Erytrocyty to krwinki czerwone, które zawierają hemoglobinę i transportują tlen. Gdy organizm funkcjonuje prawidłowo, erytrocyty nie przedostają się do moczu. Zwykle ich obecność, poza pojedynczymi krwinkami, świadczy o toczącym się procesie chorobowym. Przekroczenie normy erytrocytów w moczu ciężarnej zawsze trzeba skonsultować z lekarzem.

Reklama

Obecność erytrocytów w moczu sprawdza się w ramach badania moczu w ciąży.

Spis treści:

Erytrocyty w moczu w ciąży – normy

Za normę uznaje się obecność 3-4 erytrocytów w polu widzenia (podczas oglądania próbki moczu pod mikroskopem). Jeżeli erytrocytów w moczu ciężarnej jest 5 lub więcej, wtedy mówi się o krwinkomoczu. Wynik powyżej 1000 erytrocytów w polu widzenia oznacza krwiomocz.

Poza liczeniem erytrocytów, w laboratorium określa się, czy są to erytrocyty świeże, czy wyługowane. Te pierwsze wyglądają jak zwykłe, zdrowe czerwone krwinki (są czerwone, okrągłe i mają wklęsły środek), a wyługowane są od nich bledsze i nie mają wklęsłego środka.

Zobacz także

Co oznaczają erytrocyty w moczu?

Obecność erytrocytów w moczu w ciąży może świadczyć o bardzo różnych schorzeniach – od prozaicznych po poważne. Dlatego niezbędna może okazać się dalsza diagnostyka.

Najczęstszą przyczyną obecności erytrocytów w moczu w ciąży są infekcje dróg moczowych, np. zapalenie pęcherza w ciąży. Wynika to z faktu, że ciężarne są w większym stopniu narażone na zakażenia bakteryjne, ale też z tego, że rosnąca macica utrudnia odpływ moczu z pęcherza, co zwiększa ryzyko infekcji.

Innymi przyczynami obecności czerwonych krwinek w moczu są:

  • kamica dróg moczowych,
  • zaburzenia pracy nerek,
  • rak pęcherza lub nerek,
  • toczeń,
  • cukrzyca.

Erytrocyty świeże w moczu w ciąży wskazują na chorobę dolnych dróg moczowych. Erytrocyty wyługowane sugerują problemy z nerkami.

Erytrocyty w moczu: leczenie

Krwionkomocz i krwiomocz są jedynie niespecyficznym objawem, co oznacza, że nie wskazują jednoznacznie na konkretną przyczynę. Dlatego lekarz stawia diagnozę opierając się nie tylko na wyniku badania laboratoryjnego, ale też na wywiadzie, czyli zebraniu informacji o ewentualnych innych objawach. W razie potrzeby zleca dodatkowe badania, które pozwolą wykluczyć część przyczyn lub wskazać jedną z nich.

Leczenie zależy od postawionej diagnozy, a czasami też od zaawansowania ciąży. W pierwszym trymestrze unika się stosowania jakichkolwiek leków, ale niektóre z nich można już np. zastosować w II. lub III. trymestrze do leczenia zapalenia dolnych dróg moczowych.

Sprawdź także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama