ból brzucha przed porodem, kłujący ból brzuch, ból brzucha w ciąży, ból brzucha pod koniec ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży

O czym świadczy ból brzucha przed porodem?

Ból brzucha w końcówce ciąży może kojarzyć się ze skurczami przepowiadającymi lub rozpoczęciem akcji porodowej. Jak rozpoznać jego przyczynę i kiedy potrzebna jest pomoc lekarza?

Ból brzucha przed porodem nie powinien być raczej łączony ze skurczami przepowiadającymi. Choć w końcówce ciąży pojawiają się coraz częściej – są raczej niebolesne. Doznanie, jakie im towarzyszy, to napinanie brzucha, które jest wywołane twardnieniem macicy. Mówi się, że macica w ten sposób przygotowuje się do porodu. Dodajmy, że trening ten, fachowo nazywany skurczami Braxtona-Hicksa, jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. Kiedy zatem ból brzucha odczuwany w końcówce ciąży powinien zaniepokoić przyszłą mamę?

Ból brzucha przed porodem – kiedy do lekarza?

Powodem do niepokoju powinien być nasilony ból brzucha w ciąży, który promieniuje od krzyża i jest połączony z twardnieniem macicy. Jeżeli towarzyszy mu zmiana charakteru wydzieliny z dróg rodnych, należy szybko zgłosić się do lekarza, aby stwierdził, czy nie ma zagrożenia porodem przedwczesnym. Podczas badania ginekolog sprawdzi, czy nie doszło do rozwarcia szyjki macicy. Do konsultacji lekarskiej powinny również skłonić pojawiające się w końcówce ciąży bóle podbrzusza przypominające miesiączkę. Ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka, dr Marzeny Jurczak-Czaplicka podpowiada, że jeśli dolegliwości są niejasne, można przed wyjazdem do lekarza zastosować leki rozkurczowe (drotaweryna, hioscyna).

Ból brzucha w ciąży – czy to poronienie?

Przyszła mama powinna szybko trafić do szpitala, jeśli odczuwa silny ból w dole brzucha (niekiedy połączony z krwawieniem), który pojawił się nagle i wywołuje bardzo złe samopoczucie albo nawet omdlenie. To może być objawem przedwczesnego oddzielenia się łożyska. Nie wolno bagatelizować również samego krwawienia, które może świadczyć o łożysku przodującym.

Ból brzucha pod koniec ciąży – początek porodu

Ból brzucha, który jest objawem prawdziwych skurczów porodowych, występuje w regularnych i coraz krótszych odstępach przez co najmniej godzinę. Najpierw co 10 minut, potem co 8 i 5. Przyszła mama na początku odczuwa ból w górnej części brzucha, który potem zaczyna promieniować na całą jego powierzchnię oraz na dolną część pleców (czasem czuje się je tylko w tym miejscu). Skurcze porodowe ze względu na towarzyszące im objawy, które trudno przegapić, są nazywane nie inaczej tylko właśnie bólami porodowymi.
 

Kiedy zbliża się termin porodu, warto mieć w pogotowiu spakowaną torbę do szpitala. Świetnym rozwiązaniem są gotowe torby z zawartością do kupienia online. My polecamy poniższe zestawy:

 


Czytaj też:

 

Ból brzucha w ciąży – powód do niepokoju? film

lekcja 5 poród.png
Zdrowie w ciąży
Skurcze przepowiadające a porodowe: jak je odróżnić i kiedy jechać do szpitala?
Skurcze przepowiadające różnią się od skurczów porodowych, jednak potrafią wystraszyć wiele przyszłych mam. Jeśli czujesz niekomfortowy ucisk, ale nie możesz nazwać go bólem – najprawdopodobniej odczuwasz skurcze Braxtona-Hicksa, a nie skurcze porodowe.

Skurcze przepowiadające i porodowe mogą wydawać się podobne nawet doświadczonym mamom, które będą rodzić po raz kolejny. Skurcze przepowiadające nie oznaczają jednak początku porodu – czasem bywają one mylone ze skurczami porodowymi. To naturalne, że podczas ciąży, porodu oraz połogu będziesz odczuwała różnego rodzaju skurcze macicy. O tym, czemu służą różne rodzaje skurczów – od skurczów Braxtona-Hicksa po skurcze porodowe – opowiada Artur Kucharski, ginekolog-położnik z Wrocławia. Spis treści: Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Jak r ozpoznać skurcze przepowiadające?   Czy skurcze przepowiadające bolą? Jak wyglądają skurcze porodowe? Czy skurcze porodowe bolą? Skurcze po porodzie Skurcze przepowiadające a poród Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Jak rozpoznać skurcze? Oto tabelka przedstawiająca podstawowe różnice między skurczami przepowiadającymi a porodowymi:    RODZAJ SKURCZU OBJAWY U CIĘŻARNEJ Skurcze przepowiadające twardnienie, napinanie się, „stawianie się” brzucha; mogą pojawić się w seriach kilka razy dziennie, ale możesz też wcale ich nie odczuwać Skurcze porodowe silne bóle, przypominające miesiączkowe, ale dużo mocniejsze lub „rozlewający się”, promieniujący od okolic krzyża ból  Jak rozpoznać skurcze przepowiadające? Pierwsze skurcze macicy pojawią się zapewne już około 20. tygodnia ciąży. Wyróżnia się dwa rodzaje skurczów przepowiadających: fale Alvareza – to te   słabsze i częstsze skurcze, często wręcz słabo wyczuwalne; skurcze przepowiadające – dłuższe i silniejsze (ale także niebolesne i w przeciwieństwie do skurczów...

kobieta, ciąża, dolegliwości
Zdrowie w ciąży
Czy lekarz musi o tym wiedzieć?
Przedwczesne skurcze, wstydliwe swędzenie, bóle głowy, plamienia. Sprawdź, czy to tylko zwykłe ciążowe problemy, czy trzeba iść do lekarza.

Gorsze samopoczucie podczas ciąży wiele razy psuje ci humor. Czasem bywasz zaniepokojona tym, co dzieje się z twoim ciałem. Czy słusznie? Wspólnie z ginekologiem-położnikiem wyjaśniamy, czego lepiej nie lekceważyć.   Infekcje intymne w ciąży - kiedy do lekarza? Podczas siusiania odczuwasz nieprzyjemne swędzenie i pieczenie? Na bieliźnie pojawiły się białe, grudkowate upławy? Najpewniej to infekcja pochwy lub dróg moczowych.  Już przy pierwszych objawach umów się na wizytę. Nie bagatelizuj nawet lekkiego swędzenia. Nieleczona infekcja szybko się rozwija, może zagrażać dziecku. Lekarz sprawdzi, co jest przyczyną swędzących dolegliwości, bo podobne objawy ma opryszczka narządów płciowych , która wymaga specjalnej terapii. Dlaczego tak się dzieje? W czasie ciąży organizm kobiety jest szczególnie narażony na ataki nieproszonych gości – drobnoustrojów oraz grzybów. Przyszła mama częściej cierpi na infekcje drożdżakowe, ponieważ w jej pochwie utrzymuje się podwyższone stężenie cukru, a to sprzyja rozwojowi tych grzybów. Jeśli już kiedyś chorowałaś na grzybicę, pamiętaj, że ta infekcja lubi powracać.   Zawroty głowy w ciąży  - kiedy do lekarza? Ból i zawroty głowy mogą pojawić się w każdym okresie ciąży. Jeśli nie są spowodowane jedynie strachem przed porodem – lepiej ich nie ignoruj. Nie sięgaj od razu po tabletkę (a jeśli już, wybierz paracetamol). Pochyl głowę, wyjdź na spacer, pomasuj skronie. W pierwszym trymestrze zawroty głowy nie zwiastują niczego groźnego i najczęściej mijają w czwartym miesiącu ciąży. Z konsultacją u ginekologa możesz poczekać do najbliższej wizyty kontrolnej. Ale w ostatnich trzech miesiącach ból głowy może być oznaką nadciśnienia indukowanego ciążą. W takim wypadku konieczna jest natychmiastowa konsultacja! Dlaczego tak się dzieje? Ta dolegliwość zwykle jest skutkiem...

skurcze przepowiadające przed porodem
AdobeStock
Przygotowania do porodu
Skurcze przepowiadające: jak wyglądają i jak je odróżnić od porodowych (czy bolą?)
Skurcze przepowiadające, czyli Braxtona-Hicksa, to znak, że twój organizm zaczął przygotowania do porodu. Bóle przepowiadające zwykle są nieregularne, ale czasem dość silne, dlatego trudno je odróżnić od pierwszych skurczów porodowych. Na krótko przed porodem skurcze przepowiadające mogą pojawiać się nawet co 20 minut i trwać po dwie minuty każdy.

Skurcze przepowiadające nie są na tyle skuteczne, by wypchnąć dziecko. Mogą jednak w 9 miesiącu ciąży zapoczątkować proces skracania i rozwierania się szyjki macicy. Bóle przepowiadające to tylko trening macicy przed porodem. Częste, silne skurcze Braxtona-Hicksa dadzą ci przedsmak porodu, jeszcze zanim się on na dobre zacznie. Skurcze przepowiadające raczej nie bolą, ale na krótko przed porodem mogą być uciążliwe (stąd potoczne określenie: bóle przepowiadające). Spis treści: ​ Skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa) - co to? Skurcze przepowiadające – jakie to uczucie? Silne skurcze przepowiadające – ile trwają? Jak rozpoznać skurcze przepowiadające? Skurcze przepowiadające a porodowe Bóle krzyżowe przepowiadające – co to takiego? Skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa) - co to? Skurcze przepowiadające nazywane są też  skurczami Braxtona-Hicksa  (od nazwiska XIX-wiecznego angielskiego ginekologa, Johna Braxtona-Hicksa, który opisał je jako pierwszy). Inne pojęciem, jakim się je określa, to bóle przepowiadające. Nazwa nie do końca oddaje ich charakter, ponieważ zwykle skurczom przepowiadającym nie towarzyszą dolegliwości bólowe (ból podczas skurczu może być odczuwalny pod koniec ciąży). Skurcze przepowiadające polegają na napinaniu się tkanki mięśniowej macicy. Potocznie nazywa się je treningiem macicy przed porodem, która dzięki skurczom przepowiadającym przygotowuje się do czynności skurczowej towarzyszącej narodzinom dziecka.  Skurcze przepowiadające – kiedy się pojawiają? Zwykle w drugiej połowie ciąży, a jednym z ich objawów jest twardy brzuch (mówi się o tym również jako o stawianiu się brzucha lub macicy). Z reguły są krótkie, ale im bliżej terminu porodu, tym częściej się pojawiają ( częste skurcze przepowiadające  nie powinny...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj