu ,  wzmacniając dolną część brzucha, krocza i wewnętrznej strony ud.   Joga w ciąży nie tylko wpływa na samopoczucie, ale i pomaga zniwelować dolegliwości ciążowe . – Joga wzmacnia moje ciało i dzięki niej nie odczuwam bólu pleców, nie mam spuchniętych nóg – mówi Katarzyna Waśniewska, przyszła mama uprawiająca jogę od 3 lat. – Ćwiczenia jogi w ciąży mnie relaksują, odprężają, wyciszają umysł. Joga w ciąży – od którego tygodnia jest bezpieczna Kobiety, które dotychczas były aktywne, uprawiały jogę lub inne sporty, a...

Wygląd i samopoczucie
Joga w czasie ciąży – wolno ćwiczyć czy nie?
Chcesz ćwiczyć w ciąży, ale obawiasz się forsownych ćwiczeń? Chcesz zachować sprawność fizyczną bez nadmiernego treningu? Oto gimnastyka dla ciebie! Joga. Poznaj z nami tajniki jogi.

Nie każdy lekarz pozwala przyszłej mamie na bieganie w ciąży . Jest jednak kilka dyscyplin sportu, które służą niemal każdej ciężarnej, np. pływanie czy... joga .  Tak, tak! Jogę możesz uprawiać przez cały okres ciąży , ponieważ: pozwala napinać mięśnie bez ich intensywnego rozciągania, usprawnia przepływ krwi w ciele, uspokaja, łagodzi stres w ciąży leczy wiele chorób. Jak ćwiczyć jogę Najlepiej codziennie lub przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, zawsze o tej samej porze (tuż po przebudzeniu lub wieczorem przed snem). Rozpocznij od dwudziestominutowych sesji, aby dojść do 40-60 minut (z tego ostatni kwadrans przeznacz na spokojny relaks). Jeśli nigdy nie uprawiałaś jogi, zaczynaj od najprostszych asan (ćwiczeń), nie wymagających specjalnego przygotowania i sprawności fizycznej. Kieruj się zasadą, że miarą postępu są twoje osiągnięcia z dnia poprzedniego. Ćwicz powoli, obserwując reakcje organizmu – w razie najmniejszego bólu przerwij i odpocznij . Rytm ćwiczeń dostosowuj do własnej sprawności – każde z nich można wykonywać dwie minuty, kwadrans czy nawet pół godziny. Ważne jest ułożenie całego ciała : zarówno tych partii, które są aktywne, jak i tych, które stanowią bazę. Wykonując ćwiczenie na plecach, pamiętaj, że powinny one ściśle przylegać do podłoża – zarówno ramiona, jak i boki, a także pośladki. W asanie wykonywanej w pozycji siedzącej pośladki powinny być nieco odchylone na boki, abyś mogła dotykać kością ogonową do podłoża (siedź na złożonym w równą kostkę kocu lub na piankowej macie). Ćwicząc na stojąco, stopy ustawiaj na szerokości bioder (w odległości ok. 15-20 cm), palce nóg kieruj nieco do środka. Stopy (zwłaszcza ich zewnętrzne krawędzie) muszą przylegać do podłoża. Ważne jest też tzw. otwieranie mostka, czyli prostowanie pleców i ściąganie łopatek (nie wolno...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz