Reklama

I trymestr ciąży

Ważne hormony: HCG (gonadotropina łożyskowa) – alfa i beta, AFP (alfafetoproteina), HPL (laktogen łożyskowy), PAPPA-a – (białko wytwarzane przez tkankę łożyskową)
progesteron
Wpływ na organizm: HCG powoduje, że nie występuje miesiączka, a ciałko żółte nie zanika, tylko zaczyna wydzielać hormony sterydowe jajnikowe. Beta HCG jest częściowo wydalane z moczem ciężarnej (dzięki temu wcześnie możesz wykonać test ciążowy). Beta HCG pobudza jądra męskiego płodu do produkcji testosteronu, który wpływa na dalszy rozwój zewnętrznych narządów płciowych.
HPL reguluje łożyskową produkcję progesteronu i przygotowuje gruczoły sutkowe do laktacji.
Progesteron zmniejsza napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego, czego konsekwencją mogą być nudności i wymioty. Osłabia również perystatykę jelita grubego, co powoduje większe zaparcia. Wynikiem działania progesteronu są także żylaki, wzrost ciepłoty ciała i rozrost tkanki tłuszczowej.
Jak się czujesz? Wzrost jednych hormonów przy jednoczesnym zahamowaniu wydzielania FSH i LH – hormonów odpowiedzialnych za prawidłowy cykl miesiączkowy i owulację – powoduje duże wahania nastrojów. Z jednej strony cieszysz się, z drugiej denerwujesz się z byle powodu. Możesz odczuwać też większe zmęczenie, ociężałość i senność.

Reklama

II trymestr ciąży

Ważne hormony: estrogeny i najważniejszy z nich – estriol
Wpływ na organizm: Prawdopodobnie to właśnie pod wpływem estrogenów wiązadła stawów miednicy ulegają zwiotczeniu i rozluźnieniu, ułatwiając tym samym rozciąganie się tkanek w czasie porodu. Duże dawki estrogenów nasilają czynność skurczową macicy.
Jak się czujesz? W II trymestrze ciąży poziom hormonów ustala się na bardziej stabilnym poziomie. Dlatego czeka cię teraz najspokojniejszy okres. Jesteś bardziej wypoczęta, bo dolegliwości pierwszych miesięcy minęły. Nie czujesz jeszcze dużego ciężaru rosnącego brzuszka, ale zaokrąglił się on już na tyle, że ciąża staje się widoczna.

Reklama

III trymestr ciąży

Ważne hormony: oksytocyna
Wpływ na organizm: Działa pobudzająco na czynność skurczową macicy. W ciąży jej stężenie rośnie, dlatego aby zapobiec przedwczesnym skurczom, rośnie jednocześnie ilość substancji niwelującej – oksotocynazy. Oksytocyna najintensywniej wydzielana jest podczas porodu. Bodźcem do wydzielania jest także ssanie piersi przez dziecko (dlatego we wczesnym okresie połogu podczas karmienia odczuwane są skurcze macicy).
Jak się czujesz? Zaczynasz odczuwać niedogodności związane z powiększeniem się brzuszka – możesz być mniej ruchliwa, szybciej się męczyć.

Reklama
Reklama
Reklama