Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jak liczyć ruchy dziecka
Adobe Stock
Przebieg ciąży

Jak liczyć ruchy dziecka: od kiedy to robić i czym jest karta ruchów płodu?

Gdy pierwszy raz usłyszysz o tym, że trzeba liczyć ruchy dziecka w brzuchu, może wydawać ci się to jakąś tajemną sztuką. Spokojnie, zrobisz to bez trudu. Potrzebujesz tylko czasu i spokoju, by wsłuchać się w swój (i nie tylko swój!) organizm. Sprawdź, jak liczyć ruchy płodu oraz poznaj popularne metody liczenia.

Lekarz może zalecić ciężarnej monitorowanie ruchów dziecka w kilku przypadkach, m.in.: gdy ciąża przebiega nieprawidłowo, gdy przyszła mama zauważyła słabą aktywność dziecka, gdy ciężarna ma nadciśnienie tętnicze lub cukrzycę albo gdy już minął termin porodu. Na szczęście liczenie ruchów płodu nie jest trudne. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach.

Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka? [WIDEO]

Od kiedy liczyć ruchy dziecka?

Liczenie ruchów płodu pomoże ocenić jego stan i samopoczucie. W przypadku pierwszej ciąży kobieta prawdopodobnie poczuje ruchy dziecka około 20. tygodnia ciąży. Jeśli już rodziła, może poczuć je wcześniej (pomiędzy 14. a 18. tygodniem ciąży). Jeśli minął 22. tydzień ciąży, a ty nadal nie czujesz ruchów dziecka, nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza.

Pamiętaj, że pierwsze ruchy dziecka są bardzo delikatne. Przypominają one pulsowanie i puknięcia z wnętrza brzucha, ledwo je poczujesz. Wyraźniejsze staną się dopiero w 6. miesiącu ciąży. Pod koniec II trymestru twoje dziecko zacznie kopać, przemieszczać się i robić fikołki. Ruchy znów stają się łagodniejsze w 8.-9. miesiącu ciąży – dziecko ma wówczas w brzuchu niewiele miejsca, więc jedynie wierci się i przeciąga. Kobieta może czuć, jak jej brzuch delikatnie faluje i jak pojawiają się na nim wypukłości.

Liczenie ruchów płodu – jak to robić?

Nie jest trudno obliczyć ruchy płodu. Należy jednak pamiętać, żeby nie dzielić ich na „słabe” czy „mocne”. Liczą się wszystkie. Rób to uważnie, żeby zauważyć ewentualne nagłe zmiany. 

Oto jak liczyć ruchy dziecka krok po kroku:

  • Połóż się na lewym boku. Przez około godzinę notuj wszystkie ruchy. 
  • Jeśli ruchów jest mniej niż 4 na godzinę, zjedz lekki posiłek albo sięgnij po coś słodkiego. Przez podniesiony poziom glukozy we krwi ruchy powinny się nasilić. Połóż się i zacznij liczyć od początku. 
  • Licz ruchy dziecka dwa, trzy razy dziennie. Skrupulatnie spisuj wszystko na kartce i regularnie konsultuj wyniki z lekarzem prowadzącym.


Jeśli masz nadwagę, będziesz odczuwać ruchy dziecka mniej wyraźnie od ciężarnej o szczupłej sylwetce. Dokładnie tak samo dzieje się, gdy łożysko umiejscowione jest na przedniej ścianie macicy (bo amortyzuje ruchy dziecka).

Uwaga! Jeśli przy ponownym liczeniu dziecko rusza się rzadziej niż 4 razy na godzinę, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że zaniepokoić powinien cię nie tylko brak ruchów dziecka (lub ich niska częstotliwość), ale także gwałtowne, nienaturalne ich nasilenie. To bowiem może oznaczać, że dziecko jest niedotlenione.

Karta ruchów płodu: monitorowanie ruchów metodą Cardiff

Ruchy dziecka można monitorować nawet w sytuacji, gdy podczas ciąży wszystko przebiega prawidłowo, a ciąża nie jest ciążą wysokiego ryzyka. Metoda Cardiff polega na codziennym liczeniu ruchów płodu pomiędzy godziną 9.00 a 21.00 od Stosuje się ją od 30. tygodnia ciąży, gdy ruchy płodu są o wiele rzadsze niż w poprzednich tygodniach. 10 wyraźnych ruchów płodu w ciągu 12 godzin to prawidłowy wynik.

Korzystając z metody Cardiff, ciężarna prowadzi tzw. kartę ruchów płodu (według lekarzy to najprostsza i najbardziej skuteczna metoda nadzorowania stanu płodu, którą można zastosować w warunkach domowych). Na karcie zaznacza czas ostatniego, 10. ruchu płodu. Metoda Cardiff może pomóc w diagnozowaniu wielu chorób związanych z ciąży (m.in. cukrzycy ciążowej i nadciśnienia).

Jak liczyć ruchy dziecka metodą Cardiff?

Licznie ruchów metodą Cardiff może wydawać się niektórym mamom dość skomplikowane (ale w gruncie rzeczy wcale takie nie jest!). Wyjaśniamy, jak robić to krok po kroku:

  • Obserwuj brzuch od godziny 9 rano do 21 wieczorem. 
  • Każdy ruch notuj na karcie obserwacji płodu (którą następnie możesz omówić z lekarzem prowadzącym ciążę).
  • W ciągu całego dnia należy zanotować 10 ruchów. Jeśli ostatni z nich pojawi się np. o godzinie 18, do końca dnia nie musisz już sprawdzać aktywności dziecka.
  • Jeśli w ciągu całego dnia nie odnotujesz żadnego ruchu dziecka albo przez dwa dni z rzędu nie poczujesz 10 ruchów, jak najszybciej udaj się do lekarza. 
Aby wyniki nie były chaotyczne, najlepiej monitorować ruchy dziecka o stałych porach. Zanim zanotujesz aktywność malucha, połóż się na boku i odczekaj godzinę.

Czy dziecko rusza się cały czas tak samo?

Dziecko ma wyraźne okresy snu i czuwania, z których każdy trwa po 15-40 minut – trzeba to koniecznie wziąć pod uwagę, żeby niepotrzebnie się nie martwić. Mniej więcej w połowie ciąży powinnaś odczuwać ruchy dziecka kilkadziesiąt razy dziennie. Jeżeli w ciągu godziny ilość ruchów jest mniejsza niż 4 i dziecko nie reaguje poruszeniem się na bodziec z zewnątrz (którym jest np. dotknięcie brzucha), należy skontaktować się z ginekologiem. Lekarz zleci kontrolę zapisu czynności serca dziecka (KTG), a czasem także badanie USG.

Pamiętaj też, że każda ciąża przebiega inaczej. Nawet jeżeli już jesteś mamą, w kolejnej ciąży możesz zupełnie inaczej odczuwać pierwsze ruchy swojego dziecka. Ma na to wpływ szereg czynników, np. jedno dziecko jest bardziej energiczne, drugie mniej. Dziecko może też być spokojniejsze ze względu na senną, deszczową pogodę!

Najważniejszy jest twój stan psychiczny. Dobre samopoczucie matki przekłada się na dobre samopoczucie dziecka. Postaraj się nie stresować, zachowaj spokój i wsłuchuj się w swój organizm.  

UWAGA: Jeśli dziecko zupełnie nie rusza się przez kilka godzin (szczególnie, jeśli w poprzednich dniach było o tej samej porze aktywne), jak najszybciej udaj się do szpitala.

Zobacz też:

O jakiej porze roku powinnaś urodzić? - test
Fotolia
Starania o dziecko
O jakiej porze roku powinnaś urodzić? - test
etapy porodu
Adobe Stock
O porodzie
Etapy porodu: jak przebiega poród? [WIDEO]
Wyróżnia się 4 etapy porodu. W pierwszym rozwiera się szyjka macicy, w drugim następuje parcie i urodzenie dziecka, w trzecim urodzenie łożyska, a w czwartym nowo narodzone dziecko kładzione jest na brzuchu mamy. Położna Katarzyna Płudowska objaśnia każdy z tych etapów porodu fizjologicznego.

Sygnałem rozpoczynającego się porodu są regularne skurcze macicy. To najdłuższy i najtrudniejszy etap porodu. W naszym filmie ekspertka, położna Katarzyna Płudowska, mówi o 4 etapach porodu naturalnego oraz charakterystycznych dla nich cechach.   Etapy porodu Nie można przewidzieć, ile dokładnie będzie trwał poród naturalny , ale zawsze przebiega on według podobnego schematu. Wymienia się cztery etapy porodu fizjologicznego, takie jak: 1. etap porodu – regularne skurcze i rozwieranie się szyjki macicy 2. etap porodu – parcie i urodzenie dziecka 3. etap porodu – urodzenie łożyska 4. etap porodu – położenie noworodka na piersi mamy 1. etap porodu naturalnego – regularne skurcze i rozwieranie się szyjki macicy               Bezpośrednio po przyjeździe do szpitala zostaniesz na izbie przyjęć zbadana przez położną lub lekarza, którzy ocenią postęp porodu . Jeżeli w tym czasie doszło już do rozwarcia szyjki macicy do co najmniej 2 centymetrów, zostaniesz przewieziona na  porodówkę , gdzie odbędzie się już właściwy poród. Jeżeli rozwarcie jest mniejsze, prawdopodobnie zostaniesz odesłana do domu. Do szpitala warto przyjechać, kiedy skurcze są regularne i występują co 10 minut lub częściej.  Pierwszy etap porodu rozpoczyna się regularnymi skurczami i kończy się wraz z całkowitym rozwarciem szyjki macicy, czyli kiedy ma ona 10 centymetrów rozwarcia . Ten etap porodu może trwać długo, nawet kilkanaście godzin . Wiele zależy od tego, czy kobieta jest pierworódką, czy też już wcześniej rodziła. Zwykle przy pierwszej ciąży ten pierwszy porodu trwa dłużej, ale nie jest to regułą. Jest to wyczerpujący okres porodu, ponieważ skurcze są bolesne. Jednak to, jak je odczuwa...

mama, tata, ciąża, usg, zdjęcie
Wygląd i samopoczucie
Co lubi twoje dziecko w brzuchu - wiemy, jak je rozśmieszyć!
Dziecko przed narodzeniem wiele już potrafi i czeka na sygnały od świata. Sprawdź, jak możesz je rozweselić i... nawiązać pierwszy kontakt.

Jeszcze do niedawna uważano, że dziecko, będąc w łonie mamy, niczego nie odczuwa. Dziś dzięki rozwojowi diagnostyki i psychologii prenatalnej wiemy, że dziecko przed narodzeniem wiele już potrafi. Dziecko chętnie słucha W brzuchu wcale nie panuje cisza! I bardzo dobrze, bo dzięki temu zmysł słuchu dziecka jest przez cały czas stymulowany. I to już mniej więcej od 20. tygodnia ciąży , kiedy ośrodek nerwowy, odpowiadający za słuch, budzi się do życia. Co słyszy dziecko? Przede wszystkim przeróżne dźwięki dobiegające z twojego organizmu: bicie serca, szum krwi przepływającej przez naczynia krwionośne, oddech matki... Słyszy też dźwięki dobiegające ze świata zewnętrznego, przytłumione przez wody płodowe. Zobacz kalendarz twojej ciąży tydzień po tygodniu. Jakie odgłosy sprawiają dziecku radość Dziecko lubi bicie serca mamy. Jego rytm jest stały, uspokaja. Dziecko bardzo dobrze go zna. To jeden z powodów, dlaczego po urodzeniu tak lubi być przytulone do ciebie. Dziecko słyszy głos mamy. Brzmi on dla dziecka inaczej niż wszystkie inne dźwięki. Maluch słyszy go już od pierwszego momentu, od kiedy tylko zaczyna funkcjonować zmysł słuchu. Maleństwo uwielbia, gdy zwracasz się bezpośrednio do niego, kiedy ton twojego głosu staje się ciepły, wyjątkowo miły. Bez względu też na to, co myślisz o swoim śpiewaniu, możesz być pewna, że maluch za nim przepada. Dziecko czuje, kiedy mówisz tylko do niego lub jedynie jemu śpiewasz. Staje się wtedy bardziej aktywne ruchowo – fikanie i kopnięcia to jego ciche odpowiedzi. Badania potwierdzają, że już noworodki doskonale rozpoznają i odróżniają od innych słowa swojej mamy. Do dziecka docierają także głosy innych ludzi. Już od 6. miesiąca ciąży dziecko słyszy, jak ktoś rozmawia z mamą. Nie rozumie oczywiście słów, doskonale jednak rozróżnia ton głosu, nastrój rozmowy. Jeśli tata często rozmawia z...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz