Skąd się biorą obrzęki w ciąży?

Obrzęki to dość typowa dolegliwość kobiet ciężarnych. Wieczorem spoglądasz na nogi i nie widzisz swoich kostek, łydki też nie wyglądają naturalnie a nogi masz ciężkie jak z ołowiu. Kostki, stopy i dłonie puchną, ponieważ w ich tkankach gromadzi się woda – żelazny zapas płynów, które mogą zostać wchłonięte do naczyń krwionośnych po utracie krwi związanej z porodem. Jeśli to wszystko dzieje się miesiąc przed porodem, prawdopodobnie nie masz powodu do zmartwień. To tylko zwykła opuchlizna świadcząca o tym, że twoje ciało przygotowuje się do porodu. Jeśli dolegliwości związane z obrzękami pojawiają się wcześniej, albo są bardzo dokuczliwe warto skonsultować to z lekarzem, gdyż może to być powodem innych schorzeń (np. gestoza). Warto, by ocenił to lekarz.

Reklama

Jak zapobiegać obrzękom w ciąży miesiąc przed porodem?

  • Pij dużo - najlepiej wody

Nawodnienie wspiera pracę nerek - filtruje je oczyszczając organizm z toksyn. Poza tym woda doskonale nawadnia organizm. Wato wyrobić w sobie ten nawyk, gdyż podczas karmienia piersią wskazane jest wypijanie 2,5 litra wody dziennie.

  • Unikaj soli w swojej diecie

Nadmiar soli zatrzymuje wodę w organizmie. Sól podnosi również ciśnienie krwi. Są również badania mówiące o tym, że nadmiar soli, może być przyczyną choroby nerek u dziecka. Nie chodzi o to, by teraz sól w ogóle wyeliminować z diety, ale o stosowanie jej w umiarze. Warto zastąpić ją, gdy to możliwe np. przyprawami.

  • Zmieniaj pozycje najlepiej jak najczęściej

Unikaj długiego przebywania w jednej pozycji, np. stojąc lub siedząc. Najlepiej wstawaj co jakiś czas, by się rozruszać przejdź się po pomieszczeniu, rozprostowując się. Dobrze jest na co dzień pamiętać o aktywności fizycznej. Korzystaj ze spacerów. Basen, joga również są wspaniałym zajęciem poprawiającym krążenie kobietom ciężarnym. Także w nocy staraj się nie leżeć w jednej pozycji, bo zwiększa to nacisk na jedną stronę ciała, co również sprawia, że ryzyko obrzęków wrasta.

  • Trzymaj nogi w górze

Gdy odpoczywasz leżąc na kanapie, lub łóżku zadbaj o to, by twoje nogi nie znajdowały się w tej samej linii, co reszta ciała. Podłóż pod nie poduszkę, by były nieco podniesione. Dobrze jest również położyć się na łóżku lub kanapie i oprzeć nogi - lekko zgięte w kolanach - o ścianę. Warto powtórzyć tę czynność 2-3 razy dziennie po 15 minut.

Zobacz także
  • Nie noś uciskających skarpet i rajstop

Noś nieuciskające rajstopy i skarpetki, które pozwolą twoim nogom "oddychać". Są specjalne rajstopy, skarpetki przeciwżylakowe - dobre dla kobiet w ciąży. Istotne jest także noszone obuwie - wybieraj to przewiewne, wygodne, na solidnej podeszwie i płaskim obcasie.

Uwaga:
W przypadku, gdy opuchlizna bardzo ci dokucza, a obrzęki nie ustępują mimo stosowania naturalnych środków zaradczych, wybierz się na konsultacje do lekarza. Zdarza się, że obrzęki to tylko jeden z sygnałów (obok gwałtownego tycia i wysokiego ciśnienia) poważniejszych dolegliwości - koniecznie trzeba to sprawdzić.

Polecamy:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama