Leki na przeziębienie w ciąży zawierają naturalne składniki, takie jak kwiat lipy albo sok z malin. Czasami jednak takie farmaceutyki nie wystarczają. Wtedy lekarz może zalecić ciężarnej przyjmowanie leków, np. paracetamolu, ale ich stosowanie, ze względu na bezpieczeństwo płodu, należy skrócić do niezbędnego minimum.

Reklama

W czasie ciąży przyjmowanie każdego suplementu diety i leku trzeba skonsultować z lekarzem. Nie należy przyjmować na własną rękę nawet tych preparatów, które powszechnie uznawane są za bezpieczne.

Spis treści:

Przeciwgorączkowe i przeciwbólowe leki na przeziębienie w ciąży

Na początek warto wspomnieć, że gorączka powyżej 38,9 wymaga szybkiej konsultacji lekarskiej, gdyż stwarza ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu i nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Z kolei stan podgorączkowy wymaga konsultacji, gdy utrzymuje się dłużej niż trzy doby.

W pierwszym trymestrze ciąży przy podwyższonej temperaturze ciała podczas przeziębienia unika się podawania jakichkolwiek leków. Najczęściej zaleca się przyszłej mamie stosowanie naturalnych metod obniżania gorączki: odpoczynku, chłodnych okładów i chłodnego prysznica. Jeśli one nie pomagają, a temperatura ciała zbliża się do 38,9 stopni, warto zgłosić się do lekarza, aby ustalić, co dalej robić i jakie leki ewentualnie zastosować.

Zobacz także

W drugim i trzecim trymestrze ciąży możliwe jest podanie ciężarnej leków przeciwgorączkowych. Najczęściej stosuje się paracetamol. W ciąży nie wolno przyjmować ibuprofenu oraz aspiryny.

Jeżeli lekarz zaleci (przeciwgorączkowo lub na zwalczenie bólu głowy) paracetamol, warto przyjmować go najkrócej, jak się da. Badania norweskich naukowców z Uniwersytetu Oslo wykazały bowiem, że długotrwałe stosowanie paracetamolu może przyczynić się do powstania wad rozwojowych płodu. Krótkotrwałe używanie paracetamolu najprawdopodobniej nie jest szkodliwe dla rozwijającego się dziecka.

Katar – bezpieczne leki na przeziębienie w ciąży

Bezpieczne udrażniania nosa w ciąży polega na stosowaniu soli fizjologicznej lub wody morskiej. Można z nich robić wkraplania do nosa, inhalacje lub nebulizację. Do inhalacji można do soli fizjologicznej (hipertonicznej albo zwykłej) lub wody morskiej dodać kilka kropli olejku miętowego lub eukaliptusowego, o ile nie zawierają alkoholu.

Czasami, gdy katar jest bardzo nasilony i uciążliwy, lekarze decydują się na podanie leków na przeziębienie w ciąży. Skuteczniej z katarem walczą preparaty zawierające fenylefrynę lub pseudoefedrynę, ale przepisze je lekarz tylko wtedy, gdy uzna, że korzyść dla matki przewyższy ryzyko dla płodu.

Warto pamiętać, że katar nieleczony trwa siedem dni, a leczony – tydzień. Krople do nosa kataru nie leczą, a jedynie pozwalają czasowo udrożnić nos. Choć spanie z zatkanym nosem jest bardzo uciążliwe, jeśli kobieta ciężarna zdoła, powinna unikać stosowania kropli do nosa i leków doustnych zmniejszających obrzęk śluzówki.

Ból gardła i kaszel – dozwolone leki na przeziębienie w ciąży

Tak jak w przypadku gorączki i kataru, przy bólu gardła i kaszlu bezpiecznymi lekami na przeziębienie w ciąży są te, które zawierają naturalne składniki:

  • szałwię,
  • miód,
  • rumianek,
  • propolis,
  • porost islandzki.

Inne leki na ból gardła, które zawierają salicylan choliny, benzokainę czy cetylpidrynę, nie zostały przebadane na ciężarnych i z tego względu nie powinny być przez nie stosowane.

Za bezpieczne, pod warunkiem umiarkowanego stosowania, uważa się leki na bazie benzydaminy i chlorheksydyny. Jednak i w ich przypadku warto skonsultować się z lekarzem.

Jeśli chodzi o kaszel w ciąży, to w pierwszym trymestrze ciąży nie zaleca się przyjmowania żadnych farmaceutyków ułatwiających wykrztuszanie. Można robić inhalacje z soli fizjologicznej lub wody morskiej, wdychając ich opary przez usta. Po 28. tygodniu ciąży dozwolone jest (po konsultacji z lekarzem!) stosowanie syropów z ambroksolem lub bromheksyną, które nie wykazały na tym etapie ciąży działań niepożądanych.

Sprawdź też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama