Reklama

Uczucie zimna w ciąży często pojawia się wraz z porannymi nudnościami oraz innymi pierwszymi objawami ciąży. Choć zdarza się, że jest wywołane przeziębieniem, na ogół za pojawienie się nieprzyjemnego uczucia zimna i dreszczy odpowiadają zmiany hormonalne w organizmie kobiety. Jeśli uczucie zimna nie znika wraz z zakończeniem pierwszego trymestru, warto skonsultować się z lekarzem.

Reklama

Uczucie zimna w ciąży: przyczyny

Uczucie zimna, a także pojawiające się w nocy dreszcze mogą zaniepokoić przyszłą mamę. W większości przypadków nie ma jednak powodów do niepokoju: to naturalna reakcja organizmu na zachodzące w ciele ciężarnej zmiany hormonalne. Wszelkie zmiany wynikają ze znacznego wzrostu poziomu progesteronu – hormonu, dzięki któremu dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka w macicy i który odpowiada za utrzymanie ciąży. Podwyższony poziom tego hormonu może prowadzić do pojawienia się mdłości, zgagi czy ogólnego uczucia rozbicia, które może przypominać przeziębienie.

Wzrost poziomu progesteronu prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych oraz obniżenia ciśnienia krwi. To dlatego ciężarne mogą odczuwać uczucie zimna. U niektórych mogą pojawić się dreszcze i stan podgorączkowy.

Objawy te mogą występować równolegle z podwyższoną temperaturą. Jeśli temperatura ciała u ciężarnej przekroczy 38,8°C (i/lub towarzyszą temu wymioty), należy natychmiast skontaktować się lekarzem.

Uczuciu zimna często towarzyszą dreszcze, które z reguły nie są powodem do niepokoju. Groźny (i wymagający pilnej konsultacji ze specjalistą) jest jednak napad drgawek. Może być to bowiem objaw tzw. rzucawki ciążowej (postać zatrucia ciążowego).

Uczucie zimna w II i III trymestrze ciąży

Ciężarne uskarżają się na uczucie zimna zwykle w I trymestrze ciąży – często jest to jeden z pierwszych objawów ciąży. Tak, jak zmniejszają się ciążowe mdłości czy inne dolegliwości, tak powinno ustąpić uczucie zimna. Z kolei w II i w III trymestrze ciąży kobieta może odczuwać stałe uczucie gorąca oraz zwiększoną potliwość. Ma to związek ze zwiększeniem się ilości przepływającej krwi oraz przyspieszeniem czynności pracy serca.

Na szczęście po porodzie (na skutek zmian połogowych) odczuwanie temperatury przez kobietę stopniowo się normalizuje.

UWAGA! Uczucie zimna, które utrzymuje się przez cały okres ciąży, wymaga diagnostyki endokrynologicznej. Lekarz przeprowadzi serię badań, aby wykluczyć niedoczynność tarczycy. Objawy mogą być też pochodzenia neurogennego. Jeśli jednak ciąża rozwija się prawidłowo, a uczucie zimna w ciąży i drgawki nocne nie powodują zbyt dużego dyskomfortu i nie towarzyszą im inne objawy, prawdopodobnie nie świadczą o żadnych nieprawidłowościach.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama