Reklama

Leczenie toksoplazmozy polega na antybiotykoterapii, czyli podawaniu leków przeciw pasożytom. Jeśli osobą zarażoną jest kobieta w ciąży, obejmuje również płód, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia poprzez łożysko i wywołanie u niego toksoplazmozy wrodzonej.

Reklama

Co to jest toksoplazmoza?

Toksoplazmoza to zakaźna choroba pasożytnicza, która jest przenoszona przez zwierzęta. Jest szczególnie groźna dla ciężarnych. Zagraża zdrowiu i życiu matki oraz nienarodzonego dziecka, które może się zarazić poprzez łożysko. Toksoplazmozę w ciąży można rozpoznać, przeprowadzając badania z krwi. Należy powtarzać je co 3 miesiące (choć jeśli wynik wykaże chorobę odzwierzęcą, leczenie należy rozpocząć jak najszybciej i częściej przeprowadzać badania kontrolne).

Badania na toksoplazmozę – normy oraz interpretacja wyników

  • IgG (–); IgM (–) - infekcji nie ma i nie było, w czasie ciąży badania kontrolne należy robić co 3 miesiące
  • ​IgG (+); IgM (–) - przebyte w przeszłości zakażenie (wyjątek – bardzo wysokie stężenie IgG, należy sprawdzić awidność* przeciwciał, być może do zakażenia doszło przed poczęciem)
  • IgG (–); IgM (+) - świeża infekcja, konieczna pilna wizyta u lekarza oraz jak najszybsze leczenie
  • IgG (+); IgM (+) - niedawne zakażenie, zazwyczaj wymaga szybkiego leczenia

*Awidność – to wskaźnik informujący o mocy przeciwciał w organizmie, który zwiększa się wraz z czasem trwania choroby. Im dłużej pasożyty bytują w naszym organizmie, tym awidność jest wyższa.

Leczenie toksoplazmozy jest zależne od zakażonego

Jeśli kobieta przeszła toksoplazmozę przed ciążą, jej organizm jest uodporniony i wystarczy na bieżąco kontrolować organizm (nie ma zbyt dużej szansy na zakażenie pasożytem, skoro przebyło się już chorobę). Gdy kobieta zarazi się i podczas leczenia zajdzie w ciążę, istnieje niewielka szansa na zakażenie dziecka. Jeśli jednak dojdzie do zakażenia toksoplazmozą w ciąży, należy jak najszybciej rozpocząć przyjmowanie antybiotyków przeciw pasożytom. Po porodzie noworodkowi zostanie pobrana krew pępowinowa. Jej badanie pokaże, czy choroba przeszła z matki na dziecko i wymagane jest jak najszybsze leczenie. Przy leczeniu stosuje się pirymetaminę oraz leki należące do grup sulfonamidów, linkozamidów (np. klindamycyna), makrolidów (np. spiramycyna). Wybór lekarstwa i czas trwania leczenia zależy od tego, jak zakażony przechodzi chorobę.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama