Zazwyczaj ciężarne zwracają uwagę na to, ile piją kawy. Niektóre kobiety rezygnują z niej na okres 9 miesięcy ciąży, a nawet na dłużej – także na czas karmienia piersią. Powodem takiej decyzji jest kofeina.

Reklama

W przypadku herbaty ciężarne są zwykle mniej ostrożne, gdyż często nie zdają sobie sprawy, że herbata także zawiera niekorzystny dla nich związek – teinę (działa na organizm jak kofeina). Szczególnie w okresie jesienno-zimowym przyszłe mamy piją więcej tego napoju. A to duży błąd! Kobiety, które spożywają kofeinę (teinę) nawet w ilości mniejszej niż ta określana jako bezpieczna, mogą zaszkodzić dziecku.

Spis treści:

Picie herbaty w ciąży: czy jest bezpieczne?

Lekarze nie zabraniają picia herbaty w ciąży (kawy również), zalecają jedynie, by nie przekraczać dawki 200 mg kofeiny (teiny) na dobę. Powodem ograniczenia jest fakt, że związek ten łatwo przechodzi przez łożysko, a nienarodzone dziecko nie ma jeszcze enzymów, które mogą go rozłożyć. Naukowcy odkryli, że związki powstałe w wyniku rozkładu kofeiny kumulują się w mózgu płodu – co może źle wpływać na jego rozwój.

Na domiar złego, kofeina może zmniejszać przepływ krwi przez łożysko, co może prowadzić do wolniejszego rozwoju płodu i spowolnienia jego wzrostu. Naukowcy przypominają, że mała waga urodzeniowa dziecka może prowadzić do problemów zdrowotnych w przyszłości.

Zobacz także

Ile herbaty w ciąży?

Badacze podkreślają, że przyszłe mamy często nie zdają sobie sprawy z tego, ile teiny zawiera herbata. Choć to ilość mniejsza niż w kawie, to nadal jest to od 23 do nawet 110 mg w filiżance.

Badania wykazały, że 200 mg kofeiny (teiny) na dobę to może być jednak nadal zbyt dużo. W badaniu przeprowadzonym na University College Dublin uczestniczyło 941 par matka-dziecko, mieszkających w Irlandii. Przebadane kobiety piły głównie herbatę (49 proc.), dopiero w drugiej kolejności kawę (38 proc.). Wyniki sugerują, że przez każde kolejne 100 mg kofeiny, spożywanej codziennie w pierwszym trymestrze ciąży, masa urodzeniowa dziecka spada o 72 g. Zmniejsza się także długość ciała i obwód główki dziecka. Co więcej, kobiety, które spożywały najwięcej kofeiny, rodziły dzieci ważące około 170 g mniej niż przeciętna. Wszystkie te skutki były widoczne nawet u pań, które przyjmowały mniejszą niż „bezpieczna” dawka 200 mg kofeiny na dobę. Wygląda na to, że wyniki tych badań mogą wypłynąć na zmianę zaleceń dla przyszłych mam.

Jaka herbata w ciąży będzie najlepsza do codziennego picia?

Na rynku jest masa herbat i herbatek – czarna, czerwona, zielona, biała, są herbatki ziołowe i owocowe. Choć w Polsce przyzwyczajeni jesteśmy do picia herbat i herbatek od dziecka, na czas ciąży z części z nich lepiej zrezygnować, gdyż mogą utrudniać prawidłowy rozwój płodu i przebieg ciąży.

Poniżej lista popularnych herbat. Sprawdź, które można pić w ciąży lub jakie ograniczenia warto zastosować.

Herbaty owocowe w ciąży

Są bezpieczne w ciąży – nie szkodzą, a mogą nawet działać korzystnie na zdrowie. Herbata z żurawiny może zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji układu moczowego, na którą ciężarne są szczególnie narażone. Pamiętaj jednak, że herbata owocowa, to herbata z owoców, a nie np. kwiatów. Ta ostatnia jest raczej herbatą ziołową, a z ziołami w ciąży trzeba uważać. Na przykład hibiskus w ciąży nie jest wskazany.

Czerwona herbata rooibos w ciąży

To dobry wybór na czas ciąży. Nie zawiera teiny i jest bezpieczna w ciąży. Herbatę rooibos poleca się też kobietom karmiącym i jako pierwszą herbatę dla dziecka (można podać ją po pierwszych urodzinach). Działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Zawiera witaminy i minerały, w tym witaminę C, wapń, żelazo, magnez, potas, fosfor, cynk i fluor. Jeśli więc herbata z cytryną w ciąży to może to być rooibos!

Jakich herbat unikać w ciąży?

Oto herbaty, z których lepiej zrezygnować w ciąży albo mocno ograniczyć ich picie. Wyjaśniamy, dlaczego dla ciężarnej są niewskazane.

Biała herbata w ciąży

Nie jest zakazana, ale należy mocno ograniczyć jej picie. Zawiera dużo teiny oraz szczawiany i garbniki, które hamują wchłanianie składników odżywczych i drażnią błonę śluzową układu pokarmowego. Ile białej herbaty można dziennie wypić, będąc w ciąży? Niewiele. Pij ją tylko od czasu do czasu i nie więcej niż filiżankę dziennie.

Zielona herbata w ciąży

W małych dawkach wpływa korzystnie na ciążę, w nadmiarze szkodzi. Zawiera podobną ilość teiny co herbata czarna. Pita w większych ilościach utrudnia wchłanianie kwasu foliowego, który jest niezwykle istotnym składnikiem dla ciąży zwłaszcza w pierwszych 12 tygodniach. Niedobory kwasu foliowego sprzyjają powstawaniu rozszczepu kręgosłupa. Ile zielonej herbaty można wypić w ciągu dnia, w trakcie ciąży? Nie więcej niż filiżankę dziennie, od czasu do czasu.

Czarna herbata w ciąży

Czarna herbata zawiera dużo teiny bez względu na sposób jej podania – nie ma znaczenia, czy będzie to czarna herbata z cytryną, czy z imbirem. Trzy kubki czarnej herbaty zawierają w sumie ok. 200 mg teiny – czyli dobową dawkę maksymalną, która może niekorzystnie wpływać na rozwój płodu. Ile czarnej herbaty można wypić w ciąży? Maksymalnie 2 kubki dziennie, a lepiej – jeszcze mniej.

Herbata z liści malin

Na napar z liści malin trzeba uważać. Picie herbaty z liści malin w czasie ciąży bywa wskazane w późniejszej ciąży, aby przyspieszyć lub ułatwić czynność skurczową macicy. Sięganie po nią bez zalecenia położnej lub lekarza może zwiększać ryzyko poronienia. Po 24 tygodniu zalecane bywa picie jednej filiżanki herbaty z liści malin. Na 3-4 tygodnie przed porodem można pić jej więcej. Jeśli chodzi o herbatę malinową, z owoców maliny, można pić ją bez ograniczeń.

Herbata jaśminowa w ciąży

Herbata jaśminowa to najczęściej herbata zielona z dodatkiem jaśminu. Ma piękny zapach, ale ciężarne powinny odmówić sobie przyjemności jej picia. Po pierwsze chodzi o herbatę zieloną (patrz wyżej). Po drugie – jaśmin zawiera olejki eteryczne, które mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu. Ponieważ nie wiadomo dokładnie, jaka dawka herbaty jaśminowej w ciąży może mieć niekorzystne działanie, po prostu lepiej jej unikać.

Herbatka koperkowa w ciąży

Przy wzdęciach i innych dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, których zwykle w ciąży nie brakuje, aż się prosi, by sięgnąć po herbatkę koperkową. Ile herbaty koperkowej można wypić w ciągu dnia, kiedy jest się w ciąży? Niestety, powinno się jej unikać. Choć do niedawna podawało się ją już niemowlętom, to obecnie nie zaleca się jej podawania dzieciom przed 4 rokiem życia. Logiczne jest więc, że jeszcze nienarodzone dziecko nie powinno mieć zbyt częstego kontaktu ze składnikami herbatki koperkowej. Zamiast niej, lepiej sięgnąć po miętę, która również przyniesie ulgę w trakcie różnorakich dolegliwości pokarmowych.

Herbata pu erh w ciąży

Pu erh to herbata czerwona tak jak rooibos. Jednak w przeciwieństwie do niej, pu erh to susz liści krzewu herbacianego – tak samo, jak herbata czarna, a ta, jak pisaliśmy wyżej, nie jest napojem, który można pić bez ograniczeń w ciąży. Pu erh należy traktować jak herbatę czarną – nie pić więcej niż 2 kubki dziennie, a najlepiej jeszcze mniej lub całkiem z niej zrezygnować.

Herbata ziołowa w ciąży

Żadna z herbat ziołowych nie zawiera kofeiny. Zioła mają wielką moc – potrafią leczyć, ale też szkodzić. Dlatego nie każda herbata ziołowa w ciąży jest dobrym pomysłem. Poniżej wymieniamy herbaty ziołowe, które są bezpieczne w ciąży:

  • herbata z melisy lekarskiej (maks. 1 filiżanka dziennie – przeczytaj jak działa melisa w ciąży),
  • napar z korzenia imbiru (zobacz jak działa: imbir w ciąży),
  • napar z rumianku,
  • napar z mięty pieprzowej,
  • napar z nagietka.

Zioła w ciąży należy przyjmować z wielką ostrożnością. Niektóre mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Przeczyszczająca herbatka z senesu albo z szałwii lekarskiej mogą uszkodzić płód, a herbatka z dziurawca spowodować wystąpienie przebarwień na twarzy.

A co z herbatą z mlekiem w ciąży? Można ją pić, pod warunkiem że nie będzie to żadna z herbat produkowanych z liści krzewów herbacianych (czarna czy pu erh). Zatem rooibos z mlekiem w ciąży – tak! I to w zasadzie w dowolnych ilościach.

Źródło: mouthsofmums.com.au​

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama