makrosomia płodu
Adobe Stock
Zdrowie

Makrosomia płodu – noworodek większy niż wskazuje czas trwania ciąży

O makrosomii mówi się wtedy, gdy masa ciała noworodka przekracza 90 centyl masy ciała dla odpowiedniego wieku płodowego i płci. Wyróżnia się trzy stopnie makrosomii płodu.

Makrosomia noworodka jest skutkiem hipertrofii (przerostu) płodu. Dotyka, w zależności od kraju i regionu geograficznego, 1-28 proc. noworodków. Dzieci z makrosomią częściej rodzą kobiety chore na cukrzycę. W ich przypadku aż 25-42 proc. dzieci rodzi się z dużą masą urodzeniową. Kobiety niechorujące na cukrzycę rodzą noworodka hipertroficznego dużo rzadziej (6-14,5 proc). Hipertrofia płodu częściej zdarza się u chłopców.

Spis treści:

Noworodek hipertroficzny – co to znaczy

W praktyce o makrosomii płodu mówi się wtedy, gdy dziecko rodzi się z masą ciała powyżej 4 kg. Wyróżnia się trzy stopnie makrosomii:

 • stopień I – masa ciała noworodka wynosi od 4 do 4,5 kg,
 • stopień II – masa ciała noworodka wynosi od 4,5 do 5 kg,
 • stopień III – masa ciała noworodka wynosi powyżej 5 kg.

Rodzaje makrosomii płodu

Nieco inny typ makrosomii obserwuje się u dzieci matek zdrowych i tych chorujących na cukrzycę. U tych pierwszych obserwuje się makrosomię symetryczną – dziecko ma proporcjonalne ciało, ale ilość jego tkanki tłuszczowej jest podwyższona. U noworodków hipertroficznych będących dziećmi matek chorujących na cukrzycę często obserwuje się makrosomię asymetryczną – poza zwiększoną ilością tkanki tłuszczowej dziecko ma zwiększony obwód barków i brzucha, a stosunek jego obwodu głowy do obwodu klatki piersiowej ulega zmniejszeniu.

Makrosomia płodu matki chorującej na cukrzycę może wiązać się z tzw. zespołem fetopatii cukrzycowej – u noworodka obserwuje się, poza makrosomią asymetryczną, także inne objawy. Należą do nich: nadmierne owłosienie głowy, żywoczerwone zabarwienie skóry, niedojrzałość płuc i mózgu, przerost mięśnia sercowego, zmniejszone stężenie glukozy, wapnia i magnezu we krwi. Im gorzej udaje się wyrównać glikemię u przyszłej matki, tym większe ryzyko powstania zespołu fetopatii u dziecka.

Makrosomia płodu a cięcie cesarskie

Duże dziecko to większe ryzyko komplikacji okołoporodowych i ryzyko konieczności zakończenia ciąży przez cesarskie cięcie. Czasami lekarz podejmuje decyzję o cesarskim cięciu, aby nie dopuścić do powstania sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu matki lub dziecka.

Poród naturalny dziecka z makrosomią zwiększa ryzyko:

 • przedłużonego porodu,
 • krwotoku u rodzącej,
 • zastosowania próżnociągu lub kleszczy,
 • dystocji barkowej,
 • urazów okołoporodowych u dziecka (porażenie splotu barkowego, niedotlenienie).
Makrosomia płodu jest względnym wskazaniem do cesarskiego cięcia. Najczęściej na cesarkę kierowane są kobiety, u których stwierdzono makrosomię płodu II i III stopnia oraz przy hipertrofii płodu I stopnia, gdy ciąży towarzyszą inne nieprawidłowości.

Duża waga płodu – przyczyny

Jak dotąd przyczyny makrosomii płodu nie zostały w pełni określone. Istnieją jednak pewne czynniki, które określa się jako zwiększające ryzyko hipertrofii płodu:

 • cukrzyca, także cukrzyca ciążowa,
 • otyłość przyszłej matki,
 • nadciśnienie u ciężarnej.


Makrosomię płodu częściej obserwuje się też u matek wielokrotnie rodzących już wcześniej oraz w przypadku, gdy poprzednie dziecko urodziło się z dużą masą urodzeniową (powyżej 4,5 kg). Hipertrofii płodu może też sprzyjać budowa ciała matki oraz choroba genetyczna zwana zespołem Beckwitha-Wiedemanna, wiek matki powyżej 35 roku życia, a także ciąża przeterminowana.

Makrosomia a rozwój dziecka

Bardzo często dzieci z makrosomią urodzone ze zdrowych matek, jeśli nie doszło do żadnych komplikacji okołoporodowych, rozwijają się prawidłowo. Niestety czasami makrosomia wiąże się z dodatkowymi komplikacjami zdrowotnymi: zwiększonym stężeniem bilirubiny w krwioobiegu, nadmierną ilością krwinek czerwonych, zaburzeniami w gospodarce węglowodanowej u noworodka o typie hipoglikemii, powikłaniami neurologicznymi, mogącymi prowadzić nawet do upośledzenia umysłowego dziecka.

Zatem to, jak będzie rozwijać się dziecko urodzone z makrosomią, zależy od jego stanu zdrowia i przebiegu porodu. Dlatego tak ważna jest opieka lekarska w czasie ciąży, regularne kontrolowanie przyrostu masy ciała ciężarnej oraz wykonywanie USG prenatalnego. Wykrycie hipertrofii płodu i przeprowadzenie cesarskiego cięcia mogą pomóc uniknąć zaburzeń w rozwoju dziecka, a nawet jego trwałej niepełnosprawności.

Makrosomia – jak leczyć

Najważniejsze jest zapobieganie powstaniu makrosomii płodu. Oznacza to prawidłowe prowadzenie pacjentek chorych na cukrzycę, prawidłową dietę w przypadku przyszłych mam z cukrzycą i tych zdrowych, regularne wykonywanie zlecanych przez lekarza badań prenatalnych.

Kolejną sprawą jest kwalifikacja do rozwiązania ciąży z makrosomią płodu przez cesarskie cięcie, co pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań okołoporodowych u dziecka. Ważny jest też stan zdrowia noworodka i wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości. W przypadku ich obecności leczy się je zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, co w wielu przypadkach pozwala na prawidłowy rozwój dziecka.

Sprawdź też:

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

największe noworodki
YouTube/News From World
Aktualności
Ile ważył największy noworodek w Polsce i na świecie? Rekordy na porodówkach
Przeciętna waga noworodka oscyluje wokół 2800-3000 g. Zdarza się jednak, że na świat przychodzą noworodki, które ważą kilka, a nawet kilkanaście kilo. Masa najcięższego noworodka na świecie wyniosła aż 18 kg! Co wpływa na tak dużą wagę nowo narodzonych dzieci?

Na wagę urodzeniową noworodka ma wpływ wiele czynników. Najważniejsze z nich to przebieg ciąży i uwarunkowania genetyczne. Przeciętnie noworodek waży ok. 3250-3400 g. Choć w trudno w to uwierzyć, największe noworodki potrafią ważyć od kilku do nawet kilkunastu kilo. Przypominamy, ile waży największy noworodek w Polsce i na świecie. Największy noworodek: Ile powinien ważyć noworodek? Największy noworodek w Polsce Ile waży największy noworodek na świecie? Waga najmniejszych noworodków na świecie Ile powinien ważyć noworodek? Średnia masa urodzeniowa noworodka  w Polsce waha się między 3250 a 3400 g. Warto pamiętać, że nie ma idealnej wagi noworodka. To ile dziecko waży tuż po porodzie,  wynika z wielu czynników, w tym uwarunkowań genetycznych i wagi ciężarnej. Należy także podkreślić, że dziewczynki zwykle ważą mniej od chłopców. Zdarza się też, że na świat przychodzą dzieci, których waga dorównuje tej, jaką osiągają dopiero półroczne niemowlęta, czyli np. 7 kg. Do rekordów należą najcięższe noworodki , które urodziły się, mając 10 czy nawet 18 kg. Takie gigantyczne noworodki nie są jednak zwykle całkiem zdrowe. Największy noworodek w Polsce Największe dzieci urodzone w Polsce ważą zwykle od 5 do 7 kg. Przedstawiamy te, o których ostatnimi laty głośno było w polskich mediach: Największym noworodkiem w Polsce był urodzony w Szczecinie Kacper, który ważył aż 7 kg. Chłopiec miał 66 centymetrów długości i przyszedł na świat drogami natury . Poród był błyskawiczny –  trwał niecałe pół godziny. Do największych noworodków urodzonych w Polsce zalicza się także Ksawerego ze Świętochłowic . O jego narodzinach było głośno we wszystkich polskich mediach. W chwili narodzin Ksawery ważył 5.75 kg. Chłopiec także przyszedł na świat siłami natury. „W mojej 20-letniej karierze tak...

noworodek nie chce spać
AdobeStock
Noworodek
Dlaczego noworodek nie chce spać: Co robić? Najczęstsze przyczyny pobudek w nocy i po karmieniu
Noworodek najczęściej nie chce spać, gdy jest głodny. Ale nie tylko wtedy. Dziecko nie może usnąć także, gdy ma kolkę, jest nadmiernie zmęczone lub odczuwa dyskomfort. Język nowo narodzonych dzieci jest specyficzny. Noworodek nie może powiedzieć, co mu dolega, więc okazuje to swoim zachowaniem. Podpowiadamy, jak zrozumieć, dlaczego noworodek nie chce spać i co należy zrobić, żeby dziecko usnęło.

Zastanawiasz się, dlaczego noworodek nie chce spać, skoro sen powinien zajmować mu niemal całą dobę? Sprawdź, czy wszystkie potrzeby dziecka są zaspokojone. Nowo narodzone dzieci komunikują się w podobny sposób. Miny, gesty, płacz są ich specyficznym językiem. Naukowcy dowiedli, że rodzice zaczynają rozumieć noworodka dopiero po około dwóch tygodniach od jego przyjścia na świat. Wspólnie z pediatrą spróbujemy wyjaśnić najczęstsze przyczyny, które sprawiają, że noworodek nie śpi, choć – zdaniem rodziców – powinien.  Dlaczego noworodek nie chce spać: Noworodek nie chce spać, bo jest głodny Noworodek nie śpi, bo chce ssać Noworodek nie chce spać z zmęczenia Noworodek nie śpi, bo mu za gorąco Dziecko nie śpi, bo mu niewygodnie Dziecko nie może spać przez kolkę Noworodek nie chce spać w nocy, bo jest wyspany Dlaczego noworodek nie chce spać? Sprawdź, co może być przyczyną tego, że noworodek nie chce spać w nocy lub po jedzeniu. Przedstawiamy najczęstsze przyczyny braku snu u maluszków.  1. Noworodek nie chce spać, bo jest głodny To bardzo częsty powód, dla którego dziecko w pierwszych dniach i tygodniach swojego życia nie chce zasnąć. Początki karmienia piersią bywają dość trudne. Noworodki często domagają się ssania piersi. Możesz karmić nawet 8-12 razy na dobę.  Jak rozpoznać, że noworodek jest głodny? Dziecko nie jadło przez ostatnie 1,5 do 2 godzin albo ssało krótko i usnęło podczas karmienia. Jeśli noworodek nie chce spać, ponieważ jest głodny, wygina ciało do tyłu, jakby szukał piersi, a jego język jest zaokrąglony po bokach. Maluch może podnosić piąstkę do buzi i próbować ją ssać. Gdy głodnemu dziecku podasz pierś lub butelkę, zacznie łapczywie jeść. Co robić, żeby noworodek spał? Karm dziecko na żądanie, czyli tak często, jak tego potrzebuje....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj