Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ketony w moczu w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Ketony w moczu w ciąży – jak się objawiają, przyczyny i normy, leczenie

Ketony w moczu w ciąży mogą oznaczać cukrzycę, ale też i inne dolegliwości. Koniecznie wymagają dalszej diagnostyki i zastosowania ewentualnego leczenia, gdyż świadczą o tym, że warunki do rozwoju dziecka nie są idealne.

Ketony w moczu w ciąży nie powinny występować, dlatego ich obecność jest sygnałem nieprawidłowości. Nie zawsze oznacza to jednak poważne komplikacje. Zobacz, co oznaczają ketony w moczu w ciąży, skąd się biorą i jak można się ich pozbyć, dobierając odpowiednie leczenie.

Spis treści:

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ketony w moczu w ciąży - charakterystyka

Ketony to inaczej ciała ketonowe, które powstają w wątrobie, a następnie są transportowane do krwi. Powstają, kiedy komórki nie są w stanie czerpać energii z glukozy, a zaczynają z tłuszczów. Ketonami są:

 • aceton,
 • kwas acetooctowy,
 • kwas betahydroksymasłowy.

Występowanie ciał ketonowych w moczu nazywane jest ketonurią.

Objawy ketonów w moczu w ciąży

Objawami obecności ketonów w moczu w ciąży są:

 • zapach acetonu z ust,
 • nadmierne pragnienie,
 • suchość w ustach,
 • częste oddawanie moczu,
 • zaczerwienienie lub mocna bladość powłok skóry,
 • częste infekcje,
 • zmęczenie,
 • bóle i zawroty głowy,
 • bóle brzucha,
 • wymioty,
 • biegunka.

Przyczyny ketonów w moczu w ciąży

Ketony w moczu w ciąży nie są rzadkością, zwłaszcza u kobiet dotkniętych częstymi wymiotami w pierwszym trymestrze ciąży. Powodem występowania ketonów w moczu w ciąży mogą być:

Cukrzyca ciążowa to najczęstsza przyczyna pojawienia się ciał ketonowych w moczu w ciąży. W wyniku niedoboru lub braku insuliny, hormonu odpowiedzialnego za transport glukozy do komórek, komórki zaczynają czerpać źródło energii z tłuszczów. W efekcie dochodzi do wzrostu ilości ketonów we krwi i ich wydalania moczem.

Ketony w moczu w ciąży mogą pojawić się  zarówno przy wysokim jak i niskim poziomie cukru we krwi.

Diagnozowanie ketonów w moczu w ciąży

Ketony w moczu w ciąży nie powinny występować, dlatego ich obecność, zwłaszcza jeżeli dochodzi do wystąpienia dodatkowych objawów, wymaga dalszej diagnostyki.

Ketony wykrywa się podczas badania moczu w ciąży, które każda przyszła mama regularnie robi przed kolejną wizytą u lekarza prowadzącego ciążę.

Normy ketonów w moczu w ciąży

Prawidłowy wynik to taki, który w ogóle nie wykazuje obecności ketonów w moczu. W ciąży jednak często pojawiają się ich niewielkie ilości od 5 do 15 mg/dl. Może to być spowodowane wysiłkiem fizycznym, wymiotami lub za małą ilością spożywanego jedzenia.

Tabela pomiaru ketonów w moczu:
 

Poziom ciał ketonowych Wynik
poniżej 20 mg/dl niski poziom
20–40 mg/dl średni poziom
powyżej 40 mg/dl wysoki poziom


Przy ketonurii poziom glukozy może przekraczać nawet  300 mg/dl.

Jak leczyć ketony w moczu w ciąży

Jeżeli ketony zostały wykryte w śladowej ilości, nie ma potrzeby wdrażania konkretnego leczenia. Zaleca się:

Jeżeli ketony w moczu mają związek z rozwijającą się cukrzycą ciążową, wówczas konieczne staje się jej leczenie, tak aby ustabilizować poziom insuliny i glukozy.

Ketony w moczu w ciąży – wpływ na dziecko

Powikłaniem ketonurii może być zaburzenie rozwoju komórek nerwowych w mózgu dziecka, co może obniżać sprawność intelektualną dziecka – niższe IQ, kłopoty z nauką. Teorię tę potwierdzają niektóre badania naukowe, inne nie. Jednak na wszelki wypadek w ciąży monitoruje się ilość ketonów w moczu i w razie potrzeby podejmuje działania, aby je wyeliminować.

Jeśli ketony w moczu w ciąży pojawiają się wskutek wysokiego poziomu cukry we krwi, dziecko może zacząć zbyt szybko rosnąć. Nosi to nazwę makrosomii płodu i może utrudnić poród.

Z kolei ketonuria wywołana zbyt niskim poziomem cukru we krwi może oznaczać, że i matka i dziecko nie otrzymują wystarczające ilości energii, co może spowolnić wzrost płodu i sprzyjać niskiej wadze noworodka.

Zobacz też:

Zdrowie w ciąży
Cukrzyca ciążowa - zobacz, co radzi ginekolog
Zobacz, czy jesteś nią zagrożona. Kiedy powinnaś zrobić badanie i co choroba oznacza dla płodu? - Obejrzyj porady ginekologa, jak radzić sobie z cukrzycą w czasie ciąży.

Cukrzyca jest coraz częściej diagnozowana wśród kobiet w ciąży. Zdaniem ginekologa Grzegorza Południewskiego dzieje się tak m.in. dlatego, że dieta kobiet w ciąży zawiera dużo węglowodanów. - Ciąża sprzyja pojawieniu się cukrzycy na skutek wysokiego stężenia hormonów: estragenów, progestrogenów i prolaktyny - mówi ginekolog. - Hormony powodują, że organizm w trochę w inny sposób reaguje na wysoki poziom cukru , de facto powodując mniejszą reakcje na produkowanie insuliny. Niedobór insuliny jest tym, co powoduje, że po spożyciu posiłku zbyt wolno cukier jest eliminowany z organizmu do komórek. Wywiadu udzielił:  Grzegorz Południewski, ginekolog, autor bezpłatnej aplikacji w telefonie dla kobiet po porodzie pod nazwą IQBobas (na android, iphone). Polecamy: Za słodka ciąża. fakty i mity o cukrzycy w ciąży. Co jeść w ciąży - ważne zalecenia eksperta Zakrzepica żył w ciąży  

badanie glukozy w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badanie glukozy w ciąży: jak się przygotować i jak przebiega? (NORMY)
Badanie glukozy w ciąży pozwala zdiagnozować cukrzycę ciążową, a także ocenić ryzyko jej wystąpienia. Najpierw wykonuje się badanie stężenia cukru we krwi na czczo, a między 24. a 28. tygodniem ciąży czeka cię test obciążenia glukozą.

Badanie glukozy w ciąży przeprowadza się z reguły dwukrotnie. Na początku ciąży, do 10. tygodnia, lekarz zleci ci badanie cukru na czczo, a po 24. tygodniu ciąży czeka cię krzywa cukrowa. Badania glukozy odgrywają kluczową rolę w zdiagnozowaniu cukrzycy ciążowej Spis treści: Badanie glukozy w ciąży: co to jest? Badanie glukozy w ciąży w moczu Jak wygląda badanie poziomu cukru w 10. tygodniu ciąży? Jak przebiega badanie glukozy, czyli test obciążenia glukozą w ciąży Jak się przygotować do badania glukozy w ciąży? Badanie glukozy i krzywa cukrowa w ciąży: normy Badanie glukozy w ciąży: co to jest? Badanie glukozy to ważne i potrzebne badanie w ciąży , bo hormony ciążowe podnoszą poziom cukru we krwi przyszłej mamy. Ma to związek z zaburzeniem tolerancji węglowodanów, które zazwyczaj szybko mija po porodzie. Z tego powodu, nawet jeżeli stosujesz tę samą dietę, co przed ciążą, twój poziom cukru we krwi może niebezpiecznie wzrosnąć. Istnieje wtedy ryzyko  cukrzycy ciążowej . W walce z cukrzycą ciążową najważniejsze jest kontrolowanie poziomu cukru kobiety, tak aby nie dopuścić do zakłóceń w rozwoju dziecka. Przy cukrzycy ciążowej rośnie ryzyko: urodzenia bardzo dużego dziecka , z wagą powyżej 4 kg, porodu przedwczesnego, poronienia, zgonu wewnątrzmacicznego płodu, wad u dziecka (układu oddechowego, mózgu, serca, nerek, układu kostnego i mózgu). Nieleczona cukrzyca ciążowa oznacza także komplikacje zdrowotne dla mamy: może prowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego, infekcji dróg moczowych, a nawet wywołać stan przedrzucawkowy . Przed 10. tygodniem lekarz zleci ci zbadanie cukru na czczo, a między 24.-28. tygodniem (dobry moment to 25. tydzień ciąży ) zrobisz tzw. krzywą cukrową, czyli test obciążenia...

Badania w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badania w ciąży: kiedy zrobić, jakie są obowiązkowe [harmonogram]
Badania w ciąży to najlepszy sposób, aby do minimum ograniczyć ryzyko ciążowych komplikacji. Niektóre z nich, jak badania krwi czy moczu, wykonuje się regularnie, inne, np. test obciążenia glukozą, tylko raz. Oprócz szeregu badań obowiązkowych można też wykonać badania dodatkowe, czyli zalecane. Przedstawiamy szczegółowy harmonogram najważniejszych badań w ciąży.

Badania wykonywane w okresie ciąży pozwalają w porę wykryć różne nieprawidłowości i im przeciwdziałać. Przez całe 9 miesięcy będziesz musiała wykonać szereg testów, aby sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy ty nie masz problemów zdrowotnych. Podczas każdej wizyty kontrolnej lekarz zważy cię, zmierzy ciśnienie krwi i wykona badanie ginekologiczne. Z gabinetu wyjdziesz także z plikiem skierowań do laboratorium na badania krwi i moczu. Sprawdź, jakie badania obowiązkowe należy wykonać w ciąży i po co. Podajemy też dokładny harmonogram badań z uwzględnieniem tygodni ciąży, w których wykonuje się określone badania. Spis treści: Jakie badania w ciąży Badania w ciąży – kiedy się je wykonuje Kalendarz badań w ciąży Badania w ciąży – lista typów badań ich znaczenie: Badanie krwi w ciąży Badania moczu w ciąży Badanie glukozy w ciąży Test obciążenia glukozą w ciąży Badanie USG w ciąży Dodatkowe badania zalecane w ciąży Bezpłatne badania w ciąży Jakie badania należy wykonać w ciąży? O tym, jakie badania powinna wykonać ciężarna, decyduje ginekolog położnik na podstawie indywidualnych potrzeb i wskazań. Regulują to rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardów organizacyjnych opieki okołoporodowej. Podczas wizyt kontrolnych przyszłą mamę czekają badania podmiotowe (zebranie wywiadu i ocena ryzyka ciąży) oraz przedmiotowe, np. oceniające ciśnienie krwi, przybieranie na wadze, pracę serca płodu i jego ruchy. Przez cała ciążę regularnie wykonuje się również badania krwi i moczu oraz przynajmniej trzy razy – USG płodu. W konkretnych tygodniach przypadają bardziej szczegółowe badania. Lista badań w ciąży Cała lista obowiązkowych badań do wykonania w...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak