Reklama

Odczyn Wassermanna (WR) jest przesiewowym badaniem, które pozwala wykryć w ciąży przeciwciała skierowane przeciwko bakterii, która powoduje kiłę. Kiła to choroba bakteryjna wywoływana przez krętka bladego i przenosząca się drogą płciową. Jest ona szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, gdyż istnieje duże ryzyko przeniesienia zakażenia na płód. Nieleczona może doprowadzić także do poronienia lub przedwczesnego porodu. Aby skutecznie leczyć tę chorobę weneryczną niezbędna jest szybka diagnoza, dlatego w trakcie ciąży należy wykonać odpowiednie badania przesiewowe.

Reklama

Jak wygląda badanie krwi WR w ciąży?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania i nie trzeba być na czczo. Do badania pobiera się próbkę krwi z żyły łokciowej, tak samo jak przy pobieraniu krwi z innego powodu. WR zaliczamy to tzw. testów nieswoistych, które służą do wykrywania w surowicy krwi obecności przeciwciał świadczących o zakażeniu lub przebytej infekcji kiłowej. Badanie to należy wykonać w ciąży 2 razy (w 9-10. oraz 33-37. tygodniu ciąży). Wynik drugiego badania powinno się mieć ze sobą w czasie porodu.

Jak interpretować wyniki WR?

  • Wynik negatywny oznacza, że w organizmie nie są obecne przeciwciała przeciwko krętkowi blademu, czyli nie doszło do zakażenia. Jest to wynik normalny.
  • Wynik pozytywny, nie jest powodem do paniki. Odczyn Wassermana w ciąży często jest fałszywie dodatni, czego przyczyną mogą być inne choroby autoimmunologiczne. W takim przypadku wykonuje się powtórne badania. Jeśli kolejne testy wykażą kiłę, konieczne jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia.

W diagnostyce kiły są wykorzystywane różnorodne badania serologiczne, polegające na wykrywaniu w surowicy krwi przeciwciał powstających w odpowiedzi na zakażenie krętkiem bladym. Do testów nieswoistych oprócz odczynu Wassermana zaliczamy testy VDRL oraz USR (najczęściej wykorzystywane). W Polsce istnieje obowiązek wykonywania badań przesiewowych w kierunku kiły u ciężarnych.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama