Pierwsze ruchy dziecka: jak je rozpoznać, kiedy się pojawiają?
Na pierwsze ruchy dziecka niecierpliwie czeka wiele przyszłych mam. Część z nich boi się, że je przegapi, lub że nie odróżni ruchów dziecka od ruchów jelit. Podpowiadamy, jak odczuwa się ruchy dziecka w brzuchu oraz kiedy należy się ich spodziewać – z pewnością nie pomylisz ich z niczym innym!
Mniej więcej od połowy ciąży zaczniesz odczuwać pierwsze ruchy dziecka. To nie tylko oznaka, że w twoim brzuchu rozwija się nowe życie – z ruchów płodu można również wyczytać, w jakiej formie jest dziecko.
Spis treści:
- Pierwsze ruchy dziecka: jak je rozpoznać?
- Kiedy odczuwa się pierwsze ruchy dziecka?
- Jak zmieniają się ruchy dziecka w kolejnych tygodniach?
- Co robi dziecko w brzuchu mamy?
- Jak wywołać ruchy dziecka?
Pierwsze ruchy dziecka: jak je rozpoznać?
Kobiety, które jeszcze nie rodziły, nie wiedzą, jak rozpoznać ruchy dziecka – spodziewają się silnych kopnięć, a zamiast nich pojawia się na początku delikatne łaskotanie, bulgotanie, pulsowanie czy muskanie. Pierwsze ruchy dziecka można porównać do trzepotania skrzydeł motyla lub bardziej prozaicznie – do pracy jelit czy wzdęć.
Dzięki odczuwanym ruchom z czasem zaczniesz odróżniać okresy odpoczynku i aktywności płodu. Dziecko ma odwrotny cykl aktywności niż ty – w ciągu dnia twoje kroki kołyszą je do snu, a gdy kładziesz się spać, ono się uaktywnia.
Ruchy dziecka mogą być związane z twoim stanem fizycznym i psychicznym, np. gdy ponoszą cię emocje, dziecko może być pobudzone. Dziecko często uaktwnia się również po zjedzeniu przez ciężarną posiłku.
Przyszłe mamy często zastanawiają się, czy będą umiały odróżnić ruchy dziecka od ruchów jelit. Lekarze zgodnie przyznają, że kiedy kobieta poczuje ruchy dziecka, będzie wiedziała, że to właśnie „to” i z pewnością nie pomyli ich z powodującymi dyskomfort problemami jelitowymi.
Kiedy odczuwa się pierwsze ruchy dziecka?
Od kiedy można czuć ruchy dziecka? W pierwszej ciąży prawdopodobnie zauważysz pierwsze ruchy dziecka około 23. lub 24. tygodnia ciąży. Wcześniej ruchy płodu odczuwają kobiety drobne i szczupłe (mniejsza zawartość tkanki tłuszczonej ułatwia ich odbiór). Na spóźnione odczuwanie ruchów dziecka może natomiast wpływać ilość płynu owodniowego i położenie łożyska (gdy umiejscowione jest na przedniej ścianie macicy, innymi słowy: od strony powłok brzusznych przyszłej mamy).
W drugiej (lub kolejnej ciąży) pierwsze ruchy dziecka można poczuć zwykle już ok. 18.-22. tygodnia, czyli w piątym miesiącu ciąży. Bliźnięta dają znać o sobie wcześniej. Ich ruchy są mocniejsze i pochodzą z różnych części brzucha.
Jak zmieniają się ruchy dziecka w kolejnych tygodniach?
Z każdym tygodniem ruchy dziecka będą coraz mocniejsze i częstsze. Płód przybiera na wadze, rośnie i zajmuje większą część macicy. Jego ruchy poczujesz, gdy przyłożysz dłoń w okolicy pępka.
Największej aktywności możesz oczekiwać między 24. a 28. tygodniem ciąży. W zaawansowanej ciąży (ok. 30. tygodnia) ruchy dziecka stają się na tyle wyraźne, że nie sposób ich przeoczyć. Wraz z dzieckiem porusza się też maminy brzuch, który „faluje”. Przykładając rękę do brzucha, na pewno poczujesz kopnięcia (możesz nawet zaobserwować, jak w miejscu dotknięcia uwypukla się brzuch).
Później dziecko się uspokaja. Chociaż samych ruchów nie jest mniej, zmienia się ich charakter – z nieokreślonych „kopnięć” na ruchy obrotowe i zwijanie się. Zamiast fikać koziołki, malec skupia się na trenowaniu umiejętności, które przydadzą się po narodzinach, np. ćwiczy ruchy klatki piersiowej, by przygotować się do oddychania, wkłada palce do buzi, by ćwiczyć ssanie.
Niektóre kopnięcia (w pęcherz, okolice żeber albo żołądka) mogą być bolesne dla przyszłej mamy. Należy się na to przygotować!
Co robi dziecko w brzuchu mamy?
Chociaż pierwsze ruchy dziecka są niezwykłym doświadczeniem dla jego mamy, płód jest w ruchu od początku swojego istnienia. Wraz z rozwojem układu nerwowego zmieniają się jedynie formy tego ruchu – na początku jest to falowanie ciała, a od 12. tygodnia ciąży także zginanie kolan, odpychanie od ściany macicy, otwieranie oczy, ust i ściąganie brwi. W ten sposób płód ćwiczy mięśnie, usprawnia stawy i uelastycznia kręgosłup. W kolejnych tygodniach trening się rozszerza. Dzięki badaniom USG wiadomo, że dziecko w brzuchu mamy:
- porusza rączkami i nóżkami,
- zgina, prostuje i krzyżuje nóżki,
- dotyka twarzy,
- wkłada kciuk do buzi i uczy się go ssać,
- zaciska dłonie w piąstki,
- podskakuje po usłyszeniu głośnego dźwięku,
- przeciąga się i ziewa,
- bawi się pępowiną.
Pamiętaj, że każda kobieta odczuwa ruchy dziecka nieco inaczej. To uczucie z wnętrza brzucha, ale trudne do zlokalizowania. Nie można jednoznacznie określić, na jakiej wysokości brzucha czy w którym miejscu będzie odczuwała pierwsze wierzganie, łaskotanie czy „kopnięcia”.
Jak wywołać ruchy dziecka?
Od mniej więcej czwartego miesiąca ciąży można pobudzać dziecko do ruchu. Gdy delikatnie dotkniesz i pogłaszczesz brzuch, maluch może odpowiedzieć kopnięciem. Możesz także mówić do niego. Taki kontakt wpływa na rozwój układu nerwowego. Nie zapominaj jednak, że ludzie różnią się temperamentem, co widać już na tym etapie – niektóre dzieci są bardziej ruchliwe, inne mniej.
Konsultacja: dr n. med. Justyna Teliga-Czajkowska, ginekolog położnik, ordynator z II Kliniki Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie.
Zobacz także: