Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży
Picie kawy w ciąży jest dozwolone, ale trzeba to robić z umiarem. Bardzo ważne jest to, jaką kawę wybierasz i ile kawy pijesz w ciąży. Dopuszczalna, bezpieczna ilość kofeiny dla ciężarnych to ok. 200 mg na dobę. Skutki picia większej ilości kawy w ciąży mogą być poważne, bo kofeina przenika przez łożysko i może zaburzać rozwój płodu.
- Magdalena Drab
Kawa w ciąży to napój dozwolony, czy zakazany? To pytanie zadaje sobie wiele ciężarnych kobiet. Dr n. med. Ewa Kurowska-Mroczek wyjaśnia, czy można pić kawę w ciąży, a jeśli tak, to ile kawy w ciąży jest dopuszczalne oraz jakie są skutki picia dużej ilości kawy w ciąży.
Spis treści:
- Czy można pić kawę w ciąży?
- Ile kawy można pić w ciąży?
- Jaka kawa jest bezpieczna w ciąży?
- Skutki picia kawy w ciąży
Czy można pić kawę w ciąży?
Wiele przyszłych mam zadaje sobie to pytanie. Ciężarne zastawiają się też, czy lepiej wybrać kawę latte czy cappuccino, rozpuszczalną czy świeżo zmieloną.
Picie kawy w ciąży jest bezpieczne, o ile nie przesadzasz z jej ilością. Szkodliwa dla dziecka może być bowiem przede wszystkim kofeina, którą razem z kawą dostarczasz maluszkowi w brzuchu.
Jeśli jesteś zdrowa i nie masz nadciśnienia, możesz wypijać czasem słabą, rozpuszczalną kawę z mleczkiem. Dr Ewa Kurowska-Mroczek zwraca jednak uwagę na to, byś obserwowała dziecko i sprawdzała, czy kawa nie wywołuje u niego nadmiernej aktywności (wówczas lepiej z niej zrezygnować). Pamiętaj też, że twoja poranna ospałość jest w dużej mierze spowodowana działaniem hormonów (głównie na początku ciąży), a nie zapotrzebowaniem na kofeinę.
Kawa w ciąży: w czym znajduje się kofeina?
Kofeina wypłukuje z organizmu cenne witaminy i minerały, a także podnosi ciśnienie krwi. Ale uwaga, zanim zaczniesz przeliczać dopuszczalną ilość kofeiny w wypijanej kawie, weź pod uwagę, że kofeina znajduje się nie tylko w niej! Zastanów się, czy nie dostarczasz kofeiny do organizmu także z innych źródeł:
- herbaty,
- napojów energetycznych,
- napojów typu cola,
- czekolady,
- kakao.
Ile kawy można pić w ciąży?
Dwa niezależne ośrodki naukowe: Amerykańskie Collegium Położników i Ginekologów oraz norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zalecają, aby kobiety w ciąży nie piły więcej niż 2 filiżanki kawy dziennie (co odpowiada 200 mg kofeiny). Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) z kolei pozwala na nieco więcej: kobieta w ciąży może wg jej zaleceń wypić 3 filiżanki kawy dziennie. Jeśli do tej pory wystarczała ci jedna kawa wypijana do śniadania, warto na tym poprzestać. Niektóre kobiety rezygnują jednak całkowicie z picia kawy, bo jej smak i zapach w ciąży przestaje być dla nich atrakcyjny.
Jaka kawa jest bezpieczna w ciąży?
Jeśli zdecydujesz się na picie kawy w ciąży, wybierz kawę sypaną lub świeżo zmieloną, najlepiej kawę z mlekiem lub kawę latte (mleko hamuje wchłanianie kofeiny). Uwaga na kawę cappuccino w ciąży. Pamiętaj, że cappuccino przygotowuje się na bazie mocnego espresso. Cappuccino typu instant ma niewiele wspólnego z kawą, zawiera za to bardzo dużo cukru, który w ciąży należy ograniczyć, zwłaszcza kiedy ma się wysoki poziom cukru we krwi.
Kawa zbożowa w ciąży
Co pić zamiast kawy w ciąży? Najzdrowszym rozwiązaniem jest kawa zbożowa w ciąży, np. popularna Inka lub kawa z cykorii − możesz je pić bez ograniczeń. Kawa zbożowa zawiera śladowe ilości kofeiny, ale za to obfituje w witaminy, minerały i białko, poprawia trawienie, usprawnia działanie układu nerwowego i działa antynowotworowo.
Kawa bezkofeinowa w ciąży
Jeśli zamiast zwykłej kawy parzonej wybierasz kawę bezkofeinową, zachowaj ostrożność. To prawda, że kawa bezkofeinowa w ciąży jest zdrowsza, bo nie zawiera szkodliwej w nadmiarze kofeiny. Ważny jest jednak sposób, w jaki ziarna zostały pozbawione tej substancji. Jeśli na opakowaniu kawy nie znajdziesz certyfikatu ekologicznego, zrezygnuj z picia takiego napoju – prawdopodobnie ziarna kawy oczyszczono z kofeiny za pomocą chemicznych substancji.
Kawa rozpuszczalna w ciąży
Kawa rozpuszczalna w ciąży nie jest zalecana, bo jej jakość jest zwykle dużo niższa. Co więcej, w kawie rozpuszczalnej jest więcej kofeiny: ok. 117 mg na filiżankę o pojemności 160 ml (w tej samej ilości kawy mielonej znajdują się tylko ok. 74 mg kofeiny).
Skutki picia kawy w ciąży
Kofeina łatwo przenika przez łożysko, a nienarodzone dziecko nie ma jeszcze enzymów, które ją rozkładają. Badania naukowe wykazały, że kofeina może zmniejszać przepływ krwi przez łożysko, przez co dziecko wolniej rośnie. Ponadto związki powstałe z rozkładu kofeiny gromadzą się w mózgu dziecka, co może zaburzać jego rozwój. Kofeina w ciąży bywa więc szkodliwa. Inne skutki picia dużych ilości kawy w ciąży (ponad 300 mg na dobę) to:
- anemia u ciężarnej,
- zgaga,
- mdłości,
- poronienie,
- poród przedwczesny.
Film powstał we współpracy ze Szpitalem Medicover
Zobacz także: