Części kobiet trudno czuć się „prawdziwą” przyszłą mamą, gdy brzuch w ciąży jest taki sam, jak wcześniej. Nawet jeśli dokuczają ci mdłości, pojawił się apetyt na dziwne smaki – o ile nadal mieścisz się w stare ubrania, ciąża wydaje się abstrakcją. Dopiero gdy staniesz przed lustrem i zobaczysz zaokrągloną sylwetkę, nadchodzące macierzyństwo staje się bardziej realne. Wyjaśniamy, kiedy i jak szybko rośnie brzuch w ciąży.

Reklama

Spis treści:

Kiedy rośnie brzuch w ciąży?

Pierwszy trymestr to czas, kiedy o twojej ciąży wiedzą tylko wtajemniczeni. Na pierwszy rzut oka w wyglądzie nic się nie zmieniło, ale w ciele dokonuje się już rewolucja. Narządy wewnętrzne zaczynają się przemieszczać, by zrobić miejsce dla powiększającej się macicy. W 1. miesiącu ciąży zamiast brzucha najpierw większe stają się piersi. W którym miesiącu ciąży widać brzuch?

Najczęściej zaczyna on być widoczny w 4.-5. miesiącu, a dokładnie między 12. a 18. tygodniem. To, po ilu tygodniach ciąży widać brzuch, zależy m.in. od budowy ciała kobiety, jej wzrostu i masy ciała, a także przebiegu ciąży i tego, czy jest ona pojedyncza, czy bliźniacza. Zastanawiasz się, kiedy widać brzuch w ciąży u szczupłej kobiety? Najpewniej zobaczysz go ok. 12. tygodnia. Jeśli masz nadwagę – później, nawet po 18. tygodniu.

Ważne! Kobiety spodziewają się zmiany w środkowej części brzucha, tymczasem na początku zaokrąglenie pojawia się nad spojeniem łonowym – bo tam znajduje się płód.

Zobacz także

Jak szybko rośnie brzuch w czasie ciąży?

W połowie ciąży, czyli ok. 20. tygodnia, większość przyszłych mam narzeka, że brzucha ciążowego nie widać albo że jest zbyt mały. Na większe zmiany trzeba jeszcze poczekać. W 20. tygodniu macica może mieć zaledwie wielkość dużego grejpfruta lub niedużego melona, a płód waży ok. 350-400 g. Kiedy więc najbardziej rośnie brzuch w ciąży?

Przełom nastąpi między 20. a 30. tygodniem – ok. 25. tygodnia ciąży zobaczysz wyraźnie, że brzuch zaczyna uwidaczniać się pośrodku, a ok. 29. tygodnia ciąży jego obwód może wynosić już 100 cm (ale pamiętaj, że u każdej kobiety brzuch może być inny!). Przez długi czas będzie wysoko, aby obniżyć się przed porodem. Dzieje się tak, bo dziecko przesuwa się w kierunku kanału rodnego. Przyszłej mamie łatwiej się oddycha, ale zwiększa się ucisk na pęcherz moczowy i może się pojawić nieprzyjemne kłucie w dole brzucha lub w pachwinach. Możesz mieć wrażenie, że brzuch jest nisko i bardziej wystaje.

Poniżej widać, jak rośnie brzuch w ciąży. Zdjęcia robione były od pierwszego do dziewiątego miesiąca. Widać na nich, jak zmienia się brzuch w ciąży miesiąc po miesiącu:

brzuch w ciąży widok z przodu
Adobe Stock
brzuch w ciąży widok z boku
Adobe Stock

Brzuch w ciąży, fot. Adobe Stock

Jak się zmienia figura w ciąży?

Najbardziej widoczną oznaką zaawansowanej ciąży jest zmiana sylwetki. Zobacz, jakim zmianom podlega twoje ciało.

 • Brzuch rośnie, bo jest wypychany przez powiększającą się i coraz cięższą macicę.
 • Pośladki wypinają się, bo naturalne lekkie wygięcie kręgosłupa stopniowo pogłębia się – do przodu w okolicy lędźwiowej i do tyłu na wysokości klatki piersiowej.
 • Zmienia się środek ciężkości ciała – przesuwa się ku przodowi w stosunku do linii nóg, więc łatwiej możesz tracić równowagę.
 • Piersi stają się większe – to efekt zmian hormonalnych, które przygotowują organizm do karmienia piersią.

Jak może wyglądać brzuch w ciąży?

Brzuch może być wyższy lub niższy, większy lub mniejszy, bardziej lub mniej zwarty w zależności od wielkości i położenia dziecka, ale też od masy i rozmiarów twojego ciała. Tak naprawdę jest tyle kształtów brzucha, ile kobiet oczekujących dziecka. Tak jak nie ma kobiet o identycznych figurach, tak nie ma identycznych sylwetek przyszłych mam. Na kształt brzucha w ciąży w pewnym stopniu wpływa także położenie macicy. Jeśli jest cofnięta, brzuch uwypukli się później. Podobnie jeśli masz skrzywiony kręgosłup.

Czy kształt brzucha ma znaczenie?

„Spiczasty brzuch – chłopiec, okrągły – dziewczynka”, „duży brzuch – duże dziecko, mały brzuch – małe dziecko”. Słyszałaś takie przepowiednie? Nie ma w nich prawdy. O wielkości dziecka decydują z reguły:

 • cechy dziedziczne,
 • dobre odżywianie,
 • higieniczny tryb życia.

Obwód brzucha w ciąży – normy

Nie stosuje się pomiarów obwodów brzucha do określenia, czy ciąża przebiega prawidłowo, czy nie. Jest to pomiar, który daje zbyt mało informacji. Dlatego też nie używa się norm obwodu brzucha. Mimo wszystko wiadomo, w jakich ramach na ogół mieści się obwód brzucha w ciąży pojedynczej. Są to dane orientacyjne. Zarówno obwód mniejszy, jak i większy nie musi oznaczać nieprawidłowości.

Obwód brzucha w ciąży:

 • 32. tydzień – 85-90 cm,
 • 36. tydzień – 90-95 cm,
 • 40. tydzień – 95-100 cm.

Jak rośnie brzuch w drugiej ciąży?

Zazwyczaj w kolejnej ciąży brzuch zaczyna rosnąć szybciej. Możesz się więc spodziewać, że w drugiej ciąży zobaczysz zaokrąglony brzuszek już pod koniec pierwszego trymestru, a nawet przed 12. tygodniem. Pamiętaj jednak, że wcale nie musi tak być – wiele zależy od indywidualnych predyspozycji.

Mały brzuch w ciąży

Jeżeli mimo upływu tygodni brzuch w ciąży nie rośnie, zwykle nie ma się czym niepokoić. Przyszłe mamy przybierają na wadze w różnym tempie, więc porównywanie się ze znajomymi, które spodziewają się dziecka, nie ma większego sensu. Każdy organizm inaczej reaguje na ciążę. Dlaczego możesz mieć mały brzuch w ciąży?

 • Jeśli masz silne mięśnie, które mocno trzymają powiększającą się macicę, brzuch wyda się mniejszy.
 • Czasem powodem małego brzucha jest nadmiar kilogramów – przy obfitych kształtach brzuch jest mniej widoczny. Staje się on zauważalny później niż u szczupłych kobiet. Bywa, że dopiero pod koniec ciąży widać, iż brzuch jest zbyt okrągły i wystający, aby mógł być spowodowany nadwagą. Jest też mniej jędrny, gdyż okrywa go znaczna warstwa tłuszczu.

Uwaga! Ciąża u kobiet otyłych jest ciążą wysokiego ryzyka. Lekarz może mieć kłopoty z określeniem wielkości macicy, a u przyszłej mamy może pojawić się cukrzyca lub nadciśnienie, stan przedrzucawkowy lub rzucawka. Grożą one poronieniem lub porodem przedwczesnym. U kobiet, których BMI wynosi ponad 35, ciąża częściej kończy się cesarskim cięciem.

Dla lekarza liczy się nie wielkość brzucha, ale to, ile ważysz. Ważne jest też badanie wysokości dna macicy w stosunku do pępka (np. w 20. tygodniu powinno się ono znajdować 2-3 palce powyżej pępka). Lekarz sprawdza to, obmacując brzuch. W ten sposób w przybliżeniu określa wiek ciąży.

Przebieg ciąży i to, czy płód dobrze się rozwija, pozwalają stwierdzić badania USG. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a dziecko jest zdrowe, kształt i wielkość brzucha nie mają żadnego znaczenia.

Wielkość brzucha niekoniecznie odzwierciedla też wielkość płodu. Zdarza się, że kobiety z małym ciążowym brzuchem rodzą czterokilogramowe noworodki i odwrotnie – z dużego brzucha może urodzić się niespełna trzykilowe dziecko.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama