Mięta w ciąży – do picia i na co jeszcze? [właściwości, przeciwwskazania]
Mięta w ciąży może pomóc w walce z dolegliwościami, które mocno dają się we znaki przyszłym mamom. Zanim zaparzysz filiżankę herbaty miętowej, sprawdź, kiedy i na co możesz ją wypić.
Lubię ziołowe herbaty, ale wiele z tych popularnych niekoniecznie mogą pić ciężarne. Słyszałam, że mięta jest bezpieczna dla ciężarnych. Chciałabym dopytać, w jakiej ilości można ją pić, na co mi pomoże i czy są jakieś przeciwwskazania w jej stosowaniu?
Mięta to jedno z najbardziej popularnych ziół. Parzone jako herbatka, stosowane jako przyprawa, obecne w gumach do żucia i pastach do zębów. – Poza walorami smakowymi oraz bogactwem składników mineralnych mięta posiada szereg właściwości wykazujących korzystny wpływ na kobiety w ciąży – wyjaśnia Natalia Chybzińska, specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia Kukuła Healthy Food. Picie naparu z mięty pieprzowej pomaga między innymi przy dolegliwościach związanych z przewodem pokarmowym, w tym z wymiotami, czy ciążowymi mdłościami. Dodatkowo redukuje odczucie stresu oraz pomaga łagodzić bóle głowy podczas ciąży.
Z badań wynika, że nie tylko picie mięty w ciąży, ale również wdychanie olejku z mięty pieprzowej (Mentha piperita) może zmniejszać częstość i nasilenie mdłości. Zapach mięty może mieć również właściwości przeciwwymiotne. Ponieważ olejek eteryczny z mięty pieprzowej może przekraczać barierę łożyskową, dlatego należy zachować ostrożność w jego stosowaniu. W ciąży zdecydowanie nie należy pić nalewek na bazie mięty oraz używać olejku do stosowania wewnętrznego.
Picie mięty w ciąży – tak, ale ostrożnie
Zdaniem Natalii Chybzińskiej spożywanie mięty w czasie ciąży, tak jak i innych ziół, należy skonsultować z lekarzem. Nadmiar mięty w diecie może powodować senność, ból brzucha lub zaburzenia równowagi. Jeśli zauważymy u siebie któryś z tych objawów należy poinformować o tym lekarza specjalistę – tłumaczy ekspertka.
Kupując herbatę miętową, szukaj produktów, które zawierają liście mięty pieprzowej bez domieszki innych ziół. Łyżeczkę ziół lub torebkę mięty zalej wrzątkiem i parz przez 3 do 5 minut. Pij drobnymi łykami.
Ile mięty w ciąży?
Oczekiwanie na dziecko to szczególny czas, w którym z rozwagą wybieramy nie tylko to, co jemy, ale również napoje. Choć mięta jest uznawana za bezpieczny napar dla ciężarnych, nie należy przekraczać dwóch szklanek herbaty miętowej w ciągu doby. Umiar jest zalecany w przypadku wszystkich herbat ziołowych w ciąży.
Co jeszcze warto wiedzieć o stosowaniu mięty w czasie ciąży:
- Likwiduje nadmiar śliny – niektóre ciężarne skarżą się na ślinotok na początku ciąży. Miętowy cukierek albo guma mogą pomóc szybko osuszyć usta.
- Może wywoływać zgagę – mięta (obok kawy, herbaty czy coli) jest, niestety, na liście produktów, które mogą przyczyniać się do tej przykrej dolegliwości. Jeśli dokucza ci zgaga w ciąży, zrezygnuj z mięty na pewien czas. Ostrożność jest zalecana również przy refluksie i kamieniach nerkowych. Do zgagi może też prowadzić przyjmowanie nadmiernych ilość mięty.
- Ochładza organizm – jednym ze składników mięty pieprzowej jest mentol, który wpływa m.in. na receptory zimna w organizmie. Dlatego mięta nie jest napojem rozgrzewającym, ale wywołuje uczucie ochłodzenia. Miętowe napoje sprawdzają się latem. W chłodnych miesiącach, zwłaszcza gdy jest ci zimno, lepiej wybierać do picia coś innego.
Mięta w ciąży: właściwości
Podsumowując, picie mięty przez kobiety w ciąży może nieść ze sobą korzyści zdrowotne. Należy do nich działanie:
- Łagodzące dolegliwości żołądkowe (zaparcia, nudności, wymioty),
- Delikatnie uspokajające (mięta pita regularnie pozwala redukować stres),
- Przeciwbólowe (mięta może sprawdzić nie tylko się na ból brzucha, ale też np. ból głowy),
- Przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne (pijąc miętę w ciąży – można dbać o odporność)
- Orzeźwiające (o właściwościach chłodzących mięty warto pamiętać zwłaszcza w upalne dni).
Mięta w ciąży: przeciwwskazania
Mięty w ciąży nie należy pić, jeśli po jej spożyciu obserwujemy:
- objawy wskazujące na uczulenie na miętę,
- ból brzucha,
- zaburzenia równowagi,
- senność,
- rozdrażnienie wywołane zapachem lub smakiem herbaty miętowej.
Zobacz też: