Reklama

Różowe plamienie w ciąży nie jest związane z krwawieniem, które lekarze określają jako wypływ znacznej ilości krwi. Różowe zabarwienie oznacza niewielką ilość krwi, która po rozrzedzeniu w śluzie wydzielanym przez pochwę nabiera jaśniejszego, różowego koloru. Plamienie najczęściej obserwuje się na bieliźnie, wkładce higienicznej lub na papierze toaletowym po skorzystaniu z toalety.

Reklama

Jasnoróżowe plamienie w ciąży

Bardzo rozrzedzona wydzielinami krew nabiera jasnoróżowego koloru. Takie plamienie można zaobserwować na każdym etapie ciąży, a jego przyczyny zwykle nie stanowią zagrożenia dla dziecka. W większości przypadków nie jest nawet konieczna wizyta u lekarza. Zawsze jednak, gdy obecność krwi w śluzie, czyli plamienie w ciąży, budzi niepokój kobiety, warto skonsultować się z lekarzem, który rozwieje wątpliwości zmartwionej mamy.

Najczęściej przyczyną jasnoróżowego plamienia w ciąży jest zagnieżdżanie się zarodka (jego objawem bywa też brązowe plamienie w ciąży) lub infekcja narządów rodnych. Istnieją jednak jeszcze inne przyczyny tego zjawiska.

Lekko różowy śluz w ciąży – I trymestr

Na początku ciąży, często tuż przed lub w terminie miesiączki może pojawić się plamienie implantacyjne związane z przyczepianiem się zarodka do ściany macicy. Proces ten może uszkadzać bardzo drobne naczynka krwionośne, z których wypływa niewielka ilość krwi. Wraz ze śluzem może ona wydostawać się z pochwy, powodując różowe upławy w ciąży. Obserwowane są one wtedy przez 1-2 dni, rzadziej przez 3 dni. Krwawienie nie nasila się, jest przez cały czas bardzo skąpe.

Lekko różowy śluz w pierwszych trzech miesiącach ciąży może być spowodowany niedoborem progesteronu. Wtedy w terminach kolejnych miesiączek występuje różowe plamienie. Różowy kolor może także mieć plamienie po stosunku w ciąży lub po badaniu ginekologicznym, bywa również wynikiem infekcji intymnej. Różowe upławy w ciąży są czasem także objawem tzw. ciąży ektopowej, czyli pozamacicznej.

Sprawdź, jak odróżnić od siebie przyczyny plamienia na początku ciąży:

  • plamienie implantacyjne – często występuje w terminie miesiączki, jest od niej znacznie mniej obfite. Więcej o tym, jak odróżnić menstruację od plamienia, przeczytasz w materiale Plamienie implantacyjne a okres – różnice.
  • plamienie w wyniku infekcji – różowym upławom towarzyszy swędzenie lub pieczenie narządów płciowych, mogą pojawiać się bóle brzucha lub skurcze podobne jak przy menstruacji.
  • plamienie po stosunku w ciąży – występuje od razu po nim lub do 24 godzin. Może trwać 1-2 dni. Nie nasila się.
  • plamienie związane z ciążą pozamaciczną – pojawiają się także bóle brzucha o różnym nasileniu, ogólne złe samopoczucie, zasłabnięcia, nasilenie krwawienia.

Uwaga! Zawsze gdy różowe plamienie na początku ciąży zmienia barwę na ciemniejszą, nasila się, pojawiają się dodatkowe objawy, trwa ponad 3 dni, trzeba skonsultować się z lekarzem!

Różowe plamienie w ciąży – II trymestr

Na tym etapie ciąży plamienia zdarzają się znacznie rzadziej, dlatego każde ich wystąpienie powinno zapalić w głowie ciężarnej czerwoną lampkę. Oczywiście różowe upławy na tym etapie ciąży mogą być wywołane współżyciem lub badaniem ginekologicznym – wówczas zwykle nie ma powodów do obaw. Jeżeli jednak pojawiają się bez wyraźnej przyczyny, najlepiej zgłosić się do lekarza.

Pilnej konsultacji wymaga różowe plamienie w ciąży, gdy towarzyszą mu skurcze w dole brzucha, ból w okolicy krzyżowej kręgosłupa. Takie objawy mogą świadczyć o przedwczesnej czynności skurczowej zagrażającej przedwczesnym porodem.

Warto zwrócić uwagę, że część kobiet obserwuje różowe plamienie w ciąży po oddaniu stolca. Przydarza się to najczęściej przy zaparciach. Trudności z oddaniem stolca mogą wiązać się ze wzrostem ciśnienia krwi w jamie brzusznej i z pękaniem drobnych naczynek w drogach rodnych, co może objawiać się różowym plamieniem. Podobne ślady na bieliźnie zostawi niewielka ilość krwi z podrażnionej zaparciem śluzówki odbytu, mieszająca się z wydzieliną z pochwy.

Różowa wydzielina w ciąży – III trymestr

Występowanie różowego plamienia w 38. tygodniu ciąży lub później związane jest najczęściej z odejściem czopa śluzowego, który zamyka szyjkę macicy, chroniąc płód. Jest to normalne zjawisko, które uznaje się za zwiastun zbliżającego się porodu.

Co jednak, gdy różowe plamienie wystąpiło przed 37 tygodniem ciąży? Jeśli nie pojawiło się ono po stosunku lub badaniu, trzeba zgłosić się do lekarza, gdyż może dojść do porodu przedwczesnego (dzieci urodzone w 37 tygodniu ciąży i przed nim są wcześniakami). Pilnej pomocy lekarskiej wymaga także sytuacja, gdy różowe plamienie zmienia się w silne krwawienie lub krwotok. Takie objawy mogą bowiem świadczyć o odklejeniu się łożyska, co stanowi zagrożenie życia dziecka.

Sprawdź także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama