Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Przygotowania do porodu

Ćwiczenia na mięśnie Kegla

Na czym polegają i dlaczego są takie ważne? Odpowiada ginekolog.

Jestem w siódmym miesiącu ciąży. Koleżanka poradziła, bym już teraz zaczęła wykonywać ćwiczenia Kegla. Ona w ten sposób nie ćwiczyła przed porodem i – jak twierdzi – ma teraz z tego powodu kłopoty z nietrzymaniem moczu. Czy rzeczywiście jest to konieczne. Ewa

To prawda, że są to bardzo ważne ćwiczenia. Wzmacniają one napięcie mięśni krocza otaczających ujście cewki moczowej, pochwy i odbytu. Dzięki nim można zapobiec przykrym dolegliwościom oraz poważnym problemom podczas ciąży i po porodzie.

Jeśli mięśnie te są nadmiernie rozciągnięte, może dojść do obniżenia macicy, wysiłkowego nietrzymania moczu lub nadmiernego poszerzenia wejścia do pochwy. Szkoda, że tak mało kobiet pamięta o tej prostej formie profilaktyki i równie niewiele informuje lekarza, że ma trudności ze zwieraczem pęcherza w czasie ciąży.

Ćwiczenia Kegla polegają na częstym zaciskaniu mięśnia zwieracza odbytu oraz mięśnia zwieracza pęcherza moczowego (np. przerywanie oddawania moczu). Należy je wykonywać podczas ciąży, kontynuować zaraz po porodzie i pamiętać o nich później. Poprawiają one jakość życia i mają korzystny wpływ na przywrócenie właściwej anatomii wejścia do pochwy po porodzie.

prof. dr hab. Bogdan Chazan, ginekolog

Czytaj też: Erotyczny trening - ćwicz i ciesz się lepszym seksem.
 

Sennik: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

pregnant
fotolia.com
Przygotowania do porodu
Ćwiczenia Kegla - pomogą w ciąży i po porodzie
Ćwiczenia Kegla służą wzmocnieniu mięśni okolicy pochwy i krocza. Pomagają przygotować się do porodu i są bardzo proste. Zobacz, jak robić ćwiczenia Kegla!

Ćwiczenia Kegla  świetnie przygotowują macicę do porodu. Doskonale nadają się również do ćwiczenia zaraz po porodzie, zapobiegając częstej kobiecej dolegliwości - nietrzymaniu moczu . W dodatku są bardzo proste i darmowe. Aby przyniosły efekty, rób je regularnie.  Jak ćwiczyć mięśnie Kegla  Podczas siusiania na kilka sekund zaciskaj mięśnie, starając się wstrzymać strumień moczu. Licz najpierw do 3, potem do 5 i 10. Ćwiczenie to najlepiej robić przy okazji każdej wizyty w toalecie. W ten sposób wzmacniasz mięśnie zwieracza cewki moczowej i mięśnie dna miednicy. Gdy już poczujesz, które mięśnie trzeba napinać, ćwiczenia te możesz wykonywać kilkanaście razy dziennie w różnych sytuacjach, gdy np. czekasz na autobus. Ich efekt zauważysz już po kilku dniach. Czytaj też: F itness w ciąży? Dlaczego nie! B ieganie, pływanie, pilates: co ćwiczyć w ciąży

nietrzymanie moczu
Panthermedia
Połóg
Nietrzymanie moczu po porodzie: to nie choroba, ale dolegliwość, którą trzeba leczyć
Popuszczasz mocz, gdy kaszlniesz, kichniesz lub się zaśmiejesz? Nietrzymanie moczu to jedna z częstszych dolegliwości po porodzie. Musisz sobie pomóc, bo problem sam nie zniknie.

Boisz się zaśmiać, kichnąć, a nawet wziąć dziecko na ręce, bo nawet najmniejszy wysiłek wiąże się z wstydliwym uczuciem wilgoci. Problem nietrzymania moczu to jedna z częstszych dolegliwości w połogu . Ma ją wiele kobiet. Nietrzymanie moczu - skąd się bierze Szyjka pęcherza moczowego u kobiet o wiele słabsza niż u mężczyzn, dlatego to właśnie kobiety częściej mają problemy z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Po porodzie często następuje rozluźnienie oraz zwiotczenie mięśni i wiązadeł podtrzymujących dolny odcinek układu moczowego i rodnego.  Podczas kaszlu, kichania czy wysiłku fizycznego zdarza się niekontrolowany wyciek moczu, czasem minimalny, ale czasem obfity i krępujący. Na dolegliwości z nietrzymaniem moczu narzekają przed wszystkim te kobiety, które urodziły duże dziecko, ważące ponad 4 kg, albo dwoje dzieci. Mogło dojść do naciągnięcia krocza, a nawet do rozerwania mięśni.  Zobacz też: Nietrzymanie moczu w ciąży Jak zapobiegać nietrzymaniu moczu W zapobieganiu nietrzymaniu moczu pomocne są ćwiczenia mięśni dna miednicy: tzw. ćwiczenia Kegla. Najlepiej rozpocząć je jeszcze w ciąży. Jeśli jednak nie ćwiczyłaś w ciąży, zacznij to robić po porodzie. Taki trening wzmacnia mięśni dna macicy i zwieracza, a także pozwala na dużo lepszą kontrolę pracy pęcherza moczowego. Zazwyczaj już miesiąc od rozpoczęcia ćwiczeń kobieta obserwuje znaczną poprawę. Ćwiczenia Kegla : zapobiegają i leczą nietrzymanie moczu Zacznij od kilkusekundowego wstrzymania strumienia podczas oddawania moczu: zaciśnij mięśnie, wytrzymaj chwilę, a po kilku sekundach powoli je na powrót rozluźnij: mięśnie, które decydują o zatrzymaniu moczu to mięśnie krocza i dna miednicy. Gdy już wiesz, które mięśnie są ważne, nie stosuj ćwiczeń w toalecie, tylko podczas wykonywania codziennych czynności. Ćwiczenia Kegla możesz wykonywać w...

udany seks po porodzie
Fotolia
Związki i seks
Pytania o seks po porodzie
Poród siłami natury to duże wyzwanie dla kobiecych miejsc intymnych. I nie ma nic dziwnego w tym, że potrzebują trochę czasu, by wrócić do formy. Ile dokładnie? Pytamy dra Tomasza Leonowicza, ginekologa-położnika, seksuologa.

Kiedy na świecie pojawia się w końcu ten długo wyczekiwany mały człowieczek, młoda mama na początku nie myśli o niczym innym, jak tylko o nim. Poza tym okres połogu to czas, kiedy organizm się regeneruje i zachodzi w nim mnóstwo zmian, które mają przywrócić stan sprzed ciąży. Wiele kobiet martwi się jednak, czy w sferze intymnej również będzie tak, jak dawniej. Pierwsze współżycie po porodzie to dla kobiety spory stres - boi się nie tylko bólu, lecz także tego, czy seks po porodzie będzie satysfakcjonujący zarówno dla niej, jak i dla partnera. O te najbardziej nurtujące kwestie zapytałyśmy ginekologa i seksuologa, dra Tomasza Leonowicza .  Jakie wymiary powinna mieć pochwa? Dr Tomasz Leonowicz: Dwa do czterech centymetrów średnicy i sześć do ośmiu długości. Ale trzeba pamiętać, że jest ona zbudowana z tkanki łącznej oraz mięśni, a zatem może się bardzo rozciągać. To, że mieści się w niej pięść, nie jest żadnym odstępstwem od normy. Są nawet osoby, które mają z tego przyjemność. Taka forma współżycia nazywa się fist sex (z ang. fist – pięść). Dzięki niebywałej rozciągliwości podczas porodu przedostaje się przez pochwę kilkukilogramowe dziecko. Tkanka obkurcza się od razu po przejściu bobasa , ale nie do rozmiarów sprzed porodu. Na to potrzeba czasu. Po jakim czasie krocze wróci do dawnych parametrów? T.L.: To zależy od kilku czynników. Ważne jest to, jak duże dziecko przeszło przez kanał rodny i ile czasu to trwało. Przyspieszona akcja porodowa lub wielogodzinny, ciężki poród (np. z użyciem kleszczy) powodują więcej uszkodzeń pochwy, które goją się dłużej. Z reguły po sześciu tygodniach od połogu wszystko wraca do normy. Jednak kobiety mówią, że są „luźniejsze”. To możliwe? T.L.: Obkurczanie się tkanek to jedno, a zmiany hormonalne – to drugie. Dopóki kobieta karmi piersią, jej organizm...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz