
Pasożyty mogą źle wpływać na zajście w ciążę, rozwój zarodka i utrzymanie ciąży – tłumaczy dr Wojciech Ozimek, pediatra specjalizujący się w leczeniu chorób kleszczowych i pasożytniczych.
Najczęściej problemy wywołuje rzęsistek pochwowy. Rzęsistek może żywić się plemnikami, więc w niektórych przypadkach może nawet nie dochodzić do zapłodnienia, bo nasienie jest „zjadane”.
Zobacz: Upławy – czy mogą być groźne?
Podczas ciąży zarodek może być uszkadzany przez przywry i wędrujące larwy pewnych nicieni. Ma to miejsce zwłaszcza u ludzi, którzy podróżowali do krajów egzotycznych i zarażali się lokalnymi chorobami.
Zakażenie pasożytami występuje najczęściej:
- w wodzie
- przez zjedzenie niedokładnie mytych owoców i warzyw
- z powodu spożywania niedogotowanego mięsa
Zobacz też: Jak obliczyć dni płodne?
Gdy badania i/lub wywiad wskazują, że dane problemy zdrowotne mogą powodować pasożyty, lekarze stosują leczenie farmakologiczne. A także leczenie empiryczne, gdy domyślają się, jaki konkretnie pasożyt mógł przyszłą mamę zarazić. Leki wówczas stosowane nie są na tyle toksyczne, by nie mogły przyjmowane przez ciężarne czy osoby starające się o dziecko.
Zobacz też: Stop robakom! Doktor Ozimek podpowiada, jak uniknąć pasożytów


Mam Hashimoto. To choroba autoimmunologiczna. Przeczytałam niedawno, że przy takich chorobach ważna jest dieta: bezglutenowa, a także ograniczająca białka mleko krowiego, jajek, cukru, czyli produkty, które pobudzają procesy zapalne w organizmie. Zastanawiam się, czy przejście na taką dietę zwiększę szansę na dziecko. Małgorzata Hashimoto jest schorzeniem, w którym dieta odgrywa bardzo istotną rolę. Polecam przejście na dietę eliminacyjną stosowaną leczniczo w tej chorobie, nie tylko w czasie przygotowań do ciąży. Dietę warto jednak skonsultować ze specjalistą, gdyż na etapie starań o dziecko bardzo ważna jest odpowiednia podaż wszystkich niezbędnych składników. Dieta poprawia funkcjonowanie układu odpornościową, wpływa również pozytywnie na płodność.

Lekarze przypominają że nie tylko nadwaga może zaburzać naszą płodność, również niedowaga ma wpływ na starania o dziecko. Jaki wpływ na zajście w ciążę mają zbędne kilogramy? Wpływ niedowagi i otyłości na płodność – Nawet kilka kilogramów więcej może przyczynić się do problemów z zajściem w ciążę. Winna jest temu zbyt duża ilość estrogenów, które zakłócają owulację czy przyczyniają się nawet do jej braku. Poważniejsze konsekwencje może nieść za sobą otyłość, która przyczynia się np. do zespół policystycznych jajników – przestrzega dr Anna Bednarska-Czerwińska, ginekolożka z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach. Podobnie jest zresztą z niedowagą . – Gdy przyszła mama waży za mało, jej gospodarka hormonalna może ulec zaburzeniu, co wpłynie na prawidłowe funkcjonowanie jajników. Objawia się to np. brakiem miesiączki – dodaje ginekolożka. Zarówno w wypadku nadwagi, jak i niedowagi, należy przejść na zbilansowaną dietę, mądrze się odżywiać, nie tylko po to, by zajść w ciążę, ale także po to, by przebiegała prawidłowo. Dieta a ciąża, czyli sposób na utycie Gdy ważysz za mało, nie wystarczy więcej jeść, trzeba jeść przede wszystkim odżywcze i kaloryczne produkty. Co robić w przypadku niedowagi – radzi mgr Małgorzata Pelikan, dietetyczka kliniczna Centrum Dietetycznego 4Health w Katowicach: jeść więcej posiłków, nawet sześć–siedem dziennie. Poza śniadaniem, drugim śniadaniem, obiadem, podwieczorkiem i kolacją, warto zjeść również jedną lub dwie pełnowartościowe przekąski, np. kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa z masłem, warzywami i drobiową wędliną czy półtłustym twarożkiem lub koktajl z owoców, jogurtu i orzechów z waflem ryżowym. sięgać po zdrowe słodycze, np. domowe ciasto marchewkowe lub deser z twarożku...