Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta w ciąży pije kawę
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Kawa w ciąży = za małe dziecko?

Lubisz kawę? W ciąży lepiej ogranicz jej picie. Bezpieczna dawka to według naukowców zaledwie dwie filiżanki dziennie. Większa ilość może prowadzić do tego, że dziecko urodzi się mniejsze niż powinno.

Chociaż kawa nie jest na liście napojów zakazanych dla kobiet w ciąży (tak jak np. alkohol), to jednak jej nadmiar może negatywnie wpływać na wagę i wzrost dziecka w brzuchu. Z tego powodu dwa niezależne ośrodki naukowe: Amerykańskie Collegium Położników i Ginekologów oraz norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zalecają, aby kobiety w ciąży nie piły więcej niż 2 filiżanki kawy dziennie (co odpowiada 200 mg kofeiny). Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jest nieco bardziej liberalna w zaleceniach: według jej rekomendacji przyszła mama może zupełnie bezpiecznie dla dziecka wychylić trzy filiżanki dziennie - ale już nie więcej.

Dlaczego kobieta w ciąży musi ograniczać kawę?

Powodem ograniczenia liczby wypitych filiżanek kawy podczas ciąży jest to, że kofeina łatwo przechodzi przez łożysko, a nienarodzone dziecko nie ma jeszcze enzymów, które ją rozkładają. Naukowcy okryli, że związki powstałe w wyniku rozkładu kofeiny kumulują się w mózgu płodu – co może źle wpływać na jego rozwój. Na domiar złego, kofeina może zmniejszać przepływ krwi przez łożysko, co może prowadzić do tego, że płód wolniej się rozwija i rośnie.  Naukowcy przypominają, że mała waga urodzeniowa dziecka może prowadzić do problemów zdrowowtnych w przyszłości.

Polecamy: Kawa rozpuszczalna, co się w niej naprawdę znajduje?
 

kawa w ciąży
Fotolia


Czy kawa może prowadzić do przedwczesnego porodu?

Nie jest wiadomo do końca, czy picie kawy w ciąży może być przyczyną przedwczesnego porodu. Badający to zagadnienie naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu (Szwecja) nie odkryli żadnej zależności między piciem kawy a terminem narodzin dziecka.

Czytaj też: 10 rzeczy zakazanych w ciąży

Co jeszcze warto wiedzieć o kofeinie?

Każda przyszła mama powinna mieć świadomość, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie, lecz także w herbacie (pod nazwą teina), napojach energetycznych, coli a nawet w czekoladzie i kakao. Jeśli kobieta w ciąży chce upewnić się, ile kofeiny trafiło do jej organizmu w ciągu dnia, powinna wziąć pod uwagę również wymienione wyżej produkty.

Sprawdź: Ile powinien ważyć i mierzyć noworodek?
 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

kawa bezkofeinowa w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Kawa bezkofeinowa w ciąży: czy można pić? Czy kawa bezkofeinowa rozpuszczalna jest zdrowa w ciąży?
Kawa bezkofeinowa w ciąży nie zawsze jest lepsza niż kawa z kofeiną. Zanim sięgniesz po kawę bezkofeinową, sprawdź, czy w ciąży można ją pić. Odpowiadamy na częste pytanie ciężarnych: jaka kawa jest dozwolona w ciąży?

Kawa bezkofeinowa w ciąży to wybór wielu przyszłych mam, które potrzebują smaku kawy, a nie chcą, by kofeina wpływała na dziecko . Wybierają ją również ciężarne, które mają problemy z podwyższonym ciśnieniem. Tylko czy kawa bezkofeinowa rzeczywiście jest zdrowsza i można ją pić w ciąży? Wyjaśniamy, jaka kawa jest zdrowa w ciąży, i czy bezkofeinowa kawa rozpuszczalna w ciąży to dobry pomysł. Czy można pić kawę bezkofeinową w ciąży? Wiele przyszłych mam nie wie, czy można pić kawę bezkofeinową w ciąży. „Kawa bezkofeinowa jest pozbawiona kofeiny i to jest jej podstawowa zaleta” – wyjaśnia dr Marzena Jurczak-Czaplicka, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Lekarka zwraca jednak uwagę, że kawa bezkofeinowa jest, niestety, pozbawiana kofeiny za pomocą różnych metod chemicznych na etapie segregacji ziaren. Według informacji, które podaje portal kawa.pl, ziarna poddawane są procesowi dekofeinizacji, czyli są oczyszczane z kofeiny np. przy użyciu chlorku metylenu lub octanu etylu. Istnieje też sposób usuwania kofeiny w wyniku obróbki wodnej lub przy użyciu dwutlenku węgla. Te dwie ostatnie metody są droższe, ale dzięki nim możliwa jest produkcja kawy z ekologicznym certyfikatem. Dr Marzena Jurczak-Czaplicka podkreśla, że im mniej „chemiczną” kawę pijemy w ciąży, tym lepiej. Czy kawa bezkofeinowa w ciąży szkodzi? Kawa w ciąży nie musi być szkodliwa, jeśli nie przesadzasz z jej ilością. Pamiętaj, że za bezpieczną dawkę kofeiny w ciąży uznaje się wartości nieprzekraczające 200 mg. Czy zatem kawa bezkofeinowa w ciąży jest bezpieczna? Pomijając fakt możliwych chemicznych zanieczyszczeń, nazwa „kawa bezkofeinowa” może być myląca. Kawa ta jest pozbawiona kofeiny, ale nie całkowicie. Kawa bezkofeinowa pita w ciąży zawiera tylko znacznie mniejsze dawki kofeiny niż normalna kawa:...

kawa a karmienie piersią
Adobe Stock
Karmienie
Kawa a karmienie piersią: czy można pić kawę podczas laktacji? Jaką wybrać?
W temacie „kawa a karmienie piersią” mamy dwie informacje: zła brzmi – karmiąca mama powinna unikać kofeiny, dobra – naukowcy dopuszczają picie kawy podczas laktacji pod warunkiem, że dawka kofeiny będzie ograniczona. Nadmiar kofeiny wpływa na samopoczucie dziecka i może zakłócać jego sen. Jaka dawka kofeiny jest w takim razie optymalna dla mamy karmiącej?

Kawa pita z umiarem ma korzystne skutki dla zdrowia. Spożywana w rozsądnych ilościach poprawia koncentrację i pamięć. Pozytywnie oddziałuje na układ nerwowy, stymulując wytwarzanie dopaminy, czyli hormonu, który nakręca i pobudza do działania. Ponadto kawa zawiera sporo antyoksydantów neutralizujących wolne rodniki, które w nadmiarze powodują wiele poważnych chorób (m.in. raka). A co w przypadku, kiedy kawa pita jest w trakcie laktacji? Czy w ogóle można ją pić, karmiąc piersią? Jak oddziałuje na dziecko? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości. Spis treści: Czy karmiąc piersią, można pić kawę? Czy kawa przenika do mleka? Kawa rozpuszczalna a karmienie piersią Kawa bezkofeinowa a karmienie piersią Kawa a karmienie piersią – kawa zbożowa Kawa zielona a karmienie piersią Wpływ kawy na dziecko Czy karmiąc piersią, można pić kawę? Picie kawy w nieograniczonej ilości nie jest wskazane w przypadku karmiących mam. Jeśli nie możesz żyć bez kawy, a karmisz piersią, jedna, maksymalnie dwie filiżanki niezbyt mocnej kawy dziennie (najlepiej z mlekiem) muszą wystarczyć. Dopuszczalna ilość kofeiny w diecie karmiącej mamy, podobnie jak w przypadku kobiet ciężarnych to maksymalnie 300 mg na dzień.  Jedna filiżanka zwykłej kawy w uśrednieniu zawiera ok. 130 mg kofeiny. Idąc tym tropem, w trakcie karmienia piersią powinnaś ograniczyć się do dwóch kaw dziennie. Kofeina wypita w kawie przez mamę najmocniej wpływa na dzieci do ukończenia przez nie trzeciego miesiąca życia. W przypadku noworodków i młodszych niemowląt dopuszczalne 300 mg kofeiny może okazać się zbyt dużą ilością. W tym momencie życia dziecka warto ograniczyć kawę do minimum lub całkowicie z niej zrezygnować. Niemowlęta powyżej trzeciego miesiąca życia są już mniej wrażliwe na kofeinę.  Dlaczego w czasie...

picie kawy w ciąży niesie ryzyko nadwagi u dziecka
Adobe Stock
Aktualności
Chcesz mieć zdrowe dziecko? - może lepiej jej unikaj!
Naukowcy przebadali naprawdę wiele tysięcy kobiet, aby dojść do wniosków, które mogą zasmucić wiele kobiet. Na szczęście nie jest to coś, z czym nie dałoby się żyć (przez 9 miesięcy)!

Lekarze nie zabraniają przyszłym mamom delektowania się kawą, zalecają jedynie rozwagę w tej sprawie. Przyjmuje się, że taką dozwoloną ilością są 3 filiżanki kawy dziennie. 50 tysięcy kobiet, 8 lat obserwacji O tym, że picie kawy w ciąży wymaga umiaru wiadomo już od dłuższego czasu. Badania potwierdziły, że spożycie ponad 300 mg kofeiny na dobę zwiększa ryzyko porodu przedwczesnego oraz skutkuje urodzeniem dziecka z niższą masą ciała.  Tymczasem najnowsze badania dowodzą, że spożywanie kawy i to nawet w niewielkich ilościach , może nieść jeszcze inne negatywne konsekwencje. Nawet umiarkowane spożywanie kofeiny przez kobietę w ciąży wiąże się z podwyższonym ryzykiem nadwagi lub otyłości u jej dziecka – wynika z badania zamieszczonego w czasopiśmie "BMJ Open". Naukowcy ze szwedzkich, norweskich i francuskich ośrodków naukowych przeanalizowali dane dotyczące ponad 50 tysięcy ciężarnych kobiet , a następnie przez 8 lat śledzili losy ich dzieci. Badania pokazały, że maluchy urodzone przez matki, pijące w ciąży kawę lub inne napoje zawierające kofeinę, w wieku szkolnym i przedszkolnym częściej cierpiały na nadwagę lub otyłość. 3 filiżanki to jednak za dużo? U dzieci, których matki spożywały w ciąży najwięcej kofeiny, ryzyko podwyższonej masy ciała było o 5 proc. wyższe , niż u dzieci, których matki konsumowały w ciąży znikome ilości tej substancji. Większe prawdopodobieństwo nadwagi lub otyłości zaobserwowano nawet u dzieci, których matki ograniczały dzienne spożycie kawy do uznawanych za bezpieczne 3 filiżanek. Według rekomendacji szwedzkiej Narodowej Agencji Żywności, dopuszczalne jest wypijanie w ciąży do 3 filiżanek kawy lub 6 kubków czarnej herbaty dziennie. "W krajach nordyckich spożywa się głównie kawę, tymczasem na przykład w Anglii głównym źródłem kofeiny jest czarna herbata. Jeśli...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz