zioła w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Zioła w ciąży: jakie zioła są bezpieczne w ciąży?

Zioła w ciąży spożywane są najczęściej w postaci naparów. Nie wszystkie są jednak dozwolone w tym szczególnym okresie. Niektóre mogą stanowić zagrożenie dla płodu i przebiegu ciąży. Sprawdź, jakich ziół unikać w ciąży.

Zioła w ciąży mogą być skutecznym sposobem na wiele dolegliwości i infekcji. Niektóre są jednak zabronione dla kobiet w ciąży, ponieważ uszkadzają materiał genetyczny, zaburzają poziom estrogenów, mają działanie uszkadzające płód lub poronne. Inne z kolei oddziałują toksycznie lub mogą przyspieszyć poród. Jeszcze inne nie zostały przebadane i nie ma dowodów na bezpieczeństwo ich stosowania u ciężarnej. 

Zanim sięgniesz po ziołowy suplement lub herbatę, sprawdź, czy na pewno są to zioła bezpieczne w ciąży. Poniżej znajdziesz podpowiedź, jakie zioła może stosować ciężarna. 

Spis treści:

 1. Przyprawy zakazane w ciąży
 2. Zioła bezpieczne w ciąży

Darmowy, bo domowy sposób na maseczkę regenerującą – film

Przyprawy zakazane w ciąży

Poniżej lista ziół zakazanych w ciąży wraz z informacjami o niepożądanym działaniu, jakie mogą wywoływać. Oczywiście chodzi o doustne przyjmowanie preparatów ziołowych zawierających wyciągi z tych roślin, a nie np. o kosmetyki.

Zioła zakazane w ciąży:

 • aloes – działa genotoksyczne (może uszkadzać DNA, czyli materiał genetyczny); niewskazany szczególnie w I trymestrze ciąży,
 • anyż (olejek) – może zaburzać poziom estrogenów i zmniejszać płodność (wykazane na zwierzętach),
 • boldo (liście) – ma działanie uszkadzające płód i poronne (szkodliwy w bardzo dużych dawkach, przebadany na zwierzętach),
 • ginkgo biloba (liście) – przed zastosowaniem konieczne jest oszacowanie, czy korzyści są większe niż ryzyko,
 • jałowiec pospolity – może działać poronnie (badania na zwierzętach),
 • koper/fenkuł włoski (olejek) – może zaburzać poziom estrogenów i zmniejszać płodność (wykazane na zwierzętach),
 • kozieradka pospolita – podejrzewana o działanie uszkadzające płód,
 • kruszyna (kora) – prawdopodobnie ma działanie uszkadzające DNA, niewskazana szczególnie w I trymestrze ciąży,
 • krzyżownica – działa drażniąco,
 • lukrecja – prawdopodobne podnosi ciśnienie krwi i powoduje obrzęki,
 • mącznica lekarska (liście) – może przyspieszać poród,
 • pluskwica – może zaburzać poziom estrogenów,
 • rzewień (korzeń) – prawdopodobne ma działanie uszkadzające DNA, niewskazany szczególnie w I trymestrze ciąży.
 • senes (liście) – prawdopodobne ma działanie uszkadzające DNA, niewskazany szczególnie w I trymestrze ciąży.
 • szałwia lekarska – prawdopodobne działa toksyczne.
 • ziele piołunu – może działać poronnie.
Picie dużej ilości zielonej herbaty w ciąży (lub herbaty oolong) może zmniejszać ilość kwasu foliowego we krwi kobiety. Niedobory kwasu foliowego mogą być niebezpieczne dla rozwijającego się płodu, zwłaszcza w I trymestrze ciąży.

Zioła bezpieczne w ciąży

Podajemy listę ziół, które nie tylko można pić w ciąży, ale również przyjmować w postaci preparatów farmaceutycznych. Oczywiście należy pamiętać o rozsądnych dawkach, a najlepiej o tym, by przyjmować je po konsultacji z lekarzem.

Zioła dozwolone w ciąży:

Zioła na zaparcia w ciąży

Zalanie gorącą wodą siemienia lnianego powoduje powstanie śluzu, który łagodzi zaparcia i im zapobiega. Ostatnie badania wskazują jednak, że stosowanie siemienia lnianego w ciąży może być ryzykowne, że względu na możliwy wpływ na rozwój raka piersi u dziecka.

Po konsultacji z lekarzem można sięgnąć po napar z kopru włoskiego, który wspomaga ruchy jelit, ułatwiając przesuwanie się treści pokarmowej w dół przewodu pokarmowego i jej wydalanie.

Zioła moczopędne w ciąży

Moczopędnie, a także przeciwbiegunkowo działa napar z pokrzywy. Można pić go po konsultacji z lekarzem. Dodatkowo pokrzywa stymuluje produkcję czerwonych krwinek, zmniejszając ryzyko anemii w ciąży.

Zioła na trawienie w ciąży

Bezpieczny jest napar z melisy, która usprawnia procesy trawienia. Z kolei prawoślaz chroni błonę śluzową przełyku, która narażona jest na uszkodzenie podczas cofania się treści żołądkowej (refluks, zgaga).

Przy podejrzeniu lekkiego zatrucia pokarmowego lub bólach brzucha można zastosować rumianek (działa bakteriobójczo i rozkurczowo). Napar z mięty pieprzowej pomoże stymulować produkcję żółci i soku żołądkowego, działa też wiatropędnie i wspomagająco na perystaltykę jelit.

Zioła na wzdęcia w ciąży

Przy wzdęciach ciężarna może wypić napar z mięty pieprzowej, który wspomaga pracę jelit. Skutecznie zadziałają także napary z kminku lub rumianku.

Zioła na przeziębienie w ciąży

W przypadku przeziębienia najlepszy jest imbir (unikaj jego stosowania w I trymestrze ciąży). Korzeń imbiru można zetrzeć lub przecisnąć przez praskę i dodać do herbaty albo do bezalkoholowego grogu na przeziębienie. Imbir działa bakteriobójczo, rozgrzewająco i pomaga przy suchym kaszlu. Inne zioła, takie jak lawenda, szałwia, rumianek można zastosować do inhalacji na katar i kaszel.

Zobacz także:

ciężarna pływa na desce
źródło Instagram kolbtron
Aktualności
Co wolno ciężarnej, a czego nie? Kto o tym decyduje?
Czy kobieta w 40.tygodniu ciąży może sobie pozwolić na coś takiego? Zobaczcie film!

Ludzie lubią oceniać innych i decydować o tym, co jest dla nich dobre. Gdy więc widzą kobietę w zaawansowanej ciąży na desce surfingowej, stawiają pytania – czy ona zgłupiała? Kolby Fahlsing nie spodziewała się pewnie jakie wzbudzi emocje filmik który nagrała. A wzbudził spore. Wiele osób gratulowało jej odwagi, ale sporo osób krytykowało ją za brak rozwagi. Kobieta w 40.tygodniu ciąży według nich, nie powinna narażać siebie i dziecka na takie przygody.      Well. You know I had to. Maybe wakesurfing will get things going. Old wives tale?! I'm super uncomfortable and my legs hurt like non other. It feels like needles stabbing me all over. The swelling. Headaches. Nausea. Heartburn. And some cramping/contractions started. I make pain look good 💙 I enjoyed a day out on the boat and tried to relax. I've been so stressed out lately. #wakesurfing #40weekspregnant #pregnantsurfer #wakesurf #mpls Film zamieszczony przez użytkownika Kolby Fahlsing (@kolbtron) 5 Sie, 2016 o 4:52 PDT Kolby postanowiła wypowiedzieć się w tej sprawie, argumentując, że nie po raz pierwszy pływała na desce i robiła to świadomie. Poza tym była to dla niej forma odpoczynku. " Ostatnio czułam się bardzo niekomfortowo . Nie mogłam już znieść bólu nóg, czułam jakby igły przeszywały moje ciało. Odczuwałam bolesne skurcze . Dzień na plaży i na wodzie pozwolił mi odpocząć i uczynić ból przyjemniejszym" – tłumaczyła. Końcówka ciąży - cienie i blaski. Coraz więcej kobiet na  całym świecie odważniej zachowuje się w czasie ciąży, nie traktując tego okresu jako choroby, wymagającej leżenia i unikania wszelkich niebezpieczeństw. Oczywiście mowa tu o tych ciężarnych, które szczęśliwie nie borykają się z problemami w ciąży, mających zagrożone ciąże, czy których stan zdrowia nie pozwala na normalne funkcjonowanie. ...

Fotolia
Zdrowie w ciąży
5 najbardziej szkodliwych mitów o tym, co wolno lub czego nie wolno w ciąży
Są rzeczy, które dla każdej przyszłej mamy powinny być oczywiste. A jednak nie są. Dlaczego? Ponieważ w naszym społeczeństwie wciąż dobrze się mają także te przekonania na temat ciąży, które już dawno powinny zostać odesłane do lamusa. Sprawdź, które z nich mogą mieć najbardziej negatywny wpływ na zdrowie twoje, a przede wszystkim twojego dziecka.

1. Lampka czerwonego wina od czasu do czasu poprawi morfologię Otóż, nie – niczego nie poprawi, a wręcz może zaszkodzić. Każda ilość alkoholu przenika bowiem przez łożysko do krwiobiegu dziecka i już po godzinie osiąga stężenie takie, jak w krwi przyszłej mamy, mogąc stać się przyczyną jego niedorozwoju umysłowego lub fizycznego. Powtarzamy – każda! A to oznacza, że nie ma bezpiecznej ilości wypitego w ciąży alkoholu. Pamiętaj, że dziecku zaszkodzić może nawet jedno piwo, lampka wina czy drink. Konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży:     •    2–4-krotnie wyższe ryzyko poronienia,     •    poród przedwczesny,        •    niedorozwój umysłowy lub fizyczny dziecka,     •    w skrajnych przypadkach – płodowy zespól alkoholowy, tzw. FAS .   2. Nie mogę rzucić palenia, bo to zbyt wielki wstrząs dla organizmu mojego i dziecka Nieprawda, każdy moment jest dobry, by przestać palić. A gdy jesteś w ciąży, to wręcz konieczne! Badania nie pozostawiają złudzeń – nawet bierne palenie przez przyszłą mamę niesie dla rozwijającego się w niej dziecka poważne zagrożenia. Nikotyna przenika bowiem przez łożysko i kumuluje się w tkankach płodu. Nic dziwnego, że konsekwencje tego mogą być bardzo poważne. Dość powiedzieć, że papierosy zawierają blisko 4 tysiące szkodliwych substancji chemicznych, z których aż czterdzieści ma działanie rakotwórcze. Konsekwencje palenia w ciąży:     •    zwiększone ryzyko poronienia,     •    wyższe prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu,     •    wady rozwojowe płodu,     •    urodzenie dziecka z niską wagą,...

żurawina w ciąży
Adobe Stock
Dieta w ciąży
Żurawina w ciąży: czy można ją spożywać i czy pomaga na pęcherz?
Żurawina jest naturalnym antybiotykiem bogatym w witaminy i minerały, a także środkiem wspomagającym leczenie zapalenia pęcherza. Jednak czy jest dozwolona w ciąży? A jeśli tak – w jakiej formie: suszonej, herbatki żurawinowej czy może kapsułek? Sprawdź, czy można spożywać żurawinę w ciąży.

Żurawina jest składnikiem wielu suplementów wspomagających funkcjonowanie dróg moczowych, a to tylko jedna z jej drogocennych właściwości. Można spożywać ją w formie suszonych owoców oraz herbat i soków żurawinowych, a także dostępnych w aptekach kapsułek. Ciężarne, które mają problemy z pęcherzem, również mogą ją zażywać. Czy można jeść żurawinę w ciąży? Żurawina w ciąży nie jest zabroniona – nie istnieją żadne przeciwwskazania do jedzenia żurawiny ani picia herbat żurawinowych w czasie ciąży. Wręcz przeciwnie: ciężarne w tym czasie bardziej niż zwykle narażone są na zapalenie dróg moczowych – przyszłym mamom często dokucza zapalenie pęcherza . Z racji tego, że w ciąży należy ograniczyć przyjmowanie antybiotyków, i warto robić to tylko wtedy, gdy naprawdę jest taka potrzeba – świetnym rozwiązaniem są domowe sposoby na zapalenie pęcherza , a jednym z nich jest właśnie spożywanie żurawiny Żurawina w ciąży: na co pomaga? Pozytywny wpływ żurawiny na drogi moczowe można zaobserwować już po dwóch godzinach od jej spożycia. To korzystne działanie żurawiny utrzymuje się jeszcze przez ponad 10 godzin. Żurawina spożywana w ciąży pomaga też na inne dolegliwości, między innymi: polepsza odporność; leczy infekcje górnych dróg oddechowych; odkaża jamę ustną i gardło; działa dobroczynnie na układ pokarmowy; zapobiega powstawaniu płytki nazębnej i chorobom dziąseł; chroni przed anemią – ułatwia przyswajanie żelaza i wapnia; powstrzymuje tworzenie się zakrzepów. Żurawina w ciąży – właściwości Istnieje bardzo wiele korzyści płynących ze spożywania żurawiny. Poza leczeniem infekcji dróg moczowych żurawina ma także właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Żurawina posiada także: duże ilości witamin A, E oraz C, a także sporo witamin z grupy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj