Brązowe plamienie w ciąży: kiedy jest powód do niepokoju
Brązowe plamienie w ciąży może budzić niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból w podbrzuszu oraz ból jajników. Niewielkie brązowe upławy mogą świadczyć o implantacji zarodka, ale niekiedy wskazują też na poronienie lub infekcję pochwy.
Brązowe plamienie w ciąży, czyli zmieniona wydzielina z pochwy, może oznaczać infekcję intymną (prawidłowa wydzielina z pochwy jest niezbyt obfita, śluzowa, bezbarwna bądź biaława). Zdarza się także przy implantacji zarodka oraz po badaniu ginekologicznym. Brązowe plamienie w ciąży może szczególnie niepokoić, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból w podbrzuszu.
Spis treści:
- Brązowe plamienie w ciąży
- Brązowe plamienie w ciąży: krwiak
- Brązowe plamienie ze skrzepami w ciąży
- Inne upławy: kiedy się pojawiają i co znaczą?
Brązowe plamienie w ciąży
Upławy w postaci brązowego śluzu z pochwy mogą pojawić się na różnych etapach ciąży, choć najczęściej dochodzi do nich w pierwszym trymestrze. Nie zawsze powinny budzić strach. Przyczyn upławów może być wiele – czasami pojawiają się jako objaw zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Nie należy ich jednak bagatelizować, bywa, że wymagają konsultacji ginekologicznej.
Brązowe plamienie na początku ciąży
Jedną z przyczyn brązowych upławów jest wczesna ciąża: implantacja zarodka może wywołać niewielkie krwawienie (zbliżone do miesiączki). Takie brązowe plamienie w ciąży pojawia się mniej więcej w terminie spodziewanego okresu i trwa ok. 1-2 dni. Może towarzyszyć mu lekki ból i kłucie w podbrzuszu.
Brązowe upławy w I trymestrze ciąży mogą też być efektem podrażnienia dróg rodnych, np. po badaniu ginekologicznym, USG dopochwowym lub stosunku seksualnym. Plamienie o tym zabarwieniu może być też wynikiem zmian hormonalnych. Krwawa wydzielina niekiedy jest też objawem poronienia. Bywa też, że niedobór progesteronu powoduje plamienia i zmienia zabarwienie wydzieliny z pochwy.
Brązowe plamienie ze skrzepami w ciąży może sugerować poronienie, ale raczej dochodzi wtedy do krwawienia, a nie plamienia – wypływ krwi jest intensywniejszy.
Brązowe plamienie w ciąży – II i III trymestr
W późniejszych tygodniach ciąży brązowe plamienie zdarza się rzadko. Jeśli jednak oprócz upławów przyszła mama ma też bolesne skurcze podbrzusza lub wydzielina jest obfita, jak najszybciej powinna udać się do lekarza.
Zawsze gdy krwawieniu, nawet niezbyt obfitemu, towarzyszą dodatkowe objawy: złe ogólne samopoczucie, bóle brzucha, skurcze macicy, zasłabnięcie, omdlenie, intensywne wymioty, należy skonsultować się pilnie z lekarzem.
Brunatne upławy połączone z pieczeniem, swędzeniem lub bolesnością miejsc intymnych mogą być efektem nieleczonych infekcji i chorób. Nigdy nie należy lekceważyć brązowych plamień w ciąży. Niekiedy związane są one z bardzo poważnymi schorzeniami, np. rakiem szyjki macicy.
Brązowe plamienie w ciąży: krwiak
Krwiak podkosmówkowy jest najczęstszą przyczyną krwawień i hospitalizacji ciężarnych w I trymestrze ciąży. Krwiak stanowi zagrożenie dla płodu – nawet 40 proc. ciąż z krwiakiem podkosmówkowym kończy się poronieniem lub obumarciem płodu. Przyczyny powstawania krwiaków podkosmówkowych nie są do końca znane, jednak wiadomo, że częściej pojawiają się po wcześniejszych ciążach i porodach zwłaszcza wtedy, gdy doszło do powikłań ze strony macicy.
Brązowe plamienie w ciąży lub brązowe krwawienie może być objawem krwiaka, jednak rzadko pojawia się ono w pierwszym trymestrze ciąży. O odklejeniu się łożyska lub pęknięciu krwiaka świadczy obfite krwawienie albo krwotok i ból brzucha.
Brązowe plamienie ze skrzepami w ciąży
Zawsze wtedy, gdy występuje krwawienie lub plamienie ze skrzepami w ciąży, trzeba pilnie skonsultować się z lekarzem. Najczęściej skrzepy towarzyszą silnemu krwawieniu, które może być objawem poronienia. Rzadko towarzyszą brązowemu plamieniu, które jest znacznie mniej intensywne od krwawienia.
Skrzepy w uchodzącej z dróg rodnej krwi są często fragmentami tkanek, co oznacza poważniejsze ich uszkodzenie. Skrzepem mogą być tkanki płodu lub śluzówki macicy, która odkleja się od mięśniówki macicy w trakcie poronienia. Nie zawsze jednak wystąpienie brązowego krwawienia ze skrzepami oznacza, że do poronienia dojdzie. Szybka interwencja w szpitalu pozwala uratować część ciąż i kontynuować je pod ścisłym nadzorem lekarzy aż do porodu. Najczęściej udaje się ratować ciąże z II i III trymestru. Większy odsetek ciąż w pierwszym trymestrze, w których pojawi się plamienie ze skrzepami i ból brzucha, kończy się poronieniem.
Inne upławy w ciąży: kiedy się pojawiają i co znaczą?
Białe lub grudkowate upławy z pochwy. Biała wydzielina z pochwy przypomina serek, może też mieć lekko słodkawą woń. Najprawdopodobniej doszło do zakażenia grzybami drożdżakopodobnymi, którymi można się zarazić w publicznej toalecie, na basenie. Takim białym upławom z pochwy zwykle towarzyszą świąd i uczucie dyskomfortu, zaczerwienienie błony śluzowej krocza. Jeśli objawy nie są bardzo dokuczliwe, można zastosować dostępne bez recepty preparaty z apteki, np. Albothyl, Gynazol. Lepiej jednak zgłosić się do ginekologa, który przepisze globulki lub maść przeciwgrzybiczą, a jeśli nie pomogą – pobierze do badania wymaz z pochwy.
Upławy szarawe lub białe. Mogą mieć rybi zapach. Miejsca intymne często są wtedy zaczerwienione, pieką lub swędzą. To może być zakażenie bakteryjne (z reguły bakteriami Escherichia coli). Chorobotwórcze mikroby przenoszone są na rękach lub podczas korzystania z toalety. Zgłoś się do ginekologa, który przepisze leki.
Uwaga! W czasie kuracji należy powstrzymać się od współżycia, bo u ciebie infekcja miejsc intymnych może minąć, za to po kilku dniach rozwinie się u partnera.
Upławy żółtawozielone lub zielonkawe. Są dość obfite, pieniste o zgniłej woni. To mogą być objawy choroby wenerycznej – mogą świadczyć o rzęsistkowicy, którą zarażamy się, używając czyjegoś ręcznika, przyborów toaletowych lub uprawiając seks z zakażoną osobą. Zgłoś się do lekarza, który przepisze doustne i dopochwowe antybiotyki.
Upławy bezbarwne, wodniste. Takie upławy z pochwy często są bezwonne. Może towarzyszyć im obrzmienie i zaczerwienienie krocza oraz świąd. To może być infekcja wirusowa (najczęściej wirusem opryszczki HSV), ale uwaga: podobna wydzielina o czerwonawym zabarwieniu może zdradzać nadżerkę lub nowotwór szyjki macicy! Zgłoś się do lekarza na cytologię (badanie wymazu z szyjki macicy). Jeśli to tylko wirusowa infekcja, lekarz zaleci odpowiednie leki.
W aptekach dostępne są domowe testy wykrywające infekcje grzybicze i bakteryjne (przypominają wkładkę higieniczną).
Zobacz także: