Reklama

Obserwowanie własnego ciała jest rzeczą bardzo istotną w czasie ciąży. Im szybciej zauważysz jakieś nieprawidłowości, tym szybciej możesz na nie odpowiednio zareagować, by uniknąć jakiegokolwiek zagrożenia dla rozwijającego się dziecka. Być może jeśli dostrzegłaś u siebie czarny kolor stolca, poczułaś zaniepokojenie, że coś jest nie tak. Ale czy słusznie? Podpowiadamy, co oznacza czarny stolec w ciąży i jakie mogą być jego przyczyny. Sprawdź!

Reklama

Co oznacza czarny stolec w ciąży?

Czarne zabarwienie stolca może być reakcją na zażywanie określonych leków albo preparatów żelaza, które wskazane są dla kobiet, którym zagraża anemia w ciąży. Wówczas taki ciemniejszy kolor stolca nie powinien budzić niepokoju u przyszłej mamy. Jednak to, jak wygląda stolec, świadczy o tym, czy organizm funkcjonuje prawidłowo. Nieprawidłowy wygląd, kształt czy kolor stolca może wskazywać na pewne dolegliwości w ciąży lub choroby. Gdy jest czarny, a nie wynika to z przyjmowania leków, wówczas może wiązać się z krwawieniem z układu pokarmowego.

Przyczyny czarnego stolca u ciężarnej

Taki nietypowy kolor stolca może się u ciebie pojawić z kilku przyczyn. Najczęściej nie wiąże się on z żadną poważną dolegliwością, ale z nieprawidłową dietą, bogatą w mięso, a ubogą w warzywa i owoce. Ciemniejszy stolec pojawia się też po zjedzeniu dużej ilości jagód, borówek, buraków lub suplementów diety zawierających żelazo. Nie powinnaś go jednak bagatelizować, ponieważ istnieje ryzyko, że to objaw krwawienia, a wówczas konieczna jest interwencja lekarza.

Czarny stolec a preparaty żelaza w ciąży

Ciężarna, która przyjmuje suplementy diety zawierające żelazo, może wypróżniać się na czarno. To efekt działania żelaza. Pierwiastek ten jest jednak bardzo ważnym składnikiem w diecie przyszłej mamy, chroni ją m.in. przed anemią, która może wywołać szereg powikłań. Dlatego nie powinno się rezygnować z przyjmowania żelaza w ciaży tylko dlatego, że kał jest ciemniejszy niż zwykle.

Czarny stolec na skutek krwawienia

Groźniejszą przyczyną pojawienia się czarnego stolca jest krwawienie w przewodzie pokarmowym. Świadczy ono np. o wrzodach żołądka lub dwunastnicy, chorobie Leśniowskiego-Crohna albo o krwawieniu na odcinku jelita grubego zwanego kątnicą. Może być też objawem nowotworu jelita grubego. Wówczas stolec jest nie tylko czarny, lecz także ma smolistą konsystencję. Aby sprawdzić, czy kolor stolca wynika z obecności w nim krwi, należy wykonać test na obecność krwi utajonej w kale.

Jak zrobić test na obecność krwi w kale?

Badanie można przeprowadzić w każdym laboratorium, np. w przychodni. Można też wykonać je w domu – w aptece dostępne są takie testy. Krew w stolcu zostaje potwierdzona, jeśli wynik testu jest dodatni. Jeśli tak się stanie, wówczas jak najszybciej należy skonsultować się z lekarzem. Zleci on wykonanie dalszych badań, taki jak:

  • morfologia krwi;
  • sprawdzenie poziomu żelaza;
  • badanie endoskopowe przewodu pokarmowego.

Na podstawie wyników lekarz zdecyduje o dalszym leczeniu.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama