Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jazda na rowerze w ciąży zwykłym i stacjonarnym
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Czy w ciąży można jeździć na rowerze? – wyjaśnia ginekolog

Jazda na rowerze w ciąży zdaniem lekarzy nie jest bezpiecznym zajęciem dla przyszłej mamy. Ciężarna może korzystać z rowerka stacjonarnego, ale tylko pod pewnymi warunkami. Wątpliwości dotyczące jeżdżenia rowerem w I trymestrze ciąży i w ciąży zaawansowanej, rozwiewa ginekolog.

Jazda na rowerze w ciąży budzi sporo kontrowersji. Spodziewasz się dziecka i nie wyobrażasz sobie ciepłych miesięcy bez rowerowej przejażdżki? A może chciałabyś trochę popedałować na rowerku stacjonarnym? Pytamy dr n. med. Marzenę Jurczak–Czaplicką, ginekologa położnika z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, czy ciąża i rower to dobre połączenie.

Czy w ciąży można jeździć na rowerze?

Jazda rowerem w czasie ciąży jest mniej męcząca niż bieganie czy pływanie, mimo to uznaje się ją za bardziej ryzykowną. Głównym przeciwwskazaniem do jeżdżenia rowerem w ciąży jest możliwość upadku, potłuczenia się czy uderzenia się w brzuch. Ciężarne, szczególnie te, które mają już brzuch, są bardziej narażone na kłopoty z utrzymaniem równowagi. Kiedy macica powiększa się, zmienia się także środek ciężkości ciała. więc trudniej koordynować ruchy ciała, zarówno gdy idziemy, jak i jedziemy na rowerze.

Ryzyko związane z jazdą rowerem jest spore – wystarczy przypomnieć sobie, jak dotkliwie można się potłuc, kiedy przewracamy się z rowerem nawet podczas wolnej jazdy, bo np. źle wjechaliśmy na wysoki krawężnik lub zbyt ostro skręcaliśmy. 

Czy można jeździć rowerem w pierwszym trymestrze ciąży?

Zdaniem dr Marzeny Jurczak-Czaplickiej nie powinniśmy wsiadać na rower także w I trymestrze ciąży, kiedy brzucha jeszcze nie widać. Przyszła mama nie ma w tym czasie jeszcze problemów z zaburzeniami równowagi, ale nawet przy zachowaniu przez nią bardzo dużej ostrożności łatwo może dojść do urazu, np. wskutek nieuwagi innych rowerzystów – mówi lekarka.

Rowerek stacjonarny – czy jest dozwolony?

Rower stacjonarny na pewno jest bezpieczniejszym rozwiązaniem – uważa dr Jurczak-Czaplicka. – Ale wysiłek, który na nim podejmujemy, powinien być umiarkowany. Musi przynosić efekt w postaci pracy całego organizmu, a nie jedynie samych mięśni nóg.

Jazda na rowerku stacjonarnym w ciąży może wiązać się nawet z pewnymi korzyściami dla organizmu ciężarnej. Jest nie tylko formą aktywności, która usprawnia ciało, ale pomaga też w przezwyciężeniu ciążowych dolegliwości, takich jak obrzęki nóg, zaparcia czy bóle pleców.

 


Zobacz też:

 

Joga w ciąży – asany dozwolone i zakazane [WIDEO]

ćwiczenia w ciąży, basen w ciąży, pływanie w ciąży, ćwiczenia dla ciężarnych
Wygląd i samopoczucie
Ćwiczenia dla ciężarnych na basenie - film
Zobacz, jak gimnastykować się w ciąży na basenie. Ćwiczenia w wodzie dla ciężarnych pokazuje trenerka fitness.

Uwaga, zanim zaczniesz ćwiczyć, skonsultuj się z lekarzem.

26 miesięczne dziecko na rowerze
yanlev - Fotolia.com
Wychowanie
Czar dwóch (i więcej) kółek
Rower, wrotki, rolki - każde dziecko chce je mieć. Sprawdź, jak wybrać najlepszy sprzęt i jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze, wrotkach i rolkach.

Rower, rolki i wrotki to sprzęt, który jest potrzebny dziecku o wiele bardziej niż tablet albo konsola do gier.  Zamiast tkwić w domu, dziecko: oddycha świeżym powietrzem ćwiczy mięśnie (wbrew pozorom nie tylko mięśnie nóg) rozwija zmysł równowagi i koordynację. świetnie się bawi Sprawdź także, dlaczego dzieciom potrzebny jest ruch Podpowiadamy jak wybrać odpowiedni sprzęt, jak nauczyć dziecko z niego korzystać oraz jak zapewnić mu bezpieczeństwo podczas jazdy. Kiedy dziecko może zacząć jeżdzić na rowerze? Twój malec pewnie dobrze już poznał rower – na trójkołowych rowerkach potrafią śmigać smyki, które mają niewiele ponad rok. Trzylatek lepiej się będzie czuł na zwykłym dwukołowcu wyposażonym w boczne kółka. Pięcio-, sześciolatka (a nawet bardzo sprawnego czterolatka) można już zacząć naukę jazdy na rowerze, o ile oczywiście ma na to ochotę. Robienie tego na siłę jest bez sensu. Można bowiem zrazić malca do roweru na dobre, poza tym nie wszystkie dzieci są w stanie nauczyć się jazdy na rowerze w tym samym czasie . Niektóre są do tego gotowe dopiero w zerówce albo nawet na początku podstawówki. Uwaga: coraz popularniejsze są rowerki biegowe , kótre nie mają pedałów i mogą na nich jeździć nawet dwulatki.   Jak wybrać rower dla dziecka? Zasada jest prosta: im młodsze dziecko, tym mniejsze koła: 2-3 lata: koła 12-calowe. 3-5 lat: koła 14-calowe 5-6 lat: koła 16-calowe 6-7 lat: koła 20-calowe Uwaga:  dzieci w tym samym wieku znacznie różnią się od siebie wzrostem. Najlepiej wybrać się z maluchem do dobrego sklepu, dobrać odpowiedni rower z pomocą sprzedawcy, a potem na miejscu odpowiednio go wyregulować. Sprawdź także   jak wybrać pierwszy rower biegowy Jak przygotować rower do jazdy? Jeśli dziecko dopiero uczy się jeździć, siodełko lepiej ustawić...

jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze
standret/Adobe Stock
Wychowanie
Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Oto szybki i prosty sposób!
Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Metody są różne, ale niezależnie od tego, którą wybierzesz, zarówno ty, jak i twoja pociecha musicie uzbroić się w cierpliwość. Sprawdź, kiedy zacząć uczyć dziecko jeździć na rowerze i w jaki sposób to zrobić!

Nie wiesz, jak szybko nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Zacznij od uświadomienia sobie, że dla małego człowieka opanowanie tak skomplikowanych czynności jak jednoczesne pedałowanie, utrzymywanie równowagi, omijanie przeszkód i orientacja co do kierunku jazdy to spore wyzwanie. Wkrótce z twoją pomocą tego wszystkiego się nauczy. Zanim jednak posadzisz dziecko na rowerze, koniecznie zaopatrz je w kask! O czym jeszcze należy pamiętać? Spis treści: Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze  biegowym Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze bez bocznych kółek Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze metodą z kijem Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze z opuszczaniem siodła Cała rodzina idzie na rower – o czym pamiętać Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze Teraz, gdy na rynku, także wtórnym, są różne typy rowerków, nauka jazdy na rowerze jest łatwiejsza. Wszystko dzięki temu, że można ten proces podzielić na etapy , które pozwolą dziecku krok po kroku opanować poszczególne umiejętności niezbędne do jazdy na rowerze. Na początek najłatwiej będzie malucha sadzać na rowerek trójkołowy z kijem . Na takim pojeździe maluch nauczy się pedałować, a także kierować rowerem. Patyk z kolei pozwoli rodzicowi prowadzić rower z dzieckiem, gdy to będzie miało dość pedałowania. Kolejnym etapem może być rowerek biegowy , który idealnie nadaje się do wstępnej nauki utrzymywania równowagi. Na takim pojeździe z powodzeniem poruszają się nawet trzy- i czterolatki podczas spacerów z rodzicami. Etap ten można pominąć, sadzając od razu dziecko na dziecięcy rowerek z bocznymi kółkami, na którym maluch nauczy się hamować. Za to dziecko, które jeździło sprawnie na rowerze biegowym można próbować od razu uczyć jazdy bez bocznych kółek, ale na rowerze z kijem. Nie należy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak