Alergia a ciąża
Już będąc w ciąży możesz minimalizować ryzyko wystąpienia alergii u Twojego dziecka - uważaj na czynniki alergizujące i podejmij decyzję o karmieniu piersią.
- Edipresse
Nie można w stu procentach uchronić dziecka przed alergią, ale warto robić wszystko, by jej ryzyko było jak najmniejsze. Zaraz po porodzie rozpocznij karmienie piersią - to najlepsza ochrona, jaką możesz dać dziecku. Alergiczka w czasie ciąży - po konsultacji z lekarzem - powinna dodatkowo wykluczyć ze swojego jadłospisu pokarmy, które ją dotychczas uczulały, zastępując je innymi, posiadającymi podobną wartość odżywczą.
Czy stosować dietę eliminacyjną
Co do tego, czy zdrowa, nie cierpiąca z powodu alergii kobieta w ciąży powinna stosować profilaktycznie dietę eliminacyjną, nie ma zgodności wśród specjalistów. Na pewno przyszła mama nie może przejadać się pokarmami powszechnie uważanymi za najczęstsze alergeny, np. orzeszkami ziemnymi, owocami morza lub codziennie wypijać ogromnych ilości mleka. Alergeny przenikają przez łożysko i owodnię, usposabiając do uczuleń dziecko rozwijające się w łonie. Jeśli taki noworodek po przyjściu na świat, jeszcze na oddziale położniczym, otrzyma mleko modyfikowane, mogą wystąpić u niego niepokojące objawy, np. wysypka. Niestety, w okresie płodowym dziecko jest narażone nie tylko na alergeny pokarmowe, które wywołują alergię pokarmową, ale i wziewne, z którymi matka ma kontakt, dlatego jej dieta eliminacyjna nie zawsze przynosi skutek.
Uwaga! Wszelkie diety w okresie ciąży powinny być stosowane ostrożnie, zawsze w porozumieniu z lekarzem!
Najlepsza ochrona przed alergią
W mleku kobiecym, zwłaszcza w pierwszych dniach karmienia noworodka, znajdują się składniki (np. komórki odpornościowe i hormony), które chronią maleństwo przed alergią i nietolerancją pokarmową. Chronią też przed czynnikami infekcyjnymi, dzięki czemu dzieci karmione mlekiem mamy rzadziej chorują z powodu infekcji bakteryjnych i wirusowych. Na ogół dzieci karmione butelką chorują częściej. Wówczas konieczne jest niejednokrotnie leczenie antybiotykami, które dodatkowo przyczyniają się do osłabienia właściwości ochronnych układu immunologicznego. Wirusy z kolei wpływają na rozwój alergii. Niemowlęta karmione butelką mają mniejsze szanse obrony przed chorobotwórczymi mikroorganizmami, dopóki nie zaczną same produkować przeciwciał, co następuje dopiero po trzecim miesiącu życia (pełną dojrzałość jelito osiąga dopiero w dwunastym miesiącu życia, a układ immunologiczny ok. siódmego roku).
To ważne: Niemowlęta, którym bardzo wcześnie podaje się mleko krowie, kozie lub sztuczne odżywki cierpią na różne postaci choroby alergicznej. Najwcześniejsze objawy to: kolka, biegunki, sapka, skaza białkowa, zapalenia krtani, nosa, gardła.
Czytaj też: Skaza białkowa – objawy
Gdy rodzice są alergikami
Zapobieganie alergii w rodzinach do niej usposobionych polega na eliminacji alergenów. Dr Maria Gołębiewska-Wawrzyniak, alergolog z Zakładu Immunologii Instytutu Matki i Dziecka podkreśla, że trzeba pamiętać o kilku zasadach.
- W okresie ciąży wyklucz ze swojej diety pokarmy powszechnie uważane za najczęstsze alergeny (swój jadłospis koniecznie skonsultuj z lekarzem).
- Karm dziecko wyłącznie piersią przez pierwsze półrocze, a potem kontynuuj karmienie przynajmniej do ukończenia przez nie pierwszego roku życia.
- W okresie karmienia piersią również stosuj dietę hipoalergiczną (w porozumieniu z lekarzem).
- Jeśli nie karmisz piersią, podawaj maluchowi mleko humanizowane dla niemowląt ze skłonnością do alergii, z oznaczeniem H. A.
- Wprowadzaj do jadłospisu dziecka dodatkowe pokarmy (po jednym w odstępie kilku dni między kolejnymi nowościami), zaczynając od jednej łyżeczki, pierwsze owoce podawane dziecku powinny być ugotowane.
- Nie przekarmiaj malucha produktami o dużej zawartości białka (mleko, jajka, mięso).
- Sama nie jedz słodyczy i nie pij napojów sztucznie barwionych i aromatyzowanych oraz nie podawaj ich dziecku.
Pamiętaj!
- Nie pal papierosów w okresie ciąży, karmienia ani nigdy potem.
- Jeszcze przed porodem uprzedź personel oddziału noworodkowego, by dziecku nie podawano mieszanek mlecznych (ani razu).