Nietrzymanie moczu to częsty problem w trzecim trymestrze ciąży. Zwykle zdarza się przy kichaniu, kaszlu albo śmiechu. Co robić?

Reklama

Ta nieprzyjemna przypadłość, nazywana wysiłkowym nietrzymaniem moczu, zdarza się u 50 procent ciężarnych (część kobiet nie jest nawet tego świadoma). Wynika ono z ucisku rosnącej macicy na pęcherz moczowy i mięśnie dna macicy, które z tego powodu działają słabiej. Niestety, wraz z rozwojem ciąży nietrzymanie moczu w ciąży może się nasilać. Ale dobra wiadomość jest taka, że najpóźniej kilka tygodni po porodzie powinno to minąć.

Jak nie dopuścić do wysiłkowego nietrzymania moczu?

Na razie zaś wykonuj tzw. ćwiczenia Kegla – na przemian zaciskaj i rozluźniaj mięśnie krocza (te, które pracują, gdy chcesz powstrzymać strumień moczu). Rób je kilka razy dziennie, przez kilka minut – to naprawdę pomaga.

Reklama

Dla własnego komfortu i lepszego samopoczucia możesz nosić podpaski, zwykłe lub specjalne, przeznaczone na takie sytuacje. Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu zwykle nie jest konieczne. Jednak gdy towarzyszy temu ból lub pieczenie, powinnaś skontaktować się z ginekologiem. Może to być bowiem objaw infekcji dróg moczowych.

Konsultacja merytoryczna

dr n. med. Bożena Kowalska-Raczyńska

Specjalistka ginekologii i położnictwa, pracuje w klinice leczenia niepłodności Bocian
Reklama
Reklama
Reklama