Nadczynność tarczycy to inaczej zaburzenia hormonalne, przy których dochodzi do produkcji zbyt dużej ilości hormonów (m.in. płciowych), a co za tym idzie – przyspiesza się metabolizm ogranizmu.

Reklama

Nadczynność tarczycy a planowanie ciąży

Efektem nadczynności tarczycy są m.in. osłabienie, chudnięcie, wpływ na cykl: rzadsze miesiączki lub ich całkowity zanik. Zbyt niski poziom TSH (hormon tarczycy) może również w skrajnych przypadkach powodować niepłodność – zarówno kobiecą (zanik miesiączkowania), jak i męską (obniżenie jakości nasienia oraz oligospermię). Ponadto tego typu zaburzenia hormonalne bardzo często wiążą się ze spadkiem libido, przez co zostaje utrudnione zajście w ciążę podczas starań o dziecko – przy nadczynności tarczycy wydłuża się cykl lub częśto dochodzi do cykli bezowulacyjnych.

Zaburzenia hormonalne to choroby autoimmunologiczne, więc chorując na nie wzrasta także ryzyko wystąpienia innych chorób autoimmunologicznych jak:

  • zespół policystycznych jajników
  • cukrzyca typu II
  • celiaklia (uczulenie na gluten)

Zaburzenia hormonalne a ciąża

Przy nadczynności tarczycy porblemem jest też utrzymanie ciąży - dosyć częste są poronienia, ponieważ leki przeciwtarczycowe mają negatywny wpływ na rozwój płodu. Dlatego też zaleca się najpierw wyleczenie zaburzeń hormonalnych, a dopiero potem starania o dziecko.

Nieleczona nadczynność tarczycy w czasie ciąży może prowadzić do:

Zobacz także
  • poronienia
  • porodu przedwczesnego
  • przełomu tarczycowego, który jest niebezpieczny dla matki szczególnie w czasie porodu czy cięcia cesarskiego

Jak leczyć nadczynność tarczycy w ciąży?

Jeśli już jesteś w ciąży, niestety dosyć trudno będzie wykryć tarczycę, ponieważ ma objawy podobne do pierwszych objawów ciąży, a hormon TSH na testach jest podobny do hormonu hCG (odpowiedzialnego za ciążę). W czasie ciąży kobieta chora na nadczynność tarczycy powinna być pod stałą opieką ginekologa i endokrynologa i przestrzegać ich zaleceń.
Dlatego też warto przygotować się do ciąży i jeszcze przed staraniami o dziecko zbadać poziom TSH i jeśli są ewentualne zaburzenia hormonalne - wyleczyć je.

Istnieje również "tyreotoksykoza ciężarnych”, którą wywołuje działanie hormonu łożyskowego hCG i daje objawy podobne do podwyższonego TSH, nie trzeba ich leczyć, ustępują same po pewnym czasie. Jest to ściśle powiązane z niepowściągliwymi wymiotami ciężarnej lub ciążą zaśniadową i rakiem kosmówki. W tym wypadku objawem jest wyraźne ogólne osłabienie organizmu i spadek masy ciała. Jednak po wyrównaniu się poziomu hCG czynność tarczycy zwykle wraca do normy.

Jeśli jednak wykryta zostanie nadczynność tarczycy lepiej leczyć się farmakologicznie w czasie ciąży. Jeśli natomiast pojawią się charakterystyczne dla tego zaburzenia hormonów guzki toksyczne (nadczynne), można je wyciąć w II trymestrze.
Przy prawidłowo leczonej nadczynności tarczycy nie ma przeciwwskazań do porodu siłami natury.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama