Reklama

Swędzenie pochwy w ciąży nie zawsze musi oznaczać infekcję, jednak zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem. Lekarz zleci badania, by określić przyczynę świądu lub pieczenia i dobrać odpowiednie leczenie. Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń: nieleczona infekcja intymna w czasie ciąży może stanowić zagrożenie dla matki i płodu.

Reklama

Swędzenie pochwy w ciąży:

Swędzenie pochwy w ciąży: przyczyny

Świąd pochwy w ciąży najczęściej oznacza infekcję. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie ciężarnej prowadzą również do zmiany flory bakteryjnej pochwy. Osłabia się również naturalna ochrona przed mikroorganizmami. Przy zachwianiu równowagi część bakterii, grzybów czy drożdżaków może zacząć się namnażać, powodując infekcje wywołujące świąd.

Swędzenie miejsc intymnych może być także objawem chorób przenoszonych droga płciową – dlatego konieczna jest wizyta u lekarza, który określi przyczynę świądu.

Grzybica pochwy a ciąża

Najczęstszą przyczyną swędzenia miejsc intymnych jest grzybica pochwy. Innymi objawami grzybicy jest:

  • pieczenie w okolicy sromu,
  • ból podczas stosunku,
  • obrzęk sromu,
  • zaczerwienienie miejsc intymnych,
  • grudkowate, neutralne w zapachu upławy przypominające twarożek.

Nawracająca, nieleczona grzybica pochwy może doprowadzić do dość poważnych powikłań (w skrajnych sytuacjach także spowodować przedwczesny poród i tym samym niekorzystnie wpłynąć na masę urodzeniową dziecka).

Inne przyczyny infekcji pochwy

Swędzenie pochwy w ciąży może być także objawem:

  • wazginozy – to infekcja bakteryjna wywołana zakażeniem fizjologiczna flory bakteryjnej pochwy. Najczęściej objawia się skąpymi upławami o nieprzyjemnym, rybim zapachu;
  • zakażenia paciorkowcem – są to bakterie występujące między innymi w jelitach, a do zakażenia dochodzi poprzez przeniesienie bakterii z odbytu. Poza świądem i pieczeniem infekcja nie ma charakterystycznych objawów. Jednak nie należy ich bagatelizować, ponieważ gdy przedostaną się do wód płodowych, mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu, sepsy, czy zapalenia płuc u noworodka;
  • zakażenia bakteriami E.coli (Escherichia coli) – pałeczka okrężnicy to naturalny, fizjologiczny element flory bakteryjnej jelita grubego, jednak gdy znajdzie się poza układem trawiennym, może wywołać poważną infekcję np. pochwy lub układu moczowego. Najczęstszym objawem jest swędzenie, pieczenie, ból przy oddawaniu moczu oraz białe lub mleczne upławy. Niewyleczona infekcja pochwy może doprowadzić do przedwczesnego porodu oraz zakażenia dziecka.
  • rzęsistkowicy – infekcja wywołana jest przez pierwotniaki. Zapaleniu towarzyszą obfite, pieniste upławy o mdłym zapachu. Nieleczona może doprowadzić do zapalenia dróg moczowych.

Swędzenie pochwy może być oznaką ciąży

Swędzenie pochwy może być pierwszym objawem ciąży. Swędzenie pochwy w ciąży bez upławów może pojawić się na początku ciąży i jest spowodowany zmianami w pH pochwy. Niestety zmiany hormonalne, zwiększenie wilgotności i temperatury w pochwie sprzyja pojawieniu się infekcji. Dlatego należy obserwować swoje ciało i w przypadku nasilenia się objawów lub pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości zasięgnąć porady medycznej.

Swędzenie pochwy w ciąży: jak leczyć?

Gdy pojawia się swędzenie i pieczenie pochwy w ciąży, każda mama zastanawia się, co może złagodzić dyskomfort. Pamiętaj, jednak, że jeśli jesteś w ciąży, nie możesz samodzielnie leczyć swędzenia okolic intymnych bez konsultacji z lekarzem. Oznacza to, że nie możesz stosować maści czy leków dostępnych bez recepty, bez uprzedniej konsultacji.

Gdy lekarz określi przyczynę niepokojących objawów, zaleci odpowiednie leczenie. Przyszła mama nie powinna się bać leków przepisywanych przez ginekologa. Ciężarna powinna się ściśle stosować do zaleceń i nie przerywać kuracji zbyt wcześnie.

Swędzenie pochwy w ciąży: co stosować?

Domowe sposoby mogą być jedynie metodą zapobiegania infekcji lub wspomagania leczenia zaleconego przez lekarza. Kluczowa będzie tu właściwa higiena miejsc intymnych. Należy zapewnić właściwe pH, stosując płyn do higieny intymnej dla ciężarnych. Na podrażnienia może pomóc kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej, a ulgę przyniosą także chłodne kompresy. Pamiętaj także o bawełnianej bieliźnie i ograniczeniu stosowania wkładek higienicznych. Postaw na dietę o ograniczonej zawartości cukrów, ale wzbogaconą o pro- i prebiotyki. Lepiej także rezygnować z basenu w ciąży.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama