Badanie ginekologiczne to jedno z podstawowych badań w ciąży. Lekarz będzie je wykonywał na każdej wizycie kontrolnej, aby sprawdzić stan szyjki macicy, wykluczyć infekcję i ryzyko porodu przedwczesnego. Jeśli boisz się, że badanie ginekologiczne w ciąży może wywołać skurcze albo poronienie, uspokajamy – to całkowicie bezpieczna procedura.

Reklama

Po co robi się badanie ginekologiczne w ciąży?

Badanie ginekologiczne to standardowe badanie w ciąży. Ginekolog może dzięki niemu sprawdzić stan szyjki macicy i ocenić, czy się przedwcześnie nie skraca. Poza tym badanie ginekologiczne pozwala wykryć stany zapalne i infekcje pochwy, które mogą być groźne dla przebiegu ciąży. Podczas badania ginekologicznego możliwe jest również pobranie materiału do cytologii oraz badanie czystości pochwy.

Ważne! Po terminie porodu lekarz może w czasie badania ginekologicznego wykonać masaż szyjki macicy, który często przyspiesza lub wywołuje akcję porodową.

Na czym polega i jak wygląda badanie ginekologiczne w ciąży?

Badanie ginekologiczne w ciąży nie różni się wiele od takiego samego badania wykonywanego przed zapłodnieniem czy po porodzie. Na czas badania usiądziesz na fotelu ginekologicznym (poproś o pomoc, jeśli trudno ci będzie na niego wejść lub zejść!), a ginekolog zbada cię manualnie lub za pomocą wziernika. Lekarz powinien być delikatny i taktowny.

Ile razy robi się badanie ginekologiczne w ciąży?

Badanie ginekologiczne przeprowadza się na każdej wizycie lekarskiej w ciąży. Spodziewaj się zatem, że ginekolog zbada cię:

Zobacz także
  • na pierwszej wizycie do 10. tygodnia ciąży,
  • w 11.-14. tygodniu ciąży,
  • w 15.-20. tygodniu ciąży,
  • w 21.-26. tygodniu ciąży,
  • w 27.-32. tygodniu ciąży,
  • w 33.-37. tygodniu ciąży.

Na krótko przed porodem, czyli po 37. tygodniu ciąży, badanie ginekologiczne może być wykonywane częściej, w zależności od potrzeby.

Czy badanie ginekologiczne w ciąży jest bezpieczne?

Nie musisz się obawiać – zwykłe badanie ginekologiczne w ciąży jest bezpieczne, nie wywoła przedwczesnych skurczów ani poronienia. Jest za to bardzo potrzebne, bo pozwala w porę wykryć nieprawidłowości czy groźną dla ciąży infekcję.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama