Wysypka w ciąży: kiedy krostki i pokrzywka to uczulenie, a kiedy choroba
Wysypka w ciąży może być niegroźną reakcją uczuleniową np. na nowy kosmetyk. Swędzące krostki na brzuchu to najczęściej pokrzywka ciężarnych, ale w czasie ciąży mogą też pojawić się inne zmiany skórne, np. opryszczka, liszaj czy świerzbiączka.
Wysypka w ciąży może być związana z samym przebiegiem ciąży, nie musi oznaczać procesu chorobowego, a jedynie być fizjologicznym objawem zmian, które zachodzą w twoim organizmie. Przyczyną mogą być między innymi zmiany hormonalne i te związane z rozciąganiem skóry. Nie powinnaś ich jednak lekceważyć, tylko skonsultować z lekarzem, bo wysypkę mogły też wywołać wirusy lub bakterie. Na pokrzywkę wypróbuj domowe sposoby, np. okłady z aloesu, zimnej wody lub octu jabłkowego. Poważniejsze zmiany skórne wymagają leczenia farmakologicznego, przepisanego przez lekarza.
Spis treści:
- Uczulenie w ciąży
- Wysypka w ciąży - zdjęcia
- Swędząca wysypka w ciąży - przyczyny
- Pokrzywka w ciąży
- Domowe sposoby na pokrzywkę w ciąży
- Kiedy wysypka w ciąży może być spowodowana chorobą?
Wysypka w ciąży z powodu uczulenia
Alergia w ciąży może się pojawić, nawet jeśli nigdy wcześniej jej nie miałaś - wszystko przez hormony! Jeśli zaobserwujesz wysypkę na ciele, zastanów się, czy nie zmieniłaś ostatnio kosmetyków, proszku do prania lub nie zjadłaś czegoś, co mogło cię uczulić. Produkty, które często wywołują alergię to m.in. owoce morza, mleko, miód, cytrusy, a nawet czekolada. Nie eksperymentuj z nowymi kosmetykami. Pamiętaj też, żeby nie leczyć alergii na własną rękę – skonsultuj się z lekarzem.
Wysypka w ciąży - zdjęcia
Przedstawiamy przykładowe zdjęcia wysypki w ciąży, może ona również występować na brzuchu (np. w postaci krostek) u kobiety w ciąży.
Swędząca wysypka w ciąży - przyczyny
Gdy jesteś w ciąży, nie lekceważ swędzącej wysypki. Mogą ją powodować między innymi:
- opryszczka ciężarnych (Pemfigoid ciężarnych) – jest to swędząca wysypka o podłożu autoimmunologicznym. Pojawia się w drugim i trzecim trymestrze ciąży, nie ma nic wspólnego z wirusem opryszczki.
- liszajec opryszczkowaty – są to swędzące, czerwone krosteczki (ogniska pokrzywkowe), które na początku pojawiają się na tułowiu, a później na kończynach. Możesz wtedy odczuwać też dreszcze, wymioty, mieć biegunkę i bóle stawów.
- świerzbiączka – charakterystycznymi objawami tej wysypki jest zaczerwieniony obszar skóry w górnej części tułowia (czasami wysypka pojawia się również na nogach w czasie ciąży). Występuje także w okolicach rozstępów na brzuchu, zazwyczaj w drugim lub trzecim trymestrze ciąży.
Uwaga: świąd skóry w ciąży, bez wysypki, może być spowodowany cholestazą ciężarnych. Dolegliwości nasilają się wieczorem i w nocy, a choroba pojawia się zazwyczaj w trzecim trymestrze ciąży. Jest spowodowana hormonami ciążowymi, które wpływają negatywnie na pracę wątroby. Cholestaza bezwzględnie wymaga konsultacji z lekarzem.
Pokrzywka w ciąży
Pokrzywkę u kobiety w ciąży określa się jako swędzące grudki i ogniska pokrzywkowe w przebiegu ciąży (Pruritic urticarial papules and plaques of pregnancy, w skrócie PUPPP). Zmiany skórne przybierają postać swędzących grudek obrzękowych i wykwitów pokrzywkowych. Grudki są średnicy około 1-2 cm, nie występują zmiany o charakterze pęcherzy. Pokrzywka to małe zaczerwienienia, takie jak po kontakcie z pokrzywą, które mogą być reakcją organizmu na konkretne substancje. Zmiany pojawiają się najczęściej w miejscu rozstępów na podbrzuszu (poza okolicą okołopępkową), następnie rozprzestrzeniają się na uda, ramiona i pośladki.
Pokrzywka w ciąży nie jest zagrożeniem ani dla mamy, ani dziecka, leczy się ją w sposób objawowy. Pojawia się zazwyczaj w 3 trymestrze ciąży. Skonsultuj to z lekarzem i poinformuj go, jeśli pokrzywka pojawiła się po przebytej infekcji (np. górnych dróg oddechowych lub układu moczowego) lub przyjęciu leków, przebywaniu na słońcu lub zimnie.
Domowe sposoby na pokrzywkę w ciąży
Jeśli w czasie ciąży zmagasz się z pokrzywką – możesz wypróbować domowe sposoby, by złagodzić jej objawy. Oto niektóre z nich:
- okłady z zimnej wody lub kostek lodu - zmniejszą nieprzyjemne uczucie wywołane pokrzywką,
- opatrunek z wyciągu z cebuli - ma właściwości przeciwzapalne,
- ocet jabłkowy - ma działanie antyhistaminowe, będzie dobrym lekarstwem na swędzenie i stan zapalny,
- okład z aloesu - aloes działa łagodząco, łagodzi swędzenie i zaczerwienienie skóry. Możesz użyć żelu bezpośrednio z łodygi aloesu i posmarować nim skórę,
- okład z naparu z pokrzywy - jako alternatywa dla środków przeciwhistaminowych.
Kiedy wysypka w ciąży może być spowodowana chorobą?
Czasami wysypka w ciąży może być spowodowana chorobą, np. bostonką, różyczką, ospą wietrzną lub półpaścem. Choroby wirusowe w ciąży są najbardziej niebezpieczne dla kobiet w pierwszych tygodniach jej trwania. W drugim i trzecim trymestrze ciąży infekcje nie są zazwyczaj aż tak groźne dla dziecka rozwijającego się w łonie matki. Choroby, które są przyczyną wysypki w ciąży to:
- Bostonka – jest to popularna choroba wśród dzieci, które nie skończyły jeszcze 10 lat, kobiety w ciąży mogą zarażać się więc od nich. Objawy występują zazwyczaj po 3 dniach i są to: ból gardła, brak apetytu, złe samopoczucie i gorączka. Następnie, po kilku dniach pojawia się wysypka, która jest podobna do ospy wietrznej. Skutkiem zarażenia się bostonką w pierwszych tygodniach ciąży może być poronienie lub wystąpienie wad u dziecka. Przy zarażeniu bostonką w ciąży zwalcza się jedynie objawy.
- Ospa wietrzna – bardzo zaraźliwa choroba wirusowa. Jest ona najbardziej groźna dla dziecka, gdy zachorujesz na nią w ostatnich tygodniach ciąży – dziecko może zarazić się nią wtedy w trakcie porodu. Ospa wrodzona u dziecka może prowadzić między innymi do zaburzeń neurologicznych i ograniczenia rozwoju umysłowego. By zapobiec ospie wietrznej, możesz się na nią zaszczepić jeszcze przed zajściem w ciążę (jeśli nie przeszłaś jej w dzieciństwie).
- Różyczka – objawia się gorączką i wysypką. Dla dziecka w łonie matki jest jedną z najgroźniejszych infekcji, jednak wirus zazwyczaj nie pokonuje bariery łożyska i większość maluchów rodzi się zdrowa (mimo zakażenia mamy). Jeśli jednak dojdzie do zarażenia – skutki u dziecka mogą być widoczne dopiero po kilku latach (głuchota, niedobór hormonu wzrostu, zapalenie mózgu, a także zaburzenie mowy).
- Półpasiec – jest on wywołany tym samym wirusem, co ospa wietrzna, zdarza się jednak bardzo rzadko. Gdy kobieta zarazi się wirusem, dochodzi do stanu zapalnego nerwów czuciowych i skóry. Będąc w ciąży powinnaś unikać kontaktu z osobami chorymi na półpaśca i ospę wietrzną – od nich właśnie możesz się zarazić, choroba przenosi się drogą kropelkową, a także przez bezpośredni kontakt z krwią osoby chorej. Objawy półpaśca w ciąży to: ból i pieczenie skóry, biegunka, wymioty, silny świąd i mrowienie, gorączka, dreszcze i charakterystyczna wysypka (najpierw pojawiają się guzki, guzki, potem pęcherze wypełnione treścią surowiczą). Półpasiec stanowi poważne zagrożenie dla dziecka, zwłaszcza na początku ciąży.
Zobacz także:
- Różyczka w ciąży - w pierwszym trymestrze bardzo niebezpieczne dla dziecka
- Pielęgnacja skóry w ciąży
- „Wszyscy mi mówili, że swędząca skóra w ciąży to normalne. Mylili się!”