
Coraz więcej młodych kobiet regularnie uprawia różne dyscypliny sportu. Aerobik, ćwiczenia na siłowni, pływanie, jazda na rowerze czy biegi są stałym elementem życia ponad jednej czwartej kobiet, planujących zajście w ciążę.
Z badań wynika, że dwie kobiety na pięć regularnie uprawiają ćwiczenia fizyczne w ciąży, a jedna na pięć uprawia je nawet po szóstym miesiącu ciąży.
Wyrażane niekiedy obawy o szkodliwy wpływ aktywności ruchowej na dziecko nie znalazły potwierdzenia w badaniach naukowych. Nawet nurkowanie nie musi być zabronione w ciąży, pod warunkiem że odbywa się na głębokości mniejszej niż 10 metrów. Nie stwierdzono również ujemnego wpływu jazdy na nartach czy rowerze, chodzenia po górach, wspinaczki (na niedużych wysokościach), choć oczywiście należy zachować ostrożność i zdrowy rozsądek.
Nie są jednak zalecane gry zespołowe: koszykówka czy siatkówka – głównie ze względu na duże ryzyko urazów.
Kiedy potrzebna zgoda lekarza na ćwiczenia
Zdrowa kobieta, której ciąża przebiega prawidłowo, powinna być równie aktywna z brzuszkiem jak przed ciążą. Jest to bowiem korzystne nie tylko dla niej, ale i dla jej dziecka. Kobiety, które dopiero w ciąży postanawiają zadbać o swoją sprawność i zaczynają uprawiać jakiś sport, powinny być bardziej ostrożne. Oczywiście, nie wszystkie ćwiczenia są sobie równe – bezpieczne bieganie w ciąży i jazda na rowerze wymagają większego wysiłku i wiedzy niż spacer w parku. Ale nawet te intensywne ćwiczenia można bezpiecznie wykonywać w czasie ciąży – pod warunkiem że ciąża nie należy do grupy podwyższonego ryzyka. Jeśli więc w twoim wypadku w grę wchodzą choroby przewlekłe lub problemy występujące w poprzedniej ciąży, przed rozpoczęciem ćwiczeń skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę.
Początkująca sportsmenka w ciąży
Zastanawiasz się, jak często ćwiczyć? Trzy razy w tygodniu lub więcej, w dogodnym dla siebie rytmie i miejscu. Ale jeśli wysiłek jest zbyt wyczerpujący, trzeba ograniczyć czas i intensywność ćwiczeń. Zawsze zaczynamy od rozgrzewki, a po jej zakończeniu przez chwilę odpoczywamy – należy unikać przegrzania, zwłaszcza w ciepłe dni. W czasie ćwiczeń trzeba również pić dużo wody. Ponadto kobieta powinna wybrać taką dyscyplinę sportu, w której ryzyko urazów jest minimalne.